Prejsť na obsah

Oddelenie fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie

Fyzická mobilita je základným atribútom života každého jedinca. Fyzická mobilita sa dá udržiavať, zlepšovať aj pozitívnym pôsobením na jednotlivé časti nášho tela v každom veku a to aj realizáciou profesionálnej fyziatricko-rehabilitačnej liečby, ktorú vám ponúkame na novootvorenom pracovisku nemocnice. Pracovisko fyziatrie, rehabilitácie a balneológie je súčasťou novovzniknutého klastra na seba nadväzujúcich oddelení, neurologického a fyziatricko-rehabilitačného v nemocnici vo Svidníku. Včasná rehabilitácia pacienta dokáže výrazne zvýšiť úspešnosť liečby vážnych neurologických ochorení a skrátiť potrebnú dobu pre návrat do aktívneho života.

Benefity

 • Komplexná rehabilitačná liečba

  Využívame všetky dostupné medicínske prostriedky s cieľom obnovy a prinavrátenia potrebnej kvality života predovšetkým prostredníctvom fyziatricko-rehabilitačnej liečby.

 • Nepretržitá odborná starostlivosť

  Odborná starostlivosť 24/7

 • Nadštandardné izby

  Ponúkame pobyt v jednoposteľových nadštandardných izbách s vlastným sociálnym zariadením, bezplatné  WI-FI pripojenie.

 • Zrekonštruované priestory

  Pracovisko prešlo čiastočnou rekonštrukciou. Zrekonštruované sú toalety, sprchy, zriadená je nová telocvičňa priamo na oddelení.

 • Široké spektrum liečebných procedúr

  Klientom ponúkame liečebné možnosti a procedúry v rámci daného lôžkového oddelenia, resp. na pracovisku FRO SVaLZ.

 • Možnosť sprevádzajúcej osoby počas hospitalizácie

  Pobyt doprovodu je spoplatnený v zmysle platného cenníka služieb nemocnice.

 • Bez dlhej čakacej doby

  Pacientom ponúkame krátke čakacie doby na procedúry.

Náš tím špecialistov

 • MUDr. Anna Mihalkaninová

  Primár oddelenia

  Viac
 • MUDr. Pavel Lipčák

  Lekár

  Viac
 • Mgr. Alena Maliňaková

  Vedúca sestra

  Viac
 • Mgr. Ivana Haľková

  Vedúca fyzioterapeutka FRO SVaLZ

  Viac

Poďakovania

 • Chodím na toto oddelenie dlhodobo, takže to viem posúdiť. Pacientom tu ponúkajú široké spektrum terapií – laser, magnetoterapiu, masáže, lymfodrenáž, vírivku …na moje problémy s kolenom je najúčinnejší kúpeľ a cvičenie. Výhodou je aj to, že nie sú tu dlhé čakacie doby. Personál je ústretový a to je tiež príjemné pre pacienta.

  Ľubica Kaščáková, Svidník

 • Asi dva mesiace chodím na rehabilitácie a teším sa, že nemusím nikde cestovať. Je to veľká výhoda pre pacienta po úraze. Personál je tu veľmi milý. Hneď mesiac po operácii mi dali 20 procedúr. Najviac mi pomáha telocvik a vírivka. Poradia, pomôžu, takto to má byť. Netreba sa objednávať, len prídem a do 5 minút ma vezmú. Je to super.

  Vladislav Chvaščák, Svidník

 • Mal som úraz na prste, tak som šiel na rehabilitácie. Predpísali mi parafín, laser, cvičenie, ultrazvuk. Zatiaľ som tu len 4-krát, ale pomáha to. Pre mňa by to bolo bližšie do Bardejova, ale prišiel som radšej do Svidníka kvôli čakacím dobám. Som muzikant a potreboval som sa skoro dostať do formy,  takže mi to tu vyhovovalo. Uprednostnili ma ako ťažký chirurgický stav. Je to tu super rýchle, usmievavý personál, odporúčal by som toto pracovisko. Martin Franek, Rasl…

  Mal som úraz na prste, tak som šiel na rehabilitácie. Predpísali mi parafín, laser, cvičenie, ultrazvuk. Zatiaľ som tu len 4-krát, ale pomáha to. Pre mňa by to bolo bližšie do Bardejova, ale prišiel som radšej do Svidníka kvôli čakacím dobám. Som muzikant a potreboval som sa skoro dostať do formy,  takže mi to tu vyhovovalo. Uprednostnili ma ako ťažký chirurgický stav. Je to tu super rýchle, usmievavý personál, odporúčal by som toto pracovisko.

