Prejsť na obsah

Krásny dar pre oddelenie rádiológie

Netradičné poďakovanie od pacienta a akademického maliara Juraja Tkáčika za príjemný, ľudský a profesionálny prístup zdravotníckeho personálu počas vyšetrenia na magnetickej rezonancii. Podnetom k podarovaniu obrazu bola vyšetrovňa magnetickej rezonancie, kde na stene miestnosti sa nachádza tapeta s divokými makmi. Pacientovi to pripomenulo príbeh z prvej svetovej vojny, posledný výstrel na poli s divokými makmi.…

08.06.2023

Netradičné poďakovanie od pacienta a akademického maliara Juraja Tkáčika za príjemný, ľudský a profesionálny prístup zdravotníckeho personálu počas vyšetrenia na magnetickej rezonancii. Podnetom k podarovaniu obrazu bola vyšetrovňa magnetickej rezonancie, kde na stene miestnosti sa nachádza tapeta s divokými makmi. Pacientovi to pripomenulo príbeh z prvej svetovej vojny, posledný výstrel na poli s divokými makmi. Divoké maky sa tak stali symbolom nádeje za nové začiatky. V mene celého oddelenia rádiológie ďakujeme za tento výnimočný dar. Veríme, že našich zdravotníkov to úprimne potešilo a povzbudilo v ďalšej náročnej práci.

Divoké maky ako symbol nového života  a nádeje

Kanadský vojenský lekár John Mc Crae (1872 – 1918) zložil v máji 1915, keď sa v oblasti západného Flámska zúčastnil na bitke o belgické mestečko Ypres, báseň o divých makoch na hroboch padlých, uviedla Únia vojnových veteránov Slovenskej republiky (ÚVV SR) na svojej webovej stránke. Na útrapy a bolesť ranených vojakov si nemohol zvyknúť, tlmil ich písaním básní. Očitý svedok seržant Cyril Allison opísal, že v to ráno, keď vial východný vetrík, sa červené maky medzi hrobmi akoby vlnili. Do svojej básne vpísal bolesť, ktorú prežíval, papierik s ňou zahodil. Okoloidúci dôstojník ho zodvihol a poslal do Anglicka, kde ju publikovali v časopise Punch 8. decembra 1915. Pre členku americkej asociácie Mladí kresťania Moiny Belly Michaelovú (1869 – 1944) sa báseň stala inšpiráciou – z divého maku urobila symbol obetí dovtedy najväčšieho vojnového konfliktu. Svoju ideu realizovala, keď divý mak ako symbol spomienky na vojnové hrôzy prvýkrát prijali v roku 1920 americkí vojnoví veteráni. V roku 1921 kvet divého maku ako symbol nového života rozšírila Anne Guérinová z Francúzska medzi kanadskými a britskými legionármi. V tom istom roku sa k symbolu červeného maku prihlásila aj Austrália. (zdroj: www.teraz.sk)

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 27.04.2020 | Aktuality

    Poďakovanie nemocnice Žiar nad Hronom

    Vedenie nemocnice Svet zdravia Všeobecná nemocnica Žiar nad Hronom si dovoľuje vyjadriť poďakovanie za nezištnú pomoc všetkým darcom.   Banskobystrickému samosprávnemu kraju, ktoré poskytlo pre personál Mobilného odberového miesta COVID-19 osobné ochranné pracovné pomôcky. Primátorovi mesta Žiar nad Hronom, Mgr. Petrovi Antalovi za ušité ochranné rúška pre zamestnancov nemocnice. Viceprimátorovi mesta Žiar nad Hronom MUDr.…
  • 21.02.2022 | Aktuality

    VALENTÍNSKA KVAPKA – NIE LEN O LÁSKE PARTNERSKEJ

    Tohtoročná valentínska kvapka krvi nebola len o láske partnerskej, ale najmä o tej ľudskej, o láske k blížnemu, či zdravotníkovi. Na zrekonštruovanom hematologicko- transfúziologickom oddelení nemocnice vo Vranove nad Topľou čakala na darcov romantická výzdoba, tematické občerstvenie, či malé darčeky pre darcov krvi. Medzi darcami sa našli zaľúbené dvojice, pravidelní darcovia, no aj prvodarcovia, ktorí…
  • 08.06.2016 | Aktuality

    Zdravotní klauni v nemocnici Svidník

    V poobedňajších hodinách 07.06.2016 na pediatrií nemocnice Svet Zdravia vo Svidníku pribudol do zdravotnej dokumentácie ďalší  zápis o zisteniach z netradičnej vizity. Už tak povediac tradične prišli zabaviť malých pacientov v sprievode ich rodičov zdravotní klauni z nadácie CLOWDOCTORS. Netradiční doktori- klauni za najdôležitejšiu oblasť v rámci vizity považovali psychiku  hospitalizovaného dieťatka a jeho celkovú…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.