Zemplínsky deň ošetrovateľstva
Dňa 22. októbra 2015 sa v Mestskom kultúrnom stredisku v Trebišove konal IV. Zemplínsky deň ošetrovateľstva. Hlavným organizátorom konferencie bola Nemocnica Svet zdravia Trebišov a.s., Regionálna komora sestier a pôrodných asistentiek a mesto Trebišov. Že toto podujatie už má svoju tradíciu svedčí do posledného miesta zaplnená kinosála Mestského kultúrneho strediska a počet 360 účastníkov z rôznych miest zemplínskeho regiónu a nemocníc našej siete Svet zdravia. Prišli si vypočuť odborné témy, ale aj vymeniť skúsenosti a získať nové informácie od ostatných kolegov. Hlavnou témou podujatia bolo „Ošetrovateľstvo v roku 2020.“
V úvode účastníkov IV. Zemplínskeho dňa ošetrovateľstva privítala Katarína Šuľáková, námestníčka pre ošetrovateľstvo NsP Trebišov a.s. a požiadala o krátke príhovory hostí, riaditeľa nemocnice Vladimíra Dvorového a hlavnú manažérku pre oblasť ošetrovateľstva Tatianu Kosťovú.
Prvý blok odborného programu začal prednáškou riaditeľa Vladimíra Dvorového na tému – Kompetenčný model lôžkových oddelení budúcnosti. P. riaditeľ vo svojej prezentácii výstižne predstavil zmeny, ktoré nemocnicu a jej zamestnancov v najbližšej budúcnosti čakajú. V projektových návrhoch vysvetlil podstatu organizačného zabezpečenia oddelení, tak aby sa zvyšovala efektivita poskytovania zdravotnej starostlivosti pacientom. Zdôraznil význam kompetenčného modelu pre zvyšovanie kvality, komplexnosti a komfortu pre pacienta. Pre naplnenie ambicióznych plánov je potrebná materiálna, organizačná a personálna podpora, čo si podľa vyjadrenia p. riaditeľa vedenie nemocnice plne uvedomuje. Vyjadril tiež presvedčenie o kompetentnosti zamestnancov realizovať potrebné zmeny v praxi. O význame komunikácie, jej vplyve na medziľudské vzťahy predniesla príspevok Erika Jurčová. Vo svojej prednáške zdôraznila špecifiká komunikácie medzi generáciami, ako aj významný vplyv uvedomenia si týchto rozdielností pri vzájomnej medzigeneračnej komunikácii, zvlášť pri poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti. Postavenie sestier na ošetrovateľskej jednotke v r. 2020 bol názov ďalšieho príspevku v prvom bloku. Autorka Jana Cimbalová predstavila profesiu sestry od čias F. Nightingaleovej, až po súčasnosť. Načrtla problémy, ktoré sa v súčasnosti dotýkajú postavenia sestier, ako sú kompetencie sestier, personálne normatívy, nedostatok sestier a vysoký priemerný vek sestier v SR. Záverečnou prednáškou bola prednáška Tatiany Hrindovej na tému Profesionálny image sestier. Obsahom prednášky bolo zdôraznenie významu profesionalizácie výkonu ošetrovateľstva sestrami. Uplatňovanie autonómie sestier, väčšia zainteresovanosť pri riešení problémov týkajúcich sa profesie sestra.
Po krátkej prestávke pokračoval odborný program druhým blokom prednášok. Témy mali široké zameranie, ale to čo ich spájalo bol význam ošetrovateľstva pri riešení zdravotných problémov pacienta pri jednotlivých diagnózach. Veľmi zaujímavá bola prednáška Moniky Treľovej, ktorá predstavila premenu ARO, OAIM na OMIS, kde základom pre poskytovanie komplexnej starostlivosti sú kompetenčné tímy. Vo svojom príspevku predstavila výhody tohto modelu, ale načrtla aj náročnosť personálneho manažovania tímu. Rehabilitačné ošetrovateľstvo, ako významný terapeutický prvok pri poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti prezentovala Iveta Pejová. Zdôraznila dôležitosť spolupráce medzi fyzioterapeutom a sestrou, pre zabezpečenie efektívnej rehabilitácie, zvlášť u ležiaceho pacienta. Ďalšie témy sa venovali špecifikám ošetrovania pacientov s krvácajúcimi pažerákovými varixami, s traumatickými poraneniami dolných končatín, ale aj kultúrnym potrebám pacientov v zdravotníckych zariadeniach.
Tretí záverečný blok Zemplínskeho dňa ošetrovateľstva poskytol množstvo tém, z ktorých bolo cítiť význam ošetrovateľstva v celom spektre medicínskych odborov. Či už hovoríme o hromadných nešťastiach a triedení ranených, ktorých systém predstavila Miriam Tóthová vo svojom príspevku, alebo špecifiká ošetrovateľskej starostlivosti pacienta s cudzím telesom v gastrointestnálnom trakte. Inovatívny prístup využívania implantabilných portov pri cytostatickej liečbe pacientov s nádorovým ochorením predstavila v prezentácii Marcela Porhičáková. Zdôraznila význam dodržiavania štandardného postupu a hygienicko-epidemiologických zásad pri ošetrovaní implatabilného portu u pacienta. Dôležitosť dodržiavania hygienicko-epidemiologických postupov pri príprave zdravotníckych pomôcok na sterilizáciu zdôraznila vo svojom príspevku Valéria Jarná. Záver tretieho bloku odborného programu patril téme Arteriálna hypertenzia z pohľadu lekára a sestry. Mimo odbornej hodnoty, spracovanie príspevku autormi prinieslo aj pridanú hodnotu a tou je nevyhnutnosť spolupráce lekára so sestrou, akceptovanie svojich odborností a spolupráce pre zabezpečenie komplexnej, kvalitnej a efektívnej starostlivosti pacientovi.
Medzi jednotlivými blokmi, po odznení tém daného bloku nasledovala plodná diskusia. Účastníci sa kládli otázky k odprednášaným témam, ale aj zdieľali vlastné skúsenosti z ošetrovateľskej praxe.
Záverečnú bodku za IV. Zemplínskym dňom ošetrovateľstva urobila p. námestníčka K. Šuľáková, keď autorom poďakovala za kvalitné spracovanie príspevkov a účastníkom za sústredenosť a aktivitu počas diskusií. Zapriala im šťastnú cestu domov a vyjadrila presvedčenie, že sa o rok opäť stretneme v Trebišove na jubilejnom V. Zemplínskom dni ošetrovateľstva.