Na oddelení urgentného príjmu v Nemocnici s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta, a. s. sa uskutočnil dňa 10. 10. 2019 so začiatkom o 10.00 hod., pravidelný praktický nácvik príjmu osoby podozrivej z vysoko nebezpečnej nákazy.
Praktický nácvik prebiehal v galantskej nemocnici už po siedmy krát s účasťou regionálnej hygieničky RÚVZ v Galante. K účasti na praktické cvičenie boli tentokrát prizvaní i riaditeľ Odboru krízového manažmentu Ministerstva zdravotníctva, zástupcovia Samostatného odboru krízového riadenia zdravotníctva Trnavského kraja, zástupcovia Krajského operačného strediska záchrannej zdravotnej služby. Všetci hostia pozvanie prijali a praktického nácviku sa zúčastnili. Doposiaľ vykonané praktické nácviky sa zaoberali postupmi príjmu osoby s podozrením na vysoko nebezpečnú nákazu, obliekaním a správnym vyzliekaním osobných ochranných pracovných pomôcok, správnou dekontamináciou oblečenia, pomôcok a Oddelenia urgentného príjmu. V tomto cvičení boli zamestnancom tohto pracoviska scenárom určené i ďalšie povinnosti, konkrétne pre ošetrujúceho lekára. Jeho úlohou bolo reálne kontaktovať prislúchajúce inštitúcie, a to Infektologickú kliniku v Bratislave a regionálnu hygieničku z RÚVZ v Galante. Komunikácia sa reálne vykonávala prvý krát počas tohto nácviku, napriek tomu ošetrujúci lekár MUDr. Martin Gabarík zvládol túto komunikáciu s plnou zodpovednosťou. Komunikácia, či už z odborného a v takejto mimoriadnej situácii i dôležitého časového hľadiska poukázala na náročnosť a dôslednosť pri odoberaní cestovateľských a klinických príznakov od pacienta. Do komunikácie sa prakticky zapojila i regionálna hygienička, ktorej úlohou zo scenára bolo zabezpečiť bezpečný izolovaný transport z nemocnice do prislúchajúcej Infektologickej kliniky. Praktický nácvik predstavil ďalšie možné scenáre. Tiež poukázal na správne používanie ochranných pomôcok v takýchto kritických situáciách, kde zlyhanie ktoréhokoľvek článku reťaze môže spôsobiť i zlyhanie celkovej poskytovanej zdravotnej starostlivosti, čo by mohlo spôsobiť ďalšie katastrofálne následky v podobe ohrozenia života a zdravia verejnosti. Doplnenie potrebných ochranných pomôcok pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti osobe z VNN by preto ochránilo nemocnicu pred takýmito následkami. Všetci účastníci praktického nácviku si uvedomili dôležitosť jeho výkonu, a zamýšľali sa smerom k ochrane zdravia a životov verejnosti, pred rýchlym prenosom vysoko nebezpečnej nákazy z človeka na človeka, pri nesprávnych postupoch počas poskytovania súhrnnej zdravotnej starostlivosti.
Zástupcovia záchrannej zdravotnej služby porozprávali o úlohe Krajského operačného strediska záchrannej zdravotnej služby, ich vybavenosti OOPP na VNN, zároveň predviedli ukážku transportného biovaku, v ktorom by bola osoba podozrivá z VNN transportovaná na vyššie určené pracovisko.
K záveru slová zo strany riaditeľa Ing. Antona Tencera z MZ SR smerovali k vyhodnoteniu praktického nácviku, ako i k správnemu používaniu OOPP, správne vykonanej dekontaminácii, a poprial nemocnici, aby ju mimoriadna situácia v podobe VNN minula. Tiež uviedol dôležitosť prípravy na VNN v zdravotníctve, pretože sa nedá predpokladať kedy, kde, a v akom rozsahu sa mimoriadna udalosť udeje.
Všetkým cvičiacim a zúčastneným praktického cvičenia patrí veľká vďaka.