Prejsť na obsah

Krajší deň Humenné

Dobrovoľnícka skupina Krajší deň je združenie, ktoré má za cieľ spríjemniť pacientom našej nemocnice (dospelým aj deťom) chvíle strávené v našom zariadení a ponúknuť im „ľudskú prítomnosť.“ Pôsobíme v rámci Nemocnice Humenné na oddelení dlhodobo chorých (ODCH) a pediatrie a snažíme sa o celkové skvalitnenie celkových služieb v našej nemocnici.

O projekte

Poslaním dobrovoľníckej skupiny Krajší deň je zlepšiť pobyt v nemocnici dospelým aj detským pacientom, zmierniť ich utrpenie, prinášať zmenu atmosféry v zariadení. Dobrovoľníci a dobrovoľníčky nezištne darujú časť svojho voľného času v prospech pacientov a pacientok,. Robia im spoločnosť pri lôžku, vypĺňajú voľný čas, rozptyľujú pochmúrne myšlienky, jednoducho ich sprevádzajú rôznymi aktivitami (prechádzky, čítanie, hry, rozhovor, tvorivé dielničky).
Ambasádorkou dobrovoľníckych centier Krajší deň sa stala speváčka Katarína Knechtová„Som veľmi rada, že môžem osobne podporiť túto peknú myšlienku. Viem sa vcítiť do malých a veľkých pacientov, ktorí sú nútení stráviť nejaký čas v nemocnici a verím, že aj ja svojou prítomnosťou budem spestrením a psychickou podporou pre týchto ľudí,“ povedala Katarína Knechtová pri oficiálnom predstavení dobrovoľníckych centier Krajší deň.

Certifikát

V decembri 2016 nám bol Platformou dobrovoľníckych centier a organizácii udelený certifikát, ktorý potvrdzuje, že spĺňame základný štandard kvality manažmentu:

Dobrovoľníctvo

Pravidelní dobrovoľníci a dobrovoľníčky prichádzajú spravidla 1x týždenne, vždy v konkrétny dohodnutý deň na 1-2 hodiny a venujú sa týmto činnostiam:
Sprevádzanie pacientov
Dobrovoľníci a dobrovoľníčky pravidelne navštevujú pacientov a pacientky na ODCH a pediatrii s cieľom spríjemniť im pobyt v nemocnici. Prichádzajú v poobedných hodinách na pacientske izby a ponúkajú im svoju tichú prítomnosť, rozhovor, vypočutie, čítanie knihy. Celý priebeh návštevy prebieha vždy podľa predstáv pacientov a pacientok.
Vedenie tvorivých dielní
Dobrovoľníci a dobrovoľníčky malým pacientom na oddelení pediatrie ponúkajú zapojiť sa do pravidelných tvorivých dní. Spoločne vyrábajú výrobky, vzájomne si vymenia nápady, podelia sa o svoje talenty. Väčšinou sa stretnú spravidla dvaja dobrovoľníci s vybranou skupinkou detí a po dohode si vyberú kreatívnu činnosť  pri ktorej sa veľakrát rozprúdia vzájomné rozhovory vďaka ktorým detičky nachvíľu zabudnú, že sú v nemocnici.
Hranie spoločenských hier
Dobrovoľníci a dobrovoľníčky navštevujú pacientov a pacientky na ODCH a pediatrii, kde im ponúkajú možnosť zahrať si spoločneksé hry. V ponuke sú karty, dáma, človeče… Spravidla sa objaví práve hráčske nadšenie a sú z toho príjemné zážitky.
Ponuka teplých nápojov
Doobeda pacientom a pacientkam v čakárni na hematologických ambulanciách dobrovoľníci a dobrovoľníčky spríjemňujú čakanie na vyšetrenie alebo terapiu ponukou kávy a čaju. Úsmev, milé slovo a šálka kávy alebo čaju poteší nejedného človeka, odbúra nervozitu z dlhého čakania.
Mobilná knižnica
Pri tejto aktivite dobrovoľník/dobrovoľníčka pravidelne navštevuje viaceré oddelenia a ponúka pacientom a a pacientkam knihy na požičanie. Veľakrát pritom nájdu spoločné témy na rozhovor.

