Už takmer 20 rokov je 31. máj Svetovým dňom bez tabaku /Word No Tobacco Day/. Tabak patrí medzi jednu z najčastejších príčin chorôb a úmrtnosti vo svete.
Na následky fajčenia aktívneho aj pasívneho, keď nefajčiar vdychuje dym z cigarety v zadymenom prostredí, ročne zomrie predčasne 6-7 miliónov ľudí. Je to viac ako na všetky infekčné choroby, úrazy, letecké, banské či automobilové havárie a prírodné katastrofy. V EÚ je to vyše 650 000 a v SR temer 11 000 zbytočných úmrtí.
Tabak pozná ľudstvo vyše 5000 rokov, ale k pandemickému rozšíreniu fajčenia došlo po objavení Ameriky Krištofom Kolumbom v r. 1492. Najviac k rozšíreniu fajčenia tabaku prispel vynález strojovej výroby cigariet a obe svetové vojny. V súčasnosti fajčí na Slovensku 28-30% ľudí, čo je oproti posledným 15 rokom pokles o 10%.
Z každého eura do štátnej kasy dávame až 3 eurá na liečbu chorôb z fajčenia
Vyspelé európske krajiny a USA zaznamenávajú pokles fajčiarov. Avšak v Afrike, Ázii a rozvojových krajinách počet fajčiarov stúpa. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácii je to najrozšírenejšia závislosť. Má priradenú svoju diagnózu aj v číselníku chorôb – F 17. Je smutné, že ide o štátmi tolerovanú závislosť, pretože profitujú na tom hlavne vo forme príjmov z vysokej dane. Ale opak je pravdou, pretože z každého eura do štátnej kasy dávame až 3 eurá na liečbu chorôb z fajčenia.
Dym z cigariet obsahuje vyše 5 300 chemikálií
Dym z cigariet vzniká pri horení tabaku pri 800-1150 stupňov Celsia. Obsahuje vyše 5 300 chemikálií. Okrem nikotínu, ktorý je zodpovedný za závislosť, sú to dráždivé látky, pesticídy, kovy a hlavne karcinogény, ktorých je v dyme z tabaku vyše 60 druhov. Ide o aromatické uhľovodíky s benzénovým jadrom v dechte z cigariet.
Fajčenie je príčinou rakoviny nielen pľúc, ale aj jazyka, pery, dutiny úst, pažeráka, žalúdka, obličiek, močového mechúra, pankreasu, mozgu, čreva, prsníka
Okrem toho patrí medzi hlavné príčiny vzniku infarktu myokardu, mozgových príhod a iných kardiovaskulárnych ochorení. Na ďalšom mieste sú choroby pľúc, kde chronický zápal priedušiek spôsobuje temer 3 milióny úmrtí ročne a ich počet narastá. Nasledujú infekcie dolných dýchacích ciest, ale aj astma.
Ak neklesne počet fajčiarov vo svete, tak do roku 2030 ročne zomrie na následky fajčenia asi 10 miliónov ľudí
Veľmi zlou správou je, že u nás aj vo svete stúpol počet fajčiarok. Do veku 19-20 rokov fajčia dievčatá viac ako chlapci. Má to neblahý dopad na zdravie týchto osôb, ale hlavne na zdravie aj ešte nenarodených detí a detí fajčiacich matiek v domácnosti. Následkom môže byť vyššia potratovosť, nižšia pôrodná váha, vyšší výskyt pľúcnych ochorení vrátane astmy, ale aj vrodených a genetických porúch.
Máme zákon o ochrane nefajčiarov, ktorý skoro nik nedodržiava
Fajčí sa v školách, nemocniciach na športoviskách, autobusových zastávkach… Mrzí ma to, že sa fajčí v nemocniciach napriek tomu, že to je zakázané. Vyzývam preto zdravotníkov, aby sme išli príkladom v ochrane životného a pracovného prostredia. Išli príkladom pre pacientov, ale aj ostatných občanov, pretože vysokú chorobnosť a úmrtnosť fajčiarov je alarmujúca.
Túto radu pre vás pripravil MUDr. Daniel Paulovič, PhD, Pneumologická ambulancia Nemocnica Svet zdravia Partizánske.
Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.
Ste poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera?
DôveraLinka24 prináša všetkým poistencom Dôvery lekára na telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa s ním poradiť o tom, ako postupovať v prípade ťažkostí so zdravím, pri problémoch s pochopením odporúčaní po vyšetrení či po zákroku u svojho špecialistu, prípadne pri pochybnostiach o ordinovanej liečbe a o vedľajších účinkoch liekov.