Nemocnica Bory, ktorá dnes vyrastá na území bratislavského Lamača, dnešným dňom spustila predregistráciu pacientov. Prvá koncová nemocnica siete Svet zdravia je dokončená na vyše 70 percent a otvoriť ju plánujú v marci 2023.
Nemocnica Bory – Nová Bratislavská nemocnica s komplexnou zdravotnou starostlivosťou
Hoci nemocnicu otvoria až o vyše roka, už dnes sa do nej pacienti môžu predregistrovať, ak napríklad plánujú v roku 2023 pôrod, potrebujú špeciálne vyšetrenie alebo podstúpiť plánovanú operáciu. Pre pandémiu COVID-19 muselo byť v nemocniciach mnoho plánovaných operácií odložených a viacerí pacienti tak stále čakajú na potrebný zákrok. Vďaka predregistrácii o nich Nemocnica Bory bude vedieť a proces plánovania reálneho výkonu sa tak značne zrýchli.
Plánovaná zdravotná starostlivosť
„V Nemocnici Bory plánujeme uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií ročne a 350-tisíc ambulantných vyšetrení, čo je pri prepočítaní na jeden deň vysoké číslo. Naša nemocnica ale vyrastá na zelenej lúke a nemá preto vytvorenú klasickú databázu svojich pacientov tak, ako iné, ktoré vznikli pred desiatkami rokov. Ak k nám teda zavíta pacient v prvý deň, musí vyplniť všetky vstupné dáta, čo síce netrvá dlho, ale pri stovkách nových pacientov denne nastáva spomalenie chodu nemocnice. Nechceme nič podceniť a preto už vyše roka pred otvorením prichádzame s možnosťou veľmi jednoduchej predregistrácie pre našich pacientov, vďaka ktorej o sebe vzájomne budeme vedieť a všetko potrebné dokážeme vybaviť jednoduchšie a rýchlejšie. Zároveň je vďaka tomu nemocnica schopná okamžite po otvorení začať pomáhať slovenskému zdravotníctvu a dobiehať straty v oblasti plánovaných výkonov, ktoré pandémia COVID-19 zatlačila do úzadia,“ vysvetľuje medicínsky riaditeľ Nemocnice Bory Róbert Hill.
Predregistrácia do nemocnice Bory
Pacienti sa od dnešného dňa môžu predregistrovať online na webe nemocnice. Ide o veľmi jednoduchý proces, kde aktuálne zadávajú iba svoje meno, vek a emailový kontakt. Nemocnica ich bude pravidelne informovať, ako projekt napreduje a ktoré pracoviská sa aktuálne otvárajú. V niektorých oblastiach bude koncovou nemocnicou, zároveň však začne prirodzene plniť aj funkciu spádovej nemocnice pre pacientov z okolia.
„V okamihu, keď dostaneme povolenie na prevádzku nemocnice a staneme sa poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, približne mesiac pred otvorením, budeme vedieť predregistrovaných pacientov osloviť znova, aby doplnili svoje údaje týkajúce sa ich zdravotného stavu. Následne si môžu rezervovať prvé termíny na vyšetrenie a naša vzájomná komunikácia už teda bude veľmi rýchla. Budeme radi, ak pacienti začnú čím skôr využívať unikátne technológie, ktoré v nemocnici máme a uľahčíme im tým dochádzanie za vyšetreniami do zahraničia,“ doplnil Hill.
Do prevádzky v deviatich fázach, medzi prvými unikátny CyberKnife
Nemocnicu budú spúšťať do prevádzky počas deviatich mesiacov v etapách – od menej náročných činností až po tie komplexnejšie. Ako prvé budú otvorené ambulancie a rádiodiagnostická časť, po nich bude nasledovať jednodňová chirurgia. S rozbehom rádiodiagnostiky nemocnica zároveň otvorí aj pracovisko radiačnej onkológie, ktoré bude mať k dispozícii unikátny prístroj CyberKnife (kybernetický nôž), na Slovensku vôbec prvý.
„Ide o veľmi presné ožarovanie nádorových ložísk, ale s oveľa väčšou mierou precíznosti ako má klasický konvenčný lineárny urýchľovač. Je vhodný na niektoré veľmi citlivé oblasti ako napríklad mozog, pľúca alebo prostata, pričom CyberKnife dokáže eliminovať pohyb tela alebo orgánu a tým pádom sa minimalizuje poškodenie okolitých štruktúr,“ vysvetľuje medicínsky riaditeľ. Dnes pacienti za takýmto typom liečby cestujú do zahraničia, najmä do Ostravy. Od marca by mali byť presmerovaní už do Nemocnice Bory.
Súčasne so spúšťaním prvých pracovísk sa v nemocnici budú pripravovať i na otvorenie lôžkovej časti, spoločne s oddelením anestéziológie a intenzívnej medicíny. Otvorenie gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia je naplánované na máj 2023.
Sťahovanie Cinre
Logisticky veľmi náročný bude proces sťahovania Centra intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby (CINRE) z polikliniky Medissimo v bratislavskej Petržalke. Už dnes sa totiž v CINRE vykoná viac ako 350 zákrokov za mesiac, mnohé z nich sú život zachraňujúce, preto pacienti nesmú pocítiť výpadok.
Následne nemocnica spustí do prevádzky laboratóriá, nemocničnú lekáreň, centrálnu prípravovňu liekov a nakoniec urgentný príjem a pracovisko dialýzy. Dovtedy pôjde nemocnica v režime prevažne plánovaných výkonov.
Nemocnica bude mať viac ako 30 medicínskych špecializácií, šesť komplexných multidisciplinárnych programov, 1400 zamestnancov, 400 lôžok a plánuje uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií ročne. Prvé tváre lídrov klinických úsekov predstavila už v marci.