Nemocnica Svet zdravia Dunajská Streda štartuje rozsiahlu prestavba. Za vyše 3,5 milióna eur vznikne v jej priestoroch moderný urgentný príjem, prebudovať plánuje i jednotky intenzívnej starostlivosti a chirurgické traumatologické oddelenie pretvoriť na spoločný klaster. Do nemocnice tiež pribudne nové medicínske vybavenie a pacienti získajú v izbách vyšší komfort. Investícia je financovaná z eurofondov a spolufinancovaná z prostriedkov siete Svet zdravia.
„
Dunajskostredská nemocnica poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť na jednom mieste a má rozsiahlu spádovú oblasť. Rekonštrukcie či nákupy nového vybavenia, ktoré chystáme v najbližšom čase, nám pomôžu skvalitniť zdravotnú starostlivosť, zvýšiť bezpečnosť pacientov a zároveň im ponúknuť komfortné prostredie,“ hovorí riaditeľka Nemocnice Svet zdravia Dunajská Streda Sylvia Bock.
Nemocnica v pondelok (12.8.2019) odovzdala priestory realizátorovi stavebných prác, ktoré sa začnú už budúci týždeň. V polovici júla taktiež presťahovala ambulancie ORL a foniatriu, a to do pavilónu G na tretie poschodie.
Chirurgický klaster
V prvej etape v nemocnici vytvoria chirurgický klaster, nové organizačné členenie, ktorý bude združovať chirurgické a traumatologické oddelenie. Spojením do klastra sa efektívnejšie využijú personálne, priestorové a prístrojové kapacity a tiež vytvorí systém tzv. plávajúcich lôžok. Tie budú slúžiť podľa aktuálnej potreby buď jednému alebo druhému oddeleniu.
„
Pri tradičnej organizačnej štruktúre má každé oddelenie k dispozícii vymedzený počet lôžok, čo však spôsobuje problémy, keď treba hospitalizovať viac pacientov, než sú jeho kapacitné možnosti. Lôžka na iných oddeleniach pritom môžu byť voľné,“ vysvetľuje riaditeľka.
Každý z pacientov bude môcť ležať na hociktorej izbe, kde preň bude voľné vhodné lôžko. Tých má byť vyše 50. Zatiaľ čo sestry sa budú starať o všetkých pacientov na zverenom úseku, lekári za nimi budú chodiť podľa svojej špecializácie. A hoci lekári a sestry budú pracovať spoločne v centrálnych priestoroch, každé oddelenie bude mať svojho primára.
V novom klastri tiež nemocnica plánuje zvýšiť komfort pacientov vybudovaním jedno- a dvojlôžkových izieb, ktoré budú mať vlastné sociálne zariadenie či televíziu. Práce týkajúce sa vytvorenia klastra by mali podľa harmonogramu trvať od tohto mesiaca do marca budúceho roku.
Vybudovanie urgentného príjmu
Nemocnica tiež plánuje vybudovať moderný urgentný príjem, ktorý nahradí súčasný súbor ambulancií ústavnej pohotovostnej služby. Zdravotná starostlivosť na novom urgentnom príjme bude pritom fungovať na základe úplne nového konceptu.
„
Napríklad pacienti budú službukonajúcou sestrou alebo záchranárom triedení do piatich skupín na základe závažnosti a akútnosti ich zdravotného stavu. V súčasnosti sú ošetrovaní najmä podľa času príchodu. Po novom tak budú mať najzávažnejšie prípady najvyššiu prioritu,“ opisuje Bock moderný triediaci systém pacientov, tzv. triáž, ktorý plánuje nemocnica zaviesť.
Nový urgentný príjem bude tvoriť recepcia s čakárňou, šesť expektačných lôžok, ambulantná a zákroková časť. Bude mať dva vstupy – pre mobilných pacientov, ktorí prišli sami a pre pacientov privezených záchrannou zdravotnou službou.
Špecialisti na jednom mieste
Aby sa zvýšili šance na záchranu pacienta, urgentný príjem bude priamo prepojený s rádiodiagnostickým pracoviskom. Zároveň sa v jeho blízkosti plánuje vďaka dotácii vybudovať i
nové oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OAMIS), s ktorými tak bude možné priamo kooperovať a zdieľať zdroje.
OAMIS v Dunajskej Strede vznikne spojením oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny a neurologickej, chirurgickej a internej jednotky intenzívnej starostlivosti. „Na jednom mieste sa tak koncentrujú všetci pacienti vyžadujúci intenzívnu starostlivosť, kde sa o nich bude nepretržite starať kombinovaný lekársky tím. To zabezpečí vysokošpecializovanú zdravotnú starostlivosť a vytvorí priestor na multiodborovú spoluprácu,“ zdôrazňuje riaditeľka.
Nový OAMIS plánuje začať nemocnica budovať v marci 2020 a následne vo februári 2021 by mali práce pokračovať na vytváraní urgentného príjmu. Tie plánuje nemocnice ukončiť v januári 2022.
Pacientov čakajú v súvislosti s rekonštrukciou len dve obmedzenia. Pri návšteve detského oddelenia budú musieť dočasne využívať schody a na interné oddelenie (muži) sa bude možné dostať len zadným výťahom v pavilóne F. Pacientov budú o zmenách informovať navigačné tabule.
Nemocnica rekonštruuje priestory vďaka nenávratnému finančnému príspevku z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Cieľom výzvy je modernizácia infraštruktúry ústavných zariadení poskytujúcich akútnu zdravotnú starostlivosť, zvýšenie ich produktivity a efektívnosti vrátane lôžkového fondu a znižovania priemernej dĺžky hospitalizácie.