Odlišná anatómia panvy u žien
„Na našom pracovisku máme skúsenosti tak s profesionálnymi, ako i rekreačnými športovkyňami, kde vidíme určité charakteristické poruchy alebo poškodenia. Súvisí to s odlišnou anatómiou, ale aj vplyvom hormónov počas cyklu,“ vysvetlil MUDr. Miroslav Bdžoch, PHD., MPH.
Ženy majú totiž odlišnú anatómiu najmä panvy a z toho vyplývajúcej osi dolnej končatiny, prípadne iný tvar jabĺčka. Toto zvyšuje riziko určitých poranení alebo ťažkostí. Ženy sa dnes už bežne venujú športom, ktoré boli v minulosti doménou mužov. Zranení aj preto pribúda.
Čo má vplyv na športové zranenia u žien?
„Vplyv hormónov počas menštruačného cyklu, najmä estrogénov, respektíve relaxínu, ovplyvňuje pevnosť väzov, svalovú silu, koordináciu. S tým súvisí vyššie riziko úrazu a poranenia najmä v čase ovulácie. Športovkyne v niektorých športoch, ako je futbal, hádzaná, basketbal, majú vyššie riziko poranenie kolena, ako u mužov. Našťastie všetky tieto poznatky smerujú k väčšej pozornosti a prevencii v tréningu u športovkýň,“ načrtol odbornú tému v Teleráne ortopéd.
Dôležitým faktorom vplývajúcim na stav našich kĺbov je životný štýl a aj váha. Neprospieva im nadváha, ale ani podvýživa, upozornil ortopéd. „U pacientov s nadváhou dochádza k rýchlejšiemu opotrebovaniu kĺbov, čo často vyústi do potreby ich náhrady umelým kĺbom. Avšak i podvýživa, pri ktorej ubúda svalová hmota a tkanivo kostí, sa negatívne podieľa na našej schopnosti športovať a tolerovať fyzickú záťaž,“ spresnil MUDr. Miroslav Bdžoch, PhD., MPH.
Ako predchádzať športovým zraneniam a ostať fit
Aktivity, ktoré sú šetrnejšie pre kĺby sú tie, pri ktorých sa vyhýbame preťaženiu a mikrotraumatizácii kĺbových povrchov nárazmi ako bicyklovanie, plávanie alebo napríklad chôdza. Určitú úlohu zohráva i povrch a obuv, ktoré znásobujú alebo naopak tlmia nárazy, ktoré následne poškodzujú váhonosné kĺby ako členok, koleno, bedro.
„Kĺby potrebujú pre svoju správnu funkciu pohyb, dostatočnú oporu svalov a väzov, ktoré bez správnej záťaže atrofujú, skracujú sa a to všetko našim kĺbom poškodzuje ich funkčnosť a životnosť. Pri športe je predovšetkým dôležitý správny tréning s primeranými dávkami záťaže a regenerácie, eliminácia jednostrannej záťaže a správna technika danej športovej aktivity, poprípade správne výstrojov, aby sme znížili riziko úrazov,“ doplnil v Teleráne MUDr. Miroslav Bdžoch, PhD., MPH.
Medzi problémy, s ktorými prichádzajú pacienti do Medissima, patria okrem opotrebovaných kĺbov aj bolesti Achilovej šľachy, ťažkosti v oblasti kolena, najmä jabĺčka, prípadne z preťaženia bolesti chrbtice. Rozhovor s riaditeľom Nemocnice Medissimo a ortopédom MUDr. Miroslavom Bdžochom, PhD., MPH, v Teleráne Televízie Markíza si môžete pozrieť TU.