OAMIS – oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti
Oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OAMIS) svidníckej nemocnice zabezpečuje starostlivosť o kriticky chorých pacientov u ktorých hrozí zlyhanie, alebo zlyháva funkcia jedného, alebo viacerých organových systémov. OAMIS poskytuje starostlivosť na úsekoch: resