Prejsť na obsah

Pupočníková krv pomáha a zachraňuje životy

Dátum 15. november je venovaný Svetovému dňu pupočníkovej krvi a v rámci celosvetovej osvety, ktorá prebieha v dňoch 11. – 15. novembra, sa galantská nemocnica v spolupráci so Slovenským centrom tkanív a buniek rozhodla zvýšiť povedomie budúcich mamičiek o výhodách odberu pupočníkovej krvi. Pupočníková krv zachraňuje životy. Kmeňové bunky z uchovanej pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka môžu v budúcnosti…

20.11.2019

Dátum 15. november je venovaný Svetovému dňu pupočníkovej krvi a v rámci celosvetovej osvety, ktorá prebieha v dňoch 11. – 15. novembra, sa galantská nemocnica v spolupráci so Slovenským centrom tkanív a buniek rozhodla zvýšiť povedomie budúcich mamičiek o výhodách odberu pupočníkovej krvi.

Pupočníková krv zachraňuje životy. Kmeňové bunky z uchovanej pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka môžu v budúcnosti liečiť rôzne ochorenia ako napríklad autizmus alebo detskú mozgovú obrnu. Pupočníková krv, tkanivo pupočníka alebo placenta boli v minulosti pri pôrodoch likvidované ako biologický odpad. Dnes už vieme, že je tento biologický cenný materiál zdrojom unikátnych kmeňových buniek, ktoré je možné využiť k liečbe rôznych ochorení a ktoré tiež môžu v budúcnosti zlepšiť kvalitu života. Po celom svete sa skúma viac ako 85 diagnóz. Od prvého úspešného použitia pupočníkovej krvi k liečbe krvnej choroby (Franconiho anémie) uplynulo 30 rokov. Od tejto  doby medicína výrazne pokročila a v dnešnej dobe sú perinatálne tkanivá chápané ako prirodzený zdroj buniek a tkanív pre liečbu celej rady ochorení aj ako jedinečný základ pre regeneratívnu medicínu.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 11.09.2017 | Prevencia

    Rakovina prsníka si nevyberá

    Karcinóm prsníka je najčastejší zhubný nádor postihujúci ženskú časť populácie. Počet ochorení každoročne pozvoľna stúpa.   Priaznivou správou je, že počet úmrtí na toto ochorenie vo vyspelých krajinách, vrátane Slovenska, klesá. Karcinóm prsníka sa vyskytuje prevažne vo vyšších vekových skupinách 55- 65 rokov. Neznamená to však, že sa nevyskytuje aj v nižších vekových skupinách. 15%…
  • 29.06.2017 | Blog

    Zápal vonkajšieho ucha

    Blížiace sa leto, ktoré obvykle trávime na jazerách či kúpaliskách nám okrem príjemného dňa stráveného pri vode môže privodiť aj zápal vonkajšieho ucha. Tento zápal sa často nazýva aj „plavecké ucho“. Ide o ochorenie vonkajšieho zvukovodu, ušnice alebo oboch a môže sa vyskytnúť v každom veku. Infekcia často označovaná ako „plavecké ucho“ Zápal vonkajšieho ucha…
  • 21.02.2017 | Aktuality

    Nový dychový test pri črevných poruchách

    ProCare Central zaviedol tzv. SIBO test. Poliklinika od 1.5.2016 ponúka svojim pacientom možnosť vyšetrenia pomocou diagnostickej metódy – tzv. SIBO test. Vyšetrenie indikuje lekár so špecializáciou v gastroenterológii a realizuje sa na pracovisku Funkčnej diagnostiky na poliklinike ProCare Central. Jedná sa o jednoduchý dychový test s podaním laktulózy. Test je bezbolestný a neinvazívny. Pomocou testu…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)