V DS Krajší deň nájdu uplatnenie dobrovoľníci a dobrovoľníčky aj príležitostne. V našej nemocnici s nimi organizujeme rôzne podujatia. Zmena atmosféry nemocnice sa deje vďaka rôznym koncertom, divadelným predstaveniam, umeleckým zážitkom.
Tešíme sa sa aj na spoluprácu s dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami, fotografmi, grafikmi a ľuďmi ochotnými pomôcť akoukoľvek formou.

Momentálne pracuje v našom dobrovoľníckom centre 21 dobrovoľníčiek.  Venujú sa detským pacientom na oddelení pediatrie a seniorom na oddelení dlhodobo chorých.
Sú to vzácni ľudia, väčšinou mladé dievčatá – študentky, ktoré sa rozhodli prichádzať na oddelenia nezištne, len tak pre dobrý pocit.
Menovite: Karin Zozuličová, Zuzka Palaštová, Kika Čiefová, Betka Bačišinová, Terezka Misárová, Sandra Taligová , Evka Matovčíková, Nika Ficíková, Peťka Chmeľová, Lucia Magočová , Majka Kuľhová, Ivanka Korucová, Ivanka Bodnárová.
Mimoriadnej úcty sú hodné dámy, ktoré  majú aj pracovné povinnosti a starosti o domácnosť  a napriek tomu prichádzajú pravidelne a nechávajú pri chorých kus seba. Sú to: Helenka Kováčová, Evka Sninská, Janka Pavlovčíková, Milka Macková, Anička Rimárová, Grétka Lovišková,  Marianka Zozuličová a Gabika Haburajová.
V rámci príležitostného dobrovoľníctva úspešne spolupracujeme so:

 • Súkromnou základnou umeleckou školou Múza Humenné
 • Spojenou cirkevnou školou Duchnovičova 24 Humenné
 • Súkromnou pedagogickou a sociálnou akadémiou EBG Humenné

Stiahnite si krátku brožúrku o dobrovoľníckej skupine Krajší deň v Humennom tu.

Kontakt

Nemocnica A. Leňa Humenné, a.s.
Nemocničná 7, 066 01 Humenné

PhDr. Liana Kontrová
E-mail: krajsiden.he@pentahospitals.sk 
Tel: +421 918 122 654
Web: www.procare.sk/krajsi-den/humenne/ 

Napíšte nám

(Required)

Aktuality

 • 19.03.2024 | Aktuality

  Svetový deň sociálnych pracovníkov v humenskej nemocnici

  19. marca si tento rok pripomíname Svetový deň sociálnej práce a sociálnych pracovníkov. Uznanie za ich prácu a ľudský prístup vyjadrilo aj vedenie humenskej nemocnice a svojej sociálnej pracovníčke a koordinátorke DC Krajší deň Liane Kontrovej poďakovalo milou pozornosťou. Tá svoj sviatok spolu s dobrovoľníkmi oslávila prácou . S prichádzajúcou jarou a blížiacimi sa veľkonočnými sviatkami nám areál nemocnice skrášlili vencom plných tematických dekorácií. Zo ♥ ďakujeme.
 • 08.03.2024 | Aktuality

  Na ženy nezabudlo ani humenské DC Krajší deň

  Z príležitosti Medzinárodného dňa žien si dobrovoľníci z Krajšieho dňa spolu so svojou koordinátorkou pripravili pre pacientsku verejnosť milú pozornosť. Ručne robeným karafiátom potešili v tento výnimočný deň každú ženu pri vstupe do nemocnice. Nechýbalo prekvapenie a úsmevy na tvári. Ďakujeme 😊
 • 29.06.2023 | Aktuality

  Týždeň dobrovoľníctva v Humennom

  Posledný júnový týždeň sa v humenskej nemocnici niesol v znamení dobrých skutkov a nezištnej pomoci dobrovoľníkov. Aj u nás sa konal už tradičný projekt s krásnou myšlienkou a síce Týždeň Dobrovoľníctva. Členky  z OZ Podvihorlatská paleta  svojou maľbou skrášlili  a vdýchli  tak farbu ďalšej časti nemocničného plota. Študenti SZŠ Humenné , Gymnázia sv. Cyrila a…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)