Prejsť na obsah

Nové monitory dychu pre novorodencov pribudli aj v trebišovskej nemocnici

Novorodenecké oddelenie nemocnice Svet zdravia Trebišov dnes dostalo od Nadácie Križovatka sedem monitorov dychu pre novorodencov BabySense. Tie kontrolujú dýchanie dieťaťa a varujú v prípade jeho ohrozenia. Nadácia chce takto pomôcť predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Mamičky si monitory dychu z trebišovskej nemocnice môžu požičať aj domov.   „Problém s dýchaním u novorodencov dokážeme vďaka monitorom…

21.02.2018

Novorodenecké oddelenie nemocnice Svet zdravia Trebišov dnes dostalo od Nadácie Križovatka sedem monitorov dychu pre novorodencov BabySense. Tie kontrolujú dýchanie dieťaťa a varujú v prípade jeho ohrozenia. Nadácia chce takto pomôcť predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Mamičky si monitory dychu z trebišovskej nemocnice môžu požičať aj domov.

 

„Problém s dýchaním u novorodencov dokážeme vďaka monitorom dychu odhaliť v skoršom čase. Výrazne to zvyšuje bezpečnosť predovšetkým u predčasne narodených novorodencov, ktorí sú z hľadiska výskytu SIDS najviac rizikoví. A práve bezpečnosť našich pacientov je pre nás veľmi dôležitá,“ uviedol riaditeľ nemocnice Svet zdravia Trebišov  MUDr. Juraj Bazár. Podotkol, že v prípade, ak nastane zlyhanie dýchania, monitory na to upozornia zvukovým a svetelným signálom.

Nadácia Križovatka sa snaží monitormi BabySense vybaviť všetky pôrodnícke oddelenia a jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocniciach na Slovensku. Riaditeľka nadácie Táňa Tomasch vysvetľuje, že monitory dychu sú jedinou účinnou pomôckou pri prevencii SIDS.

„Nepravidelné dýchanie alebo dokonca zástava dychu môže u dieťaťa nastať počas prvého roku života. V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí so SIDS, diagnózou, ktorú lekári stanovia žiaľ až po smrti dieťaťa,“ podotýka Tomasch s tým, že SIDS spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku, a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov.

Príčina syndrómu nie je doposiaľ jasná, pravdepodobne ide o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Medzi hlavné rizikové faktory patrí fajčenie matky i nižšia pôrodná hmotnosť dieťaťa.

„Aj akékoľvek sťaženie dýchania dojčiat sa môže prejaviť ako rizikový faktor, napríklad prikrývky alebo hračky cez tvár bábätka, prehriatie dieťaťa či prekážky v dýchacích cestách. Tiež každé oslabenie detského organizmu – infekčné choroby, horúčky či zvracanie – a najmä choroby dýchacích ciest zvyšujú riziko SIDS,“ vysvetľuje Tomasch.

Monitory dychu BabySense sú podľa Tomasch jediným výrobkom na svete registrovaným ako zdravotnícka pomôcka a spĺňajú najnáročnejšie klinické skúšky zdravotníckych výrobkov.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 09.05.2023 | Aktuality

  Deň matiek s krajším dňom v nemocnici Rožňava

  Pri príležitosti sviatku -  Deň Matiek sme s našimi dobrovoľníčkami výrabali malé darčeky - srdiečka či  kvety z farebného krepového papiera. Atmosféra bola príjemná, družná, strávili sme spolu pekné popoludnie. 
 • 12.12.2014 | Aktuality

  Nemocnica novej generácie v Michalovciach podala žiadosť o stavebné povolenie

  Spoločnosť Svet zdravia, a. s., vstúpila úspešne do ďalšej etapy projektovej prípravy výstavby nemocnice novej generácie v Michalovciach. Po získaní právoplatného územného rozhodnutia a po finalizácii dokumentácie pre stavebné povolenie bola tento týždeň podaná žiadosť o vydanie stavebného povolenia. „V súčasnosti môžeme potvrdiť, že v projektovej dokumentácii pre stavebné povolenie sa podarilo zreálniť všetky hlavné…
 • 11.09.2021 | Aktuality

  Mobilná vakcinácia rimavskosobotskej nemocnice pokračuje

  Zdravotníci Nemocnice Svet zdravia Rimavská Sobota naďalej očkujú každý utorok aj priamo v teréne.   Po prvých dvoch výjazdových očkovaniach zamierili do obcí Bátka, Uzovská Panica, Hrušovo, Striežovce, Valice, Číž, Rumince, Včelince, Stránska, Chanava, Levkuška, Káloša a do mesta Poltár, kde očkovanie absolvovalo spolu 507 občanov. Výjazdová očkovacia služba bude vyrážať do terénu každý utorok, a to podľa…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)