Prejsť na obsah

Od operácie chrbtice až po maratónsky beh

Silný príbeh pána Juraja Slavkovského je dôkazom toho, že nádej a odhodlanie nás nemá opúšťať. Celý priebeh jeho cesty z operačného stola až po maratónsky beh si môžete prečítať v inšpiratívnom rozhovore, kde sa dozviete, ako pán Slavkovský dobehol so svojou diagnózou až do úspešného konca. Juraj Slavkovský je taktiež dlhoročný darca krvi a plazmy odmenený diamantovou plaketou…

24.01.2023

Silný príbeh pána Juraja Slavkovského je dôkazom toho, že nádej a odhodlanie nás nemá opúšťať. Celý priebeh jeho cesty z operačného stola až po maratónsky beh si môžete prečítať v inšpiratívnom rozhovore, kde sa dozviete, ako pán Slavkovský dobehol so svojou diagnózou až do úspešného konca.

Juraj Slavkovský je taktiež dlhoročný darca krvi a plazmy odmenený diamantovou plaketou profesora Jánskeho. Aj vďaka tomuto faktu vďačí za svoj zdravie a skorú diagnostiku, keďže ako darca krvi bol jeho zdravotný stav pravidelne monitorovaný. 

Dobrý deň, mohli by ste sa nám v krátkosti predstaviť? 

Narodil som sa v Ružomberku v roku 1955. Na začiatku sedemdesiatych rokov som odišiel na štúdium do Bratislavy, kde som ostal žiť doposiaľ. Pracoval som v rôznych pozíciách. Posledné moje zamestnanie pred odchodom do dôchodku bolo na správe objektov. V súčasnosti už ako dôchodca ešte príležitostne pracujem v strojárskej výrobe. Moje záujmy sú predovšetkým rodina, beh, cyklistika, príroda, turistika a práca na „Viničke“.   

 Aké zdravotné ťažkosti vás postretli? 

V roku 2006 som prvýkrát pocítil bolesti v krížovej oblasti pri dvíhaním ťažkých bremien. Vyšetrením sa zistilo, že mám vyklenutie medzistavcovej platničky L4/5. Postupnou rehabilitáciou a cvičením však ťažkosti ustúpili. V roku 2020 sa bolesti chrbta vrátili, pričom bolesť začala vyžarovať do oboch končatín až do tej miery, že som takmer prestal chodiť. Od februára 2020 som začal navštevovať súkromné zdravotnícke zariadenie v Bratislave, kde som absolvoval vyšetrenia a liečbu spojenú s rehabilitáciou a cvičením. V lete 2021 sa však môj zdravotný stav zhoršil natoľko, že som začal hľadať ďalšie liečebné možnosti.

Prečo práve Michalovská nemocnica? 

Dozvedel som sa, že v Michalovciach je nemocnica novej generácie Svet zdravia, v ktorej sa venujú aj problematike ochorení chrbtice. Naviac som na túto nemocnicu mal aj niekoľko dobrých referencií z môjho blízkeho okolia.

Vašim operatérom bol MUDr. Vladimír Balik, PhD., MBA, vyhľadali ste ho cielene? 

Ešte v roku 2020 som bol na návšteve môjho syna Rastislava v Olomouci. Tam som mal možnosť sa zoznámiť a porozprávať o mojom zdravotnom stave s Dr. Balikom. V tom čase som začal vnímať jeho úprimný záujem pomôcť mi. Keďže sa môj zdravotný stav nezlepšoval napriek konzervatívnej liečbe doma v Bratislave, tak som požiadal Dr. Balika o možnosť vyšetrenia v spomenutej Michalovskej nemocnici v lete 2021. Po mojom vyšetrení som bol postavený pred dve možnosti. Buď naďalej trpieť bolesťami alebo absolvovať operáciu chrbtice. Po detailnom vysvetlení liečebných možnosti som sa rozhodol absolvovať operačný zákrok. Dodnes si pamätám veľa pozitívnych momentov z tohto vyšetrenia. Aj preto by som chcel vysloviť veľké uznanie MUDr. Vladimírovi Balikovi, PhD., MBA, za jeho vysoko profesionálny prístup počas mojej hospitalizácie a následnej operácie a pooperačnej starostlivosti, za  jeho odbornosť, skvelú starostlivosť a ľudský prístup.

Ako prebiehalo, respektíve ako ste vnímali obdobie pred a po operácii? 

Od 29. 5. 2021 som mal výrazné ťažkosti a bolesti, ktoré som prevažne riešil liekmi proti bolesti. Bolo to veľmi náročné obdobie. Znepokojovalo ma, že nemôžem byť plnohodnotný vo všetkom, čo som mal rád. Bol som obmedzený až natoľko, že všetky činnosti (rodina, práca, koníčky) išli bokom. Nerád spomínam na toto obdobie. Nebolo to síce jednoduché, ale podporila ma v tom moja manželka Anka a celá moja rodina. Stretol som sa však aj s postojom priateľov, ktorí ma odrádzali od operácie. To, že moje rozhodnutie dať sa operovať bolo správne, potvrdil už prvý deň v Michalovskej nemocnici – na oddelenie ma uviedla Mgr. Monika Dravecká, všetky vstupné vyšetrenia prebehli bez akýchkoľvek ťažkostí, na oddelení vládla profesionalita, pohoda, kľud a všetko s úsmevom riešil službukonajúci personál. Už tu som nadobudol presvedčenie, že operácia prebehne v poriadku. Prvý deň po operácii som dokázal cvičiť a chodiť za pomoci rehabilitačných pracovníkov, bez akejkoľvek bolesti, ktoré som mal pred operáciou. Po operácii som sa riadil stanoveným rehabilitačným programom. Ešte počas pobytu mi veľmi pomohli usmernenia fyzioterapeutov. Hneď po prepustení z nemocnice som pokračoval v cvičení v domácom prostredí. Po vybratí stehov som začal postupne chodiť po schodoch až na 9. poschodie, a k tomu som pridával denne 5 – 10 km relaxačnej chôdze.

