„Napríklad poškodený meniskus je ideálne zašívať tesne po úraze, lebo vtedy dochádza k dobrému hojeniu tkanív a štruktúr,“ prezradil primár MUDr. František Okál v relácii Pohotovosť v Rádiu Regina, RTVS.
Ako prebieha operácia menisku
Pacienta operatívne vyšetria, zistia diagnózu a následne môže podstúpiť artroskopický zákrok. Toto všetko môže pacient absolvovať pod jednou strechou za veľmi krátky čas. Ide zväčša o profesionálnych, ale aj rekreačných športovcov. Operácia je miniinvazívna. „Cez malé otvory – porty zavedieme kameru a operačné nástroje, rany sú malé, pooperačné hojenie rýchlejšie, je to šetrnejšie pre pacienta,“ doplnil primár. „Pacient príde ráno, absolvuje operáciu a po pár hodinách začíname s cvičením, je už schopný chôdze s odľahčením a ide domov. Do nemocnice prichádza na kontroly a individuálne naplánovanú rehabilitáciu,“ vysvetlil MUDr. František Okál v odbornej medicínskej relácii.
Ďalšie operácie kolena
Formou jednodňovej chirurgie sa rieši aj roztrhnutý predný skrížený väz v kolene, ten však odklad znesie. „Takto poškodené väzy operujeme až po tom, keď koleno odpuchne,“ vysvetlil primár. Artroskopicky a jednodňovo sa riešia aj ramenné kĺby, napríklad poškodenie rotátorovej manžety, ale aj členok.
Výmena kolenného kĺbu
Aj keď je trend prechádzať na jednodňovú chirurgiu, mnohé problémy kĺbov nemožno operovať artroskopicky. Ide najmä o ich výmeny. V Nemocnici Medissimo pôsobia špičkoví odborníci na totálne endoprotézy tzv. TEP bedrového, kolenného a ramenného kĺbu. „Endoprotetika je zázrak medicíny, dokáže vyriešiť takmer nevyriešiteľné stavy a prinavrátiť funkčnosť a mobilitu kĺbu. Implantáty sú moderné, anatomicky prispôsobené, majú dlhšiu životnosť a operácie sú šetrnejšie. Je snaha operovať ľudí nielen v seniorskom, ale už aj v mladšom veku a udržať ich čo najdlhšie v aktívnom spôsobe života,“ povedal poslucháčom Rádia Regina primár.
Rekonvalescencia a rehabilitácia kolenného kĺbu
Pre mnohých pacientov je práve výmena kĺbu prvou veľkou operáciou a často sa jej boja. Vysvetliť priebeh zákroku, pooperačný stav a vhodne naplánovať aj rehabilitáciu, ktorá ide ruka v ruke so zákrokom, je preto samozrejmosťou. „Pacienta mobilizujeme už na lôžku, rehabilitácia sa tak začína už počas hospitalizácie. Je dôležité kĺb včas rozhýbať, aktivizovať svalstvo a stiahnuť opuch, aby nenastúpila stuhnutosť,“ spresnil.
Lekári sa v praxi stretávajú aj so situáciami, že pacienti preferujú jednodňovú chirurgiu aj v prípadoch, keď nie je z medicínskeho hľadiska vhodná a naopak, keď si želajú po artroskopii v nemocnici zotrvať niekoľko dní. Ako to riešia? „Edukovaný pacient je základ. Keď mu podrobne vysvetlíme, prečo sa daný zákrok nedá robiť formou jednodňovej chirurgie, pochopí to,“ odpovedal v relácii primár. Keď je pre pacienta pohodlnejšie zostať v nemocnici po artroskopii, môže prenocovať v nadštandardne vybavených izbách.
MUDr. František Okál v relácii Pohotovosť na Rádiu Regina odpovedal aj na otázky o hypermobilite kĺbov, dotkol sa častého problému haluxov, ktoré postihujú najmä ženy a neobišiel ani tému vplyvu obezity na stav kĺbov. Celú reláciu si môžete vypočuť TU.