  Martin Franek, Raslavice

Kontakty

Nemocnica arm. generála L. Svobodu Svidník, a. s.
MUDr. Pribulu 412/4, 089 01 Svidník

Telefonické kontakty
+421  (0)54/7860 288 oddelenie FBLR
+421  (0)54/7860 381 ambulancia MUDr. Lipčáka
+421  (0)54/7860 360 denný stacionár FRO

Galéria

Ambulantná časť

Fyziatricko – rehabilitačné pracovisko SVaLZ patrí do koncepcie odboru fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie, ktorý je základný špecializačný medicínsky odbor a ktorý vlastnými postupmi komplexne využíva prostriedky svojich pododborov na prevenciu, diagnostiku, liečbu a výskum porúch zdravia, ich následkov, s cieľom maximálnej možnej obnovy a zachovania telesných, duševných a sociálnych funkcií.

Predmetom činnosti tohto pracoviska je prevencia, diagnostika, liečba, rehabilitácia a špecializovaná starostlivosť pacientom pri chorobách pohybového aparátu a poradenstvo pacientom s vertebrogennými ťažkosťami.

V indikovaných prípadoch odporúčanie:

 • ústavnej – hospitalizačnej liečby,
 • liečby na stacionári fyziatrie a liečebnej rehabilitácie,
 • odborné poradenstvo a konziliárna činnosť v rámci ústavnej starostlivosti.

Lôžková časť

Schopnosť pohybovať sa bez obmedzení, ľahko, rytmicky a bez bolestí je základným atribútom všetkých živých jedincov. Musíme sa pohybovať, aby sme si dokázali zabezpečiť základné potreby, chránili sa pred poranením, boli nezávislí na pomoci iných.

Schopnosť pohybovať sa bez obmedzení má vplyv aj naše duševné zdravie (pocit samostatnosti, potrebnosti) a efektívnosť telesných funkcií (na pohyb je naviazaná schopnosť pľúc dostatočne sa rozopínať, aktivita čriev, prekrvenie končatín, funkcia kostí a svalov). Pohyblivosť závisí od zvyklostí ktoré každodenne vykonávame, životného štýlu, individuálnej úrovne energie, postoja k zdraviu a samozrejme od veku. Našim klientom ponúkame v rámci lôžkového oddelenia tieto služby:

Ordinačné a návštevné hodiny

Ordinačné hodiny ambulantnej časti

Pondelok :          07:00 – 15:30 hod.
Utorok:               07:00 – 15:30 hod.
Streda:                07:00 – 15:30 hod.
Štvrtok:               07:00 – 15:30 hod.
Piatok:                 07:00 – 15:30 hod.

V čase od 12:00- do 12:30 hod. obedňajšia prestávka

Pracovisko sa nachádza na prízemí pavilónu B

Telefón: 054/ 7860 227

Návštevné hodiny lôžkovej časti

Pondelok         15:00 – 17:00 hod.
Utorok             15:00 – 17:00 hod.
Streda              15:00 – 17:00 hod.
Štvrtok             15:00 – 17:00 hod.
Piatok              15:00 – 17:00 hod.
Sobota             14:00 – 16:00 hod.
Nedeľa             14:00 – 16:00 hod.

Nemocničná starostlivosť na lôžku

Klient počas pobytu v nemocnici absolvuje fyziatricko-rehabilitačnú liečbu, ktorá je najmä určená pre dospelých pacientov s poruchou motorických funkcií, po liečbe neurologických, ortopedických ochorení a po operáciách, či úrazoch  vo fáze liečby, kedy má fyziatricko-rehabilitačná liečba svoj veľký význam.

V priebehu hospitalizácie odborný tím posudzuje efekt a dosahovanie výsledkov aplikovanej fyziatricko-rehabilitačnej liečby. Podľa potreby sa pravidelne prehodnocuje/upravuje stanovený liečebný plán.