Pooperačné obdobie

Na odporúčanie Dr. Balika som v pooperačnom období absolvoval týždenný pobyt na rehabilitačnom oddelení. Keďže bolo obdobie covidu, bol veľký problém nájsť rehabilitačné oddelenie v Bratislave a okolí, kde by som takýto pobyt mohol absolvovať. Preto som požiadal o pomoc opäť personál Michalovskej nemocnice. Bola mi ponúknutá možnosť hospitalizácie vo Vranovskej nemocnici na oddelení rehabilitácie. Starostlivosť a rehabilitácia na tomto oddelení veľmi prispeli k tomu, že som sa postupne dostal do kondície, ako keby som nebol ani operovaný. Za to patrí vďaka primárke MUDr. Valérii Javorskej a celému kolektívu tohto oddelenia.

Po návrate domov som sa okrem pravidelného cvičenia začal opätovne venovať prácam na „Viničke“ a v marci 2022 som začal aj s bežeckými tréningami. V lete som si vyskúšal aj prvý bežecký pretek „Matúškov beh“ 5 km. Po dobehnutí do cieľa som nepociťoval žiadne bolesti, čo ma veľmi povzbudilo, aby som si postupne začal pridávať ďalšie športové aktivity. Následne som absolvoval pobyt v Slovenských liečebných kúpeľoch v Piešťanoch, čo výraznou mierou prispelo k ďalšiemu napredovaniu a zlepšovaniu môjho zdravotného stavu. Celý priebeh pred operáciou a po operácii bol vďaka prístupu všetkých zainteresovaných veľmi príjemnou skúsenosťou.

Ako sa aktuálne cítite?

Máte za sebou aj úspešný Medzinárodný Maratón Mieru v Košiciach. Aký to bol pocit? 

Cítim sa po zdravotnej stránke veľmi dobre, priam vynikajúco. Opäť sa môžem plnohodnotne venovať všetkému, čo mám rád, bez väčších obmedzení (rodina, práca, šport, záujmy). Zdôrazňujem, že odporúčania môjho operatéra a rehabilitačných pracovníkov sa snažím aj naďalej dodržiavať. V priebehu 3 týždňov som úspešne absolvoval 3 bežecké preteky: 25. 9. 2022 Běchovice – Praha 10 km, 2. 10. 2022 Medzinárodný maratón mieru v Košiciach – polmaratón 21 0975 km a 9. 10. 2022 Devín – Bratislava 11 625 km. Naďalej sa venujem bežeckým pretekom, ako napr. Silvestrovský beh v Piešťanoch či zimná séria v Bratislave. Okrem toho, si teraz svoju fyzickú kondíciu udržiavam aj halovými tréningami 2 x týždenne v Bežeckej akadémii olympionika Marcela Matanína, rodáka z Vranova nad Topľou. Dnes môžem jednoznačne povedať, že podstúpiť operáciu v Michalovciach bolo to najsprávnejšie rozhodnutie.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 07.02.2020 | Aktuality

    Bežíme za tých, ktorí nemôžu – registrácia spustená

    Nemocnica Svet zdravia Trebišov pripravuje 1. ročník behu BEŽÍME ZA TÝCH, KTORÍ NEMÔŽU.   Snahou nemocnice je vytvoriť pacientom príjemné prostredie pri podávaní ambulantnej chemoterapie zriadením onkologického stacionára, kde v pohodlných kreslách, v príjemnej atmosfére a s láskavým personálom pacienti absolvujú podanie ambulantnej chemoterapie, biologickej, či hormonálnej liečby. Finančné prostriedky získané z tohto podujatia nemocnica využije na tento…
  • 15.12.2020 | Aktuality

    Stretnutie absolventov s vedením nemocnice

    Dňa 15.12.2020 sa uskutočnilo stretnutie vedenia nemocnice Svet zdravia Humenné s novonastúpenými lekármi, ktorí v nemocnici pôsobia od jesene tohto roka Stretnutie sa nieslo v príjemnom rozhovore pána riaditeľa, námestníka riaditeľa LPS a HR koordinátorky, kde absolventi predniesli svoje postrehy, podnety a návrhy, ktoré nadobudli počas adaptácie na jednotlivých oddeleniach našej nemocnice. V mene celej nemocnice im prajeme veľa…
  • 23.11.2020 | Aktuality

    Svetový deň predčasne narodených detí v humenskej nemocnici

    17. november je dňom, kedy si okrem nežnej revolúcie pripomíname aj deň, ktorý patrí tým úplne najmenším a najkrehkejším – Svetový deň predčasne narodených detí. Predčasne narodené deti potrebujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť, ktorú im v našej nemocnici poskytuje tím špecialistov novorodeneckého oddelenia už od roku 1982. S podporou občianskeho združenia Malíček, sme milým darčekom spríjemnili tento…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.