Prejsť na obsah

Rakovina krčka maternice je jediný zhubný nádor, ktorého pôvod poznáme

Rakovina krčka maternice je pre ženy jeden z najväčších strašiakov. Aj keď úmrtnosť na túto diagnózu postupne klesá, stále je vysoká. Pritom by nemusela byť. Pri dodržaní pravidelných preventívnych prehliadok možno tejto chorobe úplne predísť, alebo ju zachytiť v ranných štádiách, kedy je šanca na úplne vyliečenie veľmi veľká.   Karcinóm krčka maternice je celosvetovo druhým…

19.01.2021

Rakovina krčka maternice je pre ženy jeden z najväčších strašiakov. Aj keď úmrtnosť na túto diagnózu postupne klesá, stále je vysoká. Pritom by nemusela byť.

Pri dodržaní pravidelných preventívnych prehliadok možno tejto chorobe úplne predísť, alebo ju zachytiť v ranných štádiách, kedy je šanca na úplne vyliečenie veľmi veľká.  

Karcinóm krčka maternice je celosvetovo druhým najčastejším onkologickým ochorením žien

Každý rok pribúda celosvetovo vyše pol milióna nových prípadov, čo predstavuje okolo desať percent všetkých ženských nádorových ochorení. Až osem z desiatich prípadov pripadá na rozvojové krajiny. Žiaľ, táto diagnóza si každý rok celosvetovo vyžiada približne 266-tisíc úmrtí. Ani na Slovensku nie je v tomto smere situácia ideálna.

Radíme sa medzi štáty s vyšším výskytom rakoviny krčka maternice

 Ročne sa diagnostikuje na Slovensku u 600 až 650 žien, pričom 200 až 230 na ňu zomrie. Príčinou je, že sa nám znižovať nedarí výskyt rakoviny krčka maternice vo vyšších, prognosticky nepriaznivých klinických štádiách ochorenia. Príčinou je predovšetkým nízka účasť rizikovej populácie žien na preventívnych prehliadkach. Máme tiež nízku preočkovanosť populácie proti HPV vírusu, pôvodcovi rakoviny krčka maternice, čo tiež nepomáha znižovaniu predchorobných  štádií. Absolvovať pravidelnú gynekologickú prehliadku je kľúčové. Prevenciou, pravidelnými gynekologickými prehliadkami je možné podchytiť aj včasný priebeh ďalšieho nádorového ochorenia, rakoviny prsníkov. V tomto prípade je doležíte aj pravidelné samovyšetrovanie.

Rakovina krčka maternice je zhubný nádor, ktorý vzniká v tkanive krčka maternice

Vyvíja sa väčšinou cez jednotlivé predchorobné štádiá v rozpätí ôsmych až dvanástich rokov. Spočiatku rastie pomaly, no neskôr, vo fáze intenzívneho rastu, sa správa veľmi agresívne a ďalší priebeh choroby je tak pomerne rýchly. V počiatočných štádiách sa choroba nemusí prejavovať žiadnymi príznakmi. Najčastejšími príznakmi však je: 

  • krvácanie medzi menštruačnými cyklami a po súloži,
  • nepríjemné pocity pri močení,
  • výtok,
  • bolesti v podbrušku pri pohlavnom styku alebo námahe sú väčšinou prejavmi už pokročilého ochorenia.

Ak sa rakovina krčka maternice nezachytí včas a nelieči sa, dochádza k úmrtiu

Pacientka však pri včasnom diagnostikovaní, ktoré zabezpečia pravidelné gynekologické prehliadky má veľkú šancu na celkové uzdravenie. Dokonca v niektorých prípadoch, ak sa jedná o malý rozsah ochorenia a histologicky priaznivý typ nádoru, môže pacientka po liečbe ešte aj otehotnieť, treba však prihliadať na riziko možnosti návratu choroby.  

Rakovina krčka maternice je jediný zhubný nádor, pri ktorom vieme, čo ho vyvoláva

Ochorenie začína tým, že sa žena pri pohlavnom styku infikuje niektorým typom vysoko rizikového ľudského papiloma vírusu HPV. Vírus sa prenáša nielen vaginálnym, ale aj orálnym a análnym pohlavným stykom.

Kondóm pred infekciou nechráni,

pretože k prenosu vírusu postačí kožný kontakt v oblasti pohlavných orgánov, ktoré nie sú prezervatívom chránené. Nakaziť sa je možné aj pri kontakte s predmetmi kontaminovanými vaginálnym sekrétom alebo ejakulátom, napríklad na sexuálnych pomôckach.

Ak imunitný systém nedokáže infekciu potlačiť, postupne dochádza k vzniku karcinómu krčka maternice. Je takmer isté, že sexuálne aktívni ľudia počas svojho života prídu do kontaktu s týmto vírusom. Väčšine žien nespôsobuje žiadne ťažkosti a ich organizmus ho eliminuje bez akejkoľvek liečby.

Pre rozvoj rakoviny krčka maternice sú dôležité aj ďalšie, vedľajšie faktory,

ktoré sa môžu spolupodieľať na vzniku rakoviny:

  • slabeného imunitného systému,
  • vek,
  • sexuálne správanie,
  • pohlavne prenosné choroby,
  • fajčenie.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Ján Bujňák, PhD., hlavný lekár pre gynekológiu a pôrodníctvo siete nemocníc a polikliník Svet zdravia a ProCare, ktorý vedie onkogynekologické centrum michalovskej nemocnice.

Viac sa dozviete na našom webe o prevencii rakoviny krčka maternice.

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 21.02.2017 | Aktuality

    Nový dychový test pri črevných poruchách

    ProCare Central zaviedol tzv. SIBO test. Poliklinika od 1.5.2016 ponúka svojim pacientom možnosť vyšetrenia pomocou diagnostickej metódy – tzv. SIBO test. Vyšetrenie indikuje lekár so špecializáciou v gastroenterológii a realizuje sa na pracovisku Funkčnej diagnostiky na poliklinike ProCare Central. Jedná sa o jednoduchý dychový test s podaním laktulózy. Test je bezbolestný a neinvazívny. Pomocou testu…
  • 16.07.2020 | Aktuality

    Humenská nemocnica nanovo vybudovala pracovisko JIS

    Neurologické a interné oddelenie postupne vytvára klaster s plávajúcimi lôžkami   O neurologických a internistických pacientov sa v Nemocnici Svet zdravia Humenné starajú v nových, moderných priestoroch. Nemocnica totiž ukončila prvú časť rekonštrukcie spolufinancovanú z fondov Európskej únie a dnes slávnostne predstavila nové priestory jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) a časť klastra. Spoločne s JIS totiž prešlo obnovou…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.