Prejsť na obsah

V spišskonovoveskej nemocnici prišlo vlani na svet 1583 detí

V Nemocnici Svet zdravia Spišská Nová Ves sa minulý rok uskutočnilo 1579 pôrodov. Až 13 mamičiek si domov z pôrodnice odnieslo dvojičky. Chlapcov sa narodilo 815 a dievčat 768. “V našej pôrodnici priviedlo vlani svoje dieťatko na svet aj 37 mamičiek, ktoré boli pozitívne testované na ochorenie COVID-19. Tešili sme sa, že ani u jedného novorodenca…

12.01.2022

V Nemocnici Svet zdravia Spišská Nová Ves sa minulý rok uskutočnilo 1579 pôrodov. Až 13 mamičiek si domov z pôrodnice odnieslo dvojičky. Chlapcov sa narodilo 815 a dievčat 768.

“V našej pôrodnici priviedlo vlani svoje dieťatko na svet aj 37 mamičiek, ktoré boli pozitívne testované na ochorenie COVID-19. Tešili sme sa, že ani u jedného novorodenca sa koronavírus nepotvrdil,” vysvetľuje primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Miroslav Výrostek.

Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia minulý rok dávali svojim novorodencom, patrili Natália, Sofia a Soňa. U chlapcov zase dominovali mená Sebastián, Samuel a Oliver.

Nemocnica v Spišskej Novej Vsi má dlhodobo najvyšší počet pôrodov spomedzi všetkých nemocníc v sieti Svet zdravia. V roku 2018 ich bolo 1331, v roku 2019 zase 1464 a v roku 2020 až 1595. Rodičky si pôrodnicu vyberajú najmä na základe dobrých referencií od iných mamičiek či po návšteve počas dňa otvorených dverí.

„Počas minulého roku sa nám na oddelení podarilo vynoviť príjmovú a USG ambulanciu, ako aj pôrodné sály. Mamičky tak pri príchode do našej pôrodnice a následne pri samotnom pôrode čaká nové, útulnejšie prostredie, kde sa, veríme, budú cítiť dobre,“ hovorí primár.

V prípade priaznivej epidemiologickej situácie plánuje oddelenie tento rok pokračovať v aktivitách ako je deň otvorených dverí a predpôrodná príprava. „Veľkú pozornosť tiež naďalej venujeme profesionálnemu laktačnému poradenstvu a do praxe chceme uviesť i nové nemedikamentózne metódy tlmenia pôrodných bolestí,“ dodal MUDr. Výrostek.

Nemocnica ponúka mamičkám aj možnosť vytvoriť si spoločne s personálom individuálny pôrodný plán. “Počas minulého roka sme individuálne pôrodné plány konzultovali telefonicky a budúce mamičky si na to rýchlo zvykli. Volali aj opakovane a my sme vždy radi zodpovedali všetky ich otázky,“ vysvetlil primár.

„Zároveň bude čoskoro na webovej stránke uverejnený „náš pôrodný plán“ navrhnutý pre bezpečnosť rodičky a jej bábätka, ktorý pomôže budúcim mamičkám oboznámiť sa s priebehom pôrodu v našej pôrodnici a zároveň im ozrejmí naše obvyklé postupy a odporúčania,“ doplnil.

Pôrodnica okrem iného využíva moderné metódy ako bonding (v prípade cisárskeho rezu možnosť bondingu s oteckom) či rooming-in a po pôrode mamičkám v oblasti dojčenia radí certifikovaná laktačná poradkyňa. Vďaka svojmu prístupu a odbornosti sa opakovane umiestňuje na vrchných miestach ankiet i odborných hodnotení.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 27.10.2022 | Aktuality

  Mesiac úcty k starším v Michalovskej Nemocnici

  Dobrovoľníci Strednej zdravotníckej školy dnes zorganizovali našim pacientom na geriatrii milé prekvapenie. . V rámci kampane Október, mesiac úcty k starším si dobrovoľníci z Krajšieho dňa pripravili  ručne maľované pozdravy z vosku. Úctu a rešpekt k starším je potrebné pripomínať neustále, keďže mnoho pacientov geriatrie je odkázaných na pomoc zdravotníkov a svojich blízkych.
 • 05.04.2022 | Nezaradené

  Krajší deň pre deti v žiarskej nemocnici s edukačno-zábavnými videami o žabke

  Hospitalizácia v nemocnici je pre detského pacienta väčšinou veľmi náročná. Vďaka podpore z Grantu Nadácie Penta Investments vznikli krásne edukačno-zábavné videá o žabke, ktoré spríjemnia čas detským pacientom počas pobytu na pediatrickom oddelení v nemocniciach Svet zdravia. Videá na oddelení je možné stiahnuť jednoduchým naskenovaním QR kódu do vlastného mobilu, tabletu.  Viac informácií o zábavných videách o žabke…
 • 15.07.2020 | Blog

  Starajú sa o Vaše zdravie – MUDr. Maroš Eľko

  MUDr. Maroš Eľko primár oddelenia úrazovej chirurgie hlavný lekár Centra športovej medicíny zástupca hlavného lekára pre traumatológiu nemocníc Svet zdravia V Nemocnici Svet zdravia Michalovce pôsobíte ako primár oddelenia úrazovej chirurgie a ste hlavným lekárom Centra športovej medicíny. Ako sa začala vaša profesionálna dráha? Som odchovanec košickej traumatológie a od začiatku som pôsobil pod vedením nestora Dr. Mruga,…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.