Veľkou výhodou novootvoreného lôžkového oddelenia je najmä jeho možnosť využiť počas pobytu aj prípadné iné odbornosti v rámci konzílií v rámci svidníckej nemocnice (napr. neurologické, interné, chirurgické, …)

Liečebný telocvik

Pri liečebnom telocviku sa  využíva mnoho odborných metód a postupov, pomocou ktorých dokážeme výrazne zlepšiť váš zdravotný stav. Liečebný telocvik má priaznivé účinky na celý pohybový aparát, zvyšuje svalovú silu a vytrvalosť, zlepšuje rozsah pohyblivosti  kĺbov, posilňuje svalstvo, odstraňuje pretrvávajúce opuchy kĺbov. Účinne pomáha pri atrofii svalstva, pri prevencii pred zápalom kĺbov, povzbudzuje krvný obeh, je účinnou prevenciou trombóz.

Vykonávame základnú pohybovú terapiu – individuálnu, polohovanie, relaxačné techniky, špeciálne metodiky – podľa Vojtu, Kabata, Bobatha, Kaltenborna,  Brunkowej, postizometrickú relaxáciu (PIR), antigravitačnú relaxáciu (AGR), mäkké techniky, spinálne cviky, McKenzie metodika, Schulteho metodiku, špeciálne programy- cvičenie na loptách, cvičenie pri osteoporóze, škola chrbta, cvičenie pri inkontinencii, reflexné techniky – manuálna a mobilizačná liečba, reflexné druhy masáže.

Elektroliečba

Elektroliečba patrí k fyzikálnej terapii, pri ktorej sa využíva liečebný účinok rôznych foriem elektrickej energie . Elektroliečebné procedúry využívajú pôsobenie jednosmerného prúdu, striedavých prúdov nízkej a strednej frekvencie, vysokofrekvenčného prúdu ako aj pulzujúce magnetické polia. Elektroliečebné procedúry zlepšujú cirkuláciu krvi a výživu tkanív, odstraňujú bolesť, uvoľňujú alebo stimulujú svalstvo, zmierňujú opuchy a uľahčujú tak úpravu pohybových funkcií. Procedúry sa aplikujú pomocou špeciálnych elektroterapeutických prístrojov.

Všetky elektroliečebné procedúry je možné užívať len po indikácií odborným lekárom alebo fyzioterapeutom. Na oddelení FRO máme k dispozícii Vakuophyaction – poskytuje všetky druhy nízkofrekvenčných prúdov, ultrazvuk, TENS, VAS …

Teploliečebné procedúry

Poskytujeme aj teploliečebné procedúry aplikáciou parafínových zábalov, ktoré uvoľňujú svalstvo, zmierňujú kŕče, zlepšujú výživu a funkcie orgánov, zlepšujú látkovú výmenu, tlmia bolesť, povzbudzujú obranyschopnosť organizmu. Obklady navyše pôsobia mimoriadne relaxačne a uvoľňujúco a majú tiež skrášľujúce účinky.

Prístroj BTL 6000 je prístroj na ohrev tkaniva pomocou vysokofrekvenčného elektromagnetického poľa. Táto procedúra je odporúčaná vtedy, ak treba dosiahnuť prehriatie hlbších štruktúr tela bez výraznejších účinkov na koži. Pôsobí na zvýšenú cirkuláciu krvi a lymfy, zlepšuje látkovú výmenu, uvoľňuje sťahy hladkého svalstva a znižuje bolesť.

Prístroj BTL 6000 je vhodné použiť pri chronických ochoreniach kĺbov, väzov a šliach, pri chronických gynekologických zápaloch, pri problémoch urologických, pri pooperačných stavoch, nervových chorobách (napr. chrbtice), vnútorných ochoreniach (chronické zápaly dýchacích ciest, astma).

Magnetoterapia

Magnetoterapia je jednou z bežne používaných procedúr fyzikálnej terapie. Táto metóda sa osvedčila u niektorých chorôb, ako terapia s dlhodobým liečebným efektom, podporuje prirodzenou cestou regeneračné a detoxikačné procesy organizmu.

Hlavné účinky: zrýchlená regenerácia buniek, protizápalové pôsobenie, zmiernenie bolesti, rozšírenie ciev, urýchlenie procesu hojenia, zmiernie kĺbových a svalových bolestí, relaxačné účinky na svaly, odstránenie opuchov, protizápalový, protireumatický, účinok.

Magnetoterapia sa využíva na liečbu reumatických ochorení, pri bolestiach chrbtice, pri liečbe poúrazových stavov, opuchov, zápalov, pomliaždenín, popálenín, pri migrénach, poruchách látkovej výmeny a mnohých ďalších ochoreniach.

Prístrojová lymfodrenáž

Prístrojová lymfodrenáž – prístroje Pneuven MEDI sú v spojení s viackomorovými návlekmi určené pre sekvenčnú kompresívnu drenáž zameranú na liečbu porúch lymfatického systému, ktoré sa prejavujú lymfatickými opuchmi, celulitídou, zlyhávaním funkcie imunitného systému so sprievodnými prejavmi únavy a pod. Odporúča sa najmä na aktiváciu lymfatického systému a krvného obehu, prevenciu proti kŕčovým žilám, znižovanie telesnej hmotnosti, odstraňovanie celulitídy a lymfatických opuchov, odvodnenie a detoxikáciu tela, pôsobí proti syndrómu ťažkých nôh, zmenšenie obvodu stehien a obvodu brucha …

Vodoliečba

Do klasickej vodoliečby, ktorú ponúkame, patrí perličková kúpeľ, podvodná masáž, vírivá masáž celotelová, vírivý kúpeľ dolných končatín, vírivý kúpeľ horných končatín. Vodoliečebné procedúry sú indikované hlavne pri liečbe poúrazových a pooperačných problémov pohybového ústrojenstva, účinné sú tiež na stavy prepracovanosti a vynikajúco pôsobia na celkovú regeneráciu organizmu.

Praktické rady pre pacientov

Odporúčania pre klientov Fyziaricko-rehabilitačného pracoviska

Elektroliečba, bioptron, lymfodrenáž, masáž: procedúry absolvujete na prízemí v priestoroch Fyziatricko–rehabilitačného pracoviska bloku „B“ nemocnice.

Na prístrojovú lymfodrenáž si priamo na pracovisku  môžete zakúpiť pre tento účel špeciálny návlek.

Vodoliečba a bazén

Procedúry absolvujete na prízemí v priestoroch vodoliečby Fyziatricko–rehabilitačného pracoviska bloku „B“ nemocnice. Prineste si so sebou uterák, plachtu (prestieradlo) – v závislosti od procedúry.

Parafín

Procedúru absolvujete na prízemí Fyziatricko–rehabilitačného pracoviska bloku „B“ nemocnice. Noste si uterák, je potrebné prísť pred procedúrou 5 min. skôr.

Laser

Procedúru absolvujete na Fyziatricko–rehabilitačnej ambulancii – lekár MUDr. Pavel Lipčák.

Liečebná telesná výchova

Procedúry absolvujete v telocvični  v priestoroch Fyziatricko–rehabilitačného pracoviska bloku „B“ nemocnice.

Prineste si so sebou úbor na cvičenie, prezuvky.

Deti mladšie ako 16 rokov pri liečebnej telesnej výchove musia byť sprevádzané zodpovedným dospelým. Mužom odporúčame, aby v prípade procedúr pri poškodení nervu faciális oholili tvár.

V prijímacom okienku si vyzdvihnite kľúč od skrinky na prezliekanie.

Na každú procedúru si prineste so sebou Preukážku o zdravotnej starostlivosti a lekársku správu – nález.

Rehabilitačné procedúry sa nevykonajú:

 • u všetkých horúčkových stavoch (zápaly, virózy, infekcie dýchacích ciest a pod.),
 • pri akútnych ochoreniach srdca, tepien , žíl (napr. infarkt, zápal žíl a pod.),
 • pri akútnych kožných vyrážkach (napr. plesne, vredy, hnisavé ložiská a pod.),
 • pri zmenách stavu mysle (opilosť, požitie psychotropných látok, akútne psychózy a pod.),
 • u kŕčových žíl s obmedzením miesta nálezu.

 

Prosíme Vás, informujte nás o akýchkoľvek zmenách zdravotného stavu či zraneniach.

 

Nemocnica Svidník nenesie žiadnu zodpovednosť za stratu alebo poškodenie osobných vecí.

Cennosti si, prosím, uchovajte doma, resp. použite na uloženie uzamykateľné skrinky.

V prijímacom okienku si vyzdvihnite kľúč od skrinky na prezliekanie.

Pri vstupe na oddelenie, prosím, vypnite mobil.

Rehabilitačné procedúry podľa ordinácie lekára hradí zdravotná poisťovňa.

Ponúkame Vám možnosť dokúpenia ďalších procedúr podľa vlastného výberu.

Vášmu zdraviu prospeje vhodne zvolená procedúra. Radi Vám poradíme.

Personálne obsadenie

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)