Prejsť na obsah

Totálne endoprotézy kĺbov

Totálne endoprotézy (TEP) predstavujú operačný výkon, ktorý zabezpečí náhradu opotrebovanej alebo poškodenej časti kĺbu umelým implantátom. Je definitívnym riešením artrotického poškodenia funkcie kĺbu a prináša úľavu od bolesti a zlepšenie mobility pre pacientov s ťažkým poškodením kĺbov. Tento zákrok je často vykonávaný na kĺboch, ktoré sú najviac zaťažené a náchylné na opotrebenie, ako sú bedrový kĺb, kolenný kĺb a ramenný kĺb.

 

 

 

 

 

Čo je totálna endoprotéza TEP

Pri operácii s názvom TEP – totálna endoprotéza – sa poškodená chrupavka a kosť kĺbu nahradia implantátom vyrobeným z bio-kompatibilných materiálov, ktoré minimalizujú riziko odmietnutia organizmom. TEP sa používajú na liečbu rôznych druhov poškodení kĺbu, najmä osteoartrózy, ktorá je najbežnejším typom degeneratívneho poškodenia kĺbu alebo pri úrazoch a zraneniach kĺbov, keď konzervatívna liečba už nie je účinná. Cieľom totálnej endoprotézy – TEP je odstrániť bolesť, obnoviť funkčnosť kĺbu a umožniť pacientovi opäť aktívny životný štýl.

Totálne endoprotézy (TEP) sú implantáty, ktoré nahrádzajú poškodený kĺb umelou náhradou.

Umelý kĺb – totálna endoprotéza TEP sa skladá z dvoch hlavných častí:

 • Kĺbová časť:  endoprotéza je vyrobená z kovu, keramiky alebo plastu, nahrádza poškodené povrchy kostí v kĺbe.
 • Kotviaca časť: endoprotéza je vyrobená z kovu alebo titánu, upevňuje kĺbovú časť ku kosti.

Guľová hlavica endoprotézy je vyrobená z kovu alebo keramiky a je upevnená v stehennej kosti. Jamka náhradného kĺbu je vyrobená z kovu, plastu alebo keramiky a je upevnená v panvovej kosti. V niektorých prípadoch sa používa aj tretí komponent, tzv. vložka, ktorá sa umiestňuje medzi guľovú hlavicu a jamku.

Kĺbové protézy – druhy TEP

Typy kĺbových protéz sa líšia v závislosti od kĺbu, ktorý sa operuje, najčastejšie sa implantujú endoprotézy bedrového, kolenného a ramenného kĺbu.

 • Výmena bedrového kĺbu: pri TEP bedra sa nahrádza panvová a stehenná časť kĺbu. Nahrádza sa poškodený bedrový kĺb, implantátom zloženým z guľovej hlavice a jamky.
 • Výmena kolenného kĺbu: pri TEP kolena sa nahrádzajú koncové časti stehnovej a holennej kosti, spolu s vnútornými časťami kĺbovej štrbiny. Nahrádzajú poškodený kolenný kĺb implantátom zloženým z troch komponentov: stehennej, holennej a v niektorých prípadoch i náhradu povrchu jabĺčka.
 • Výmena ramenné kĺbu: pri TEP ramena je poškodený ramenný kĺb nahradený implantátom zloženým z guľovej hlavice a jamky.
 • Iné TEP: existujú totálne endoprotézy pre iné kĺby, ako napríklad pre kĺby zápästia, palca, lakťa a členka, ktoré sa však vykonávajú zriedkavejšie.

Ako prebieha operácia pri výmene kĺbu?

Po tom, čo ortopéd odporučí pacientovi výmenu kĺbu a navrhne ho na zákrok výmeny kĺbu, prichádza pacient na anestéziologickú ambulanciu na vstupnú konzultáciu. S anestéziológom preberie svoj zdravotný stav, zhodnotí sa tolerancia záťaže, pridružené ochorenia a určí sa miera anestéziologického rizika zaradením pacienta do kategórie podľa ASA (kategória 1-5 podľa Americkej spoločnosti anestéziológov).

Následne sa s anestéziológom dohodne na ďalších predoperačných vyšetreniach potrebných k zákroku (odbery, vyšetrenia u špecialistov) a prekonzultuje najvhodnejší typ anestézie k danému operačnému zákroku. Najvhodnejšie je absolvovať interné predoperačné vyšetrenie, prípadne ďalšie u špecialistov, 3 týždne pred operačným výkonom, aby sme mohli korigovať prípadné patologické nálezy.

Výsledky vyšetrení definitívne zhodnotí anestéziológ. Pacientovi oznámi, či je TEP operačný výkon v Nemocnici Medissimo možný. Pacient je následne prijatý do nemocnice na operáciu podľa prideleného termínu.

Totalna endopretoza_vymena bedroveho klbu_vymena ramenneho klbu_vymena kolenneho klbu

TEP operácia – náhrada ramenného kĺbu

Neodkladajte svoj problém, kedykoľvek sa s nami poraďte!

Ak ste sa aj vy našli medzi pacientmi, ktorí potrebujú totálnu endoprotézu, skúste to s nami vyriešiť. Radi vám odpovieme na vaše otázky a vysvetlíme všetko, čo potrebujete vedieť. Stačí, ak nám zavoláte na 02 / 622 475 92, navštívite Nemocnicu Medissimo alebo vyplníte formulár:

Spracovanie osobných údajov(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.
 • medissimo_operacia kolena_vymena kolenneho klbu

  Koleno

  Koleno je jedným z najdôležitejších a najzložitejších kĺbov v tele, a preto je dôležité venovať mu osobitnú pozornosť. Súčasťou našej ponuky je široká škála služieb zameraných na liečbu problémov spojených s kolenným kĺbom.

  Viac
 • medissimo-operacia ramena

  Rameno

  Rameno je jedným z najpohyblivejších kĺbov v tele a hrá kľúčovú úlohu pri každodenných činnostiach. Problémy s ramenným kĺbom môžu ovplyvniť kvalitu vášho života a obmedziť vašu schopnosť vykonávať bežné úlohy.

  Viac
 • Medissimo - bedro_operacia bedroveho klbu

  Bedro

  Bedrový kĺb je jedným z najväčších a najdôležitejších kĺbov v tele, ktorý umožňuje pohyb a podporuje celkovú stabilitu tela. Problémy s bedrovým kĺbom, ako je napríklad poškodenie chrupavky alebo zlomeniny, môžu viesť k bolesti a obmedzeniu pohybu.

  Viac

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.