Prejsť na obsah

Doprajte svojmu telu zdravý pohyb a behajte správne

Aj na Slovensku má beh čoraz viac aktívnych priaznivcov. Patríte medzi nich, ale v zdolávaní vysnívaných mét vás brzdia obavy z bolestí? Naučte sa behať správne, a obavy z bolesti môžete zahodiť za hlavu V sérií článkov vám takisto prinesieme rady a tipy, ako bolestiam predísť alebo sa jednoducho zbaviť tých, čo vás už trápia.…

31.03.2017
beh a sport

Aj na Slovensku má beh čoraz viac aktívnych priaznivcov. Patríte medzi nich, ale v zdolávaní vysnívaných mét vás brzdia obavy z bolestí?

Naučte sa behať správne, a obavy z bolesti môžete zahodiť za hlavu

V sérií článkov vám takisto prinesieme rady a tipy, ako bolestiam predísť alebo sa jednoducho zbaviť tých, čo vás už trápia.

Beh je modifikáciou chôdze. Ide o komplexný a plne automatický pohyb, pri ktorom sa zapája väčšina svalov na tele. Cyklicky sa pri ňom opakuje tzv. „bežecký dvojkrok“ a koordinovaný pohyb dolnej i hornej polovice tela. Bolesti chrbta, kolena, bedrových kĺbov alebo svalov, ktoré pri ňom môžete pociťovať a nie sú dôsledkom úrazu, sú spôsobené väčšinou nesprávnou technikou či preťažovaním sa.

Ako sa vyhnúť bolestiam pri behu?

Je to úplne jednoduché. Stačí, ak budete pamätať na zopár jednoduchých základných pravidiel a s bolesťami pri behu či inom športe sa stretnúť ani nemusíte.

  • Pred behom sa zahrejte 

Pred začatím akejkoľvek športovej aktivity vám odporúčame dynamický strečing a „zahriatie sa“, v prípade behu ideálne cez rýchlo chôdzu či poklus.

  • Stavte na rady trénera

O to viac, ak s behom začínate alebo máte pochybnosti. Nesprávna technika vášmu telu ani psychike nepomôže. Pamätajte aj na kvalitnú bežeckú obuv.

  • Nájdite si správny terén

Ak máte na výber, na beh si vyberte viac prírodný povrch. Aj pri najodpruženejšej obuvi vám pri dopadovej fáze bežeckého kroku päta narazí na podložku. Tvrdý terén, akým sú betón, asfalt, stará antuka vám každý náraz totiž „vráti“ späť.

  • Stupňujte záťaž postupne

Bodanie v boku či kdekoľvek na tele vás odradí, preto si dávajte malé ciele, striedajte fázu behu s fázou rýchlo chôdze.

  • Dýchajte správne

Ideálne je, ak budete vdychovať nosom. Na jeden nádych dva kratšie výdychy.

  • Doprajte si kvalitný strečing

Ak ste už v cieli, vráťte sa k základom a nezabudnite opäť na kvalitný strečing.


Ak vás už nejaké problémy či bolesti trápia, určite nečakajte a vyhľadajte odbornú pomoc. V prípade pretrvávajúcej bolesti a najmä pri bolesti, ktorá má tendenciu šíriť sa do iných lokalít je nutná ďalšia diagnostika a liečba rehabilitačným lekárom, neurológom prípadne ortopéda.

MUDr. Hedviga Králová
Lekár Fyziatrie a rehabilitácie ProCare Medissimo

Viac sa dočítate aj v našich ďalších článkoch, ktoré o behu a najčastejších problémoch s ním spojených pripravujeme.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 10.11.2022 | Aktuality

    Prednášky o hygiene rúk na základných školách

    Nemocnica Svet zdravia Michalovce v spolupráci so Základnou školou Jána Švermu pripravili pod vedením nemocničnej epidemiologičky MVDr. Dáši Vlčokovej pre žiakov 1. a 2. ročníka prednášky o hygiene rúk. Neustála edukácia v oblasti hygieny rúk je dôležitou súčasťou neustálej prevencie. Žiaci tak majú možnosť vidieť správne techniky umývania a dezinfekcie rúk. Dozvedia sa kde a aké plochy sú…
  • 12.02.2019 | Aktuality

    Valentínska kvapka krvi v spišskonovoveskej nemocnici

    Vo štvrtok 14. februára zavítajú do spišskonovoveskej nemocnice klauni, foklóristi, choduliari, žonglér Stano, tanečné duo Heads Ball Ladies či Edo Drewo ako živý strom. A po ceste zavolajú so sebou všetkých, ktorí budú chcieť v tento deň urobiť dobrý skutok. Pôjdu totiž spolu darovať krv!   Nemocnica Svet zdravia Spišská Nová Ves na Valentína organizuje…
  • 22.10.2021 | Aktuality

    Očkujeme sa proti chrípke

    Cieľom Dňa očkovania v sieti našich zariadení je zvýšiť počet zdravotníkov chránených pred chrípkou očkovaním, motivovať ostatných kolegov a prispieť tak k ochrane ich zdravia a obmedzeniu cirkulácie vírusu chrípky v našich zdravotníckych zariadeniach. Očkovanie je klúčové „Zdravotníci by mali byť zodpovední a ísť príkladom. Patria do špecifickej rizikovej skupiny, pracujú vo vysoko rizikovom prostredí…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.