Prejsť na obsah

Partizánska a topoľčianska nemocnica dostala pre novorodencov monitory dychu

Novorodenecké oddelenia nemocníc Svet zdravia Partizánske a Topoľčany dostalo od Nadácie Križovatka spolu desať monitorov dychu pre novorodencov BabySense. Tie kontrolujú dýchanie dieťaťa a ak príde k jeho zlyhaniu, upozornia na to zvukovým a svetelným signálom. Nadácia chce takto pomôcť predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS).   Nadácia Križovatka sa snaží monitormi BabySense vybaviť všetky…

04.04.2018

Novorodenecké oddelenia nemocníc Svet zdravia Partizánske a Topoľčany dostalo od Nadácie Križovatka spolu desať monitorov dychu pre novorodencov BabySense. Tie kontrolujú dýchanie dieťaťa a ak príde k jeho zlyhaniu, upozornia na to zvukovým a svetelným signálom. Nadácia chce takto pomôcť predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS).

 

Nadácia Križovatka sa snaží monitormi BabySense vybaviť všetky pôrodnícke oddelenia a jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocniciach na Slovensku. Riaditeľka nadácie Táňa Tomasch vysvetľuje, že monitory dychu sú jedinou účinnou pomôckou pri prevencii SIDS.

„Nepravidelné dýchanie alebo dokonca zástava dychu môže u dieťaťa nastať počas prvého roku života. V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí so SIDS, diagnózou, ktorú lekári stanovia žiaľ až po smrti dieťaťa,“ podotýka Tomasch s tým, že SIDS spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku, a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov.

Príčina syndrómu nie je doposiaľ jasná, pravdepodobne ide o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Medzi hlavné rizikové faktory patrí fajčenie matky i nižšia pôrodná hmotnosť dieťaťa.

„Aj akékoľvek sťaženie dýchania dojčiat sa môže prejaviť ako rizikový faktor, napríklad prikrývky alebo hračky cez tvár bábätka, prehriatie dieťaťa či prekážky v dýchacích cestách. Tiež každé oslabenie detského organizmu – infekčné choroby, horúčky či zvracanie – a najmä choroby dýchacích ciest zvyšujú riziko SIDS,“ vysvetľuje Tomasch.

Monitory dychu BabySense sú podľa Tomasch jediným výrobkom na svete registrovaným ako zdravotnícka pomôcka a spĺňajú najnáročnejšie klinické skúšky zdravotníckych výrobkov.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 01.06.2022 | Aktuality

  1.jún – Deti sú radosť

  Na pediatrickom oddelení Nemocnice Svet zdravia Svidník sme pri príležitosti Medzinárodného dňa detí nezabudli na tých najdôležitejších – na hospitalizované detičky Keďže tento deň nemôžu osláviť so svojimi kamarátmi v škôlkach, v školách, vedenie nemocnice im pripravilo zábavný program, plný kúziel, kde nechýbali darčeky a ocenenia za ich výnimočnú statočnosť. Aj takýmto spôsobom sme im…
 • 12.04.2022 | Blog

  Prvý kúpeľ bábätka. Spravte si z toho rituál

  Kúpanie novorodeniatka môže byť pre čerstvých rodičov, obzvlášť ak ide o prvé bábätko, pomerne náročnou záležitosťou, ktorá so sebou nesie viacero otázok a obáv. Ako správne kúpať novorodenca? Koľkokrát za týždeň a pri akej teplote vody? Kúpanie novorodeniatka, najmä ak ste prvorodičia, je možno trošku stresujúce. No nech vás povzbudí myšlienka, že pre bábätko ide…
 • 08.09.2017 | Aktuality

  Lôžka novej generácie

  Rožňavská nemocnica sa môže pochváliť obnovou nemocničných lôžok na oddelení vnútorného lekárstva. Posteľový fond tohto oddelenia je 45 lôžok, obnova sa dotkla 24 polohovateľných lôžok s príslušenstvom a nočnými stolíkmi. Pacienti ocenia zlepšenie komfortu, možnosť polohovania chrbtového, stehenného a lýtkového dielu, ľahké ovládanie funkcií. Štandardnou súčasťou sú integrované bočnice, hrazdy, infúzne stojany a ďalšie akcesória.…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)