Prejsť na obsah

Krásny dar pre oddelenie rádiológie

Netradičné poďakovanie od pacienta a akademického maliara Juraja Tkáčika za príjemný, ľudský a profesionálny prístup zdravotníckeho personálu počas vyšetrenia na magnetickej rezonancii. Podnetom k podarovaniu obrazu bola vyšetrovňa magnetickej rezonancie, kde na stene miestnosti sa nachádza tapeta s divokými makmi. Pacientovi to pripomenulo príbeh z prvej svetovej vojny, posledný výstrel na poli s divokými makmi.…

08.06.2023

Netradičné poďakovanie od pacienta a akademického maliara Juraja Tkáčika za príjemný, ľudský a profesionálny prístup zdravotníckeho personálu počas vyšetrenia na magnetickej rezonancii. Podnetom k podarovaniu obrazu bola vyšetrovňa magnetickej rezonancie, kde na stene miestnosti sa nachádza tapeta s divokými makmi. Pacientovi to pripomenulo príbeh z prvej svetovej vojny, posledný výstrel na poli s divokými makmi. Divoké maky sa tak stali symbolom nádeje za nové začiatky. V mene celého oddelenia rádiológie ďakujeme za tento výnimočný dar. Veríme, že našich zdravotníkov to úprimne potešilo a povzbudilo v ďalšej náročnej práci.

Divoké maky ako symbol nového života  a nádeje

Kanadský vojenský lekár John Mc Crae (1872 – 1918) zložil v máji 1915, keď sa v oblasti západného Flámska zúčastnil na bitke o belgické mestečko Ypres, báseň o divých makoch na hroboch padlých, uviedla Únia vojnových veteránov Slovenskej republiky (ÚVV SR) na svojej webovej stránke. Na útrapy a bolesť ranených vojakov si nemohol zvyknúť, tlmil ich písaním básní. Očitý svedok seržant Cyril Allison opísal, že v to ráno, keď vial východný vetrík, sa červené maky medzi hrobmi akoby vlnili. Do svojej básne vpísal bolesť, ktorú prežíval, papierik s ňou zahodil. Okoloidúci dôstojník ho zodvihol a poslal do Anglicka, kde ju publikovali v časopise Punch 8. decembra 1915. Pre členku americkej asociácie Mladí kresťania Moiny Belly Michaelovú (1869 – 1944) sa báseň stala inšpiráciou – z divého maku urobila symbol obetí dovtedy najväčšieho vojnového konfliktu. Svoju ideu realizovala, keď divý mak ako symbol spomienky na vojnové hrôzy prvýkrát prijali v roku 1920 americkí vojnoví veteráni. V roku 1921 kvet divého maku ako symbol nového života rozšírila Anne Guérinová z Francúzska medzi kanadskými a britskými legionármi. V tom istom roku sa k symbolu červeného maku prihlásila aj Austrália. (zdroj: www.teraz.sk)

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 12.05.2017 | Aktuality

    Medzinárodný deň sestier a pôrodných asistentiek 2017

    Zdravotné sestry a pôrodné asistentky 12. mája po celom svete oslavujú svoj sviatok. Slávi sa ako spomienka na narodenie priekopníčky ošetrovateľstva a sesterského povolania Florence Nightingalovej z Británie. Vedenie spoločnosti Sveta zdravia, Všeobecnej nemocnice v Žiari nad Hronom a v Banskej Štiavnici si tento deň uctilo obetavú a zodpovednú prácu svojich sestričiek a pôrodných asistentiek…
  • 19.12.2023 | Aktuality

    VIANOČNÝ DAR OD ZP Dôvera

    Zdravotná poisťovňa Dôvera darovala pre zamestnancov nemocnice Penta Hospitals Svidník vianočný dar – kávovar, ktorý poputuje k personálu Chirurgického oddelenia.
  • 06.06.2016 | Aktuality

    Medzinárodný deň detí – Galanta

    Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí, ktorý sa oslavuje vo väčšine krajín sveta 1. júna už od roku 1925, potešil riaditeľ Nemocnice s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta, a. s., Ing. Marián Haviernik spoločne s kolegami z vedenia deti, hospitalizované na Pediatrickom oddelení nemocnice, malým prekvapením v podobe sladkých darov. Vedenie chcelo deťom nie len spríjemniť tento…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.