Prejsť na obsah

Riaditeľ Nemocnice Medissimo a ortopéd M. Bdžoch: „Riziko poranenia kolena je u športovkýň vyššie ako u mužov“

Nemocnicu Medissimo, ktorá sa zameriava na ortopédiu, športovú traumatológiu a rehabilitáciu, vyhľadávajú vo veľkej miere profesionálni športovci. Masovým rozšírením športov potrebujú čoraz častejšie ošetrenie práve ženy – športovkyne. Vplýva na ochorenia kĺbov a na úrazy naozaj aj pohlavie? Aj na tieto otázky odpovedal v Teleráne Televízie Markíza MUDr. Miroslav Bdžoch, PhD., MPH, ortopéd, športový traumatológ a riaditeľ Nemocnice Medissimo.

06.08.2024

Odlišná anatómia panvy u žien

„Na našom pracovisku máme skúsenosti tak s profesionálnymi, ako i rekreačnými športovkyňami, kde vidíme určité charakteristické poruchy alebo poškodenia. Súvisí to s odlišnou anatómiou, ale aj vplyvom hormónov počas cyklu,“ vysvetlil MUDr. Miroslav Bdžoch, PHD., MPH.

Ženy majú totiž odlišnú anatómiu najmä panvy a z toho vyplývajúcej osi dolnej končatiny, prípadne iný tvar jabĺčka. Toto zvyšuje riziko určitých poranení alebo ťažkostí. Ženy sa dnes už bežne venujú športom, ktoré boli v minulosti doménou mužov. Zranení aj preto pribúda.

Čo má vplyv na športové zranenia u žien?

„Vplyv hormónov počas menštruačného cyklu, najmä estrogénov, respektíve relaxínu, ovplyvňuje pevnosť väzov, svalovú silu, koordináciu. S tým súvisí vyššie riziko úrazu a poranenia najmä v čase ovulácie. Športovkyne v niektorých športoch, ako je futbal, hádzaná, basketbal, majú vyššie riziko poranenie kolena, ako u mužov. Našťastie všetky tieto poznatky smerujú k väčšej pozornosti a prevencii v tréningu u športovkýň,“ načrtol odbornú tému v Teleráne ortopéd.

Dôležitým faktorom vplývajúcim na stav našich kĺbov je životný štýl a aj váha. Neprospieva im nadváha, ale ani podvýživa, upozornil ortopéd. „U pacientov s nadváhou dochádza k rýchlejšiemu opotrebovaniu kĺbov, čo často vyústi do potreby ich náhrady umelým kĺbom. Avšak i podvýživa, pri ktorej ubúda svalová hmota a tkanivo kostí, sa negatívne podieľa na našej schopnosti športovať a tolerovať fyzickú záťaž,“ spresnil MUDr. Miroslav Bdžoch, PhD., MPH.

Ako predchádzať športovým zraneniam a ostať fit

Aktivity, ktoré sú šetrnejšie pre kĺby sú tie, pri ktorých sa vyhýbame preťaženiu a mikrotraumatizácii kĺbových povrchov nárazmi ako bicyklovanie, plávanie alebo napríklad chôdza. Určitú úlohu zohráva i povrch a obuv, ktoré znásobujú alebo naopak tlmia nárazy, ktoré následne poškodzujú váhonosné kĺby ako členok, koleno, bedro.

Ochorenia bedroveho klbu

„Kĺby potrebujú pre svoju správnu funkciu pohyb, dostatočnú oporu svalov a väzov, ktoré bez správnej záťaže atrofujú, skracujú sa a to všetko našim kĺbom poškodzuje ich funkčnosť a životnosť. Pri športe je predovšetkým dôležitý správny tréning s primeranými dávkami záťaže a regenerácie, eliminácia jednostrannej záťaže a správna technika danej športovej aktivity, poprípade správne výstrojov, aby sme znížili riziko úrazov, doplnil v Teleráne MUDr. Miroslav Bdžoch, PhD., MPH.

Medzi problémy, s ktorými prichádzajú pacienti do Medissima, patria okrem opotrebovaných kĺbov aj bolesti Achilovej šľachy, ťažkosti v oblasti kolena, najmä jabĺčka, prípadne z preťaženia bolesti chrbtice. Rozhovor s riaditeľom Nemocnice Medissimo a ortopédom MUDr. Miroslavom Bdžochom, PhD., MPH, v Teleráne Televízie Markíza si môžete pozrieť TU.

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 12.04.2017 | Aktuality

    Deväť tipov, ako sa vyhnúť Druckerovej desaťeurovke na pohotovosti

    Podľa pripravovaných zmien Ministerstva zdravotníctva sa budú meniť poplatky na urgentných príjmoch. Ak vyhľadáte pomoc podľa lekárov s menej závažným problémom, namiesto 1,99 eura z peňaženky vytiahnete celých 10 eur. Tomuto poplatku sa však dá s trochou rozumu a predvídavosti jednoducho vyhnúť a nedoplatí na to vaše zdravie ani vaša peňaženka. Neodkladajte návštevu lekára Ak…
  • 11.01.2019 | Aktuality

    V michalovskej nemocnici začali uskutočňovať endosonografickú biopsiu pankreasu

    V Nemocnici novej generácie Svet zdravia Michalovce lekársky tím minulý týždeň endosonograficky uskutočnil prvú cielenú tenkoihlovú aspiračnú biopsiu nádoru v pankrease. Ide o výkon, ktorý je na Slovensku zriedkavý a vyžaduje si špičkové technické vybavenie i zdravotnícky tím. Biopsiu úspešne podstúpil len 13-ročný chlapec, ktorý za vyšetrením s rodičmi cestoval z Levíc.   Biopsia je…
  • 07.02.2018 | Krása, šport a relax

    Ako sa pripraviť na beh v zime?

    Veľkým problémom tohto obdobia je dýchanie. Vdychujeme studený vzduch, čím sa zužujú dýchacie cesty a spôsobujú nám ťažkosti. Chrániť sa môžeme špeciálnymi šatkami na krk.   Základom je správny výber oblečenia. Ako sa vraví, neexistuje nepriaznivé počasie, iba nevhodne oblečení bežci. Súčasná bežecká móda ponúka nespočetné množstvo kvalitných, funkčných a aj módnych možností. V prvom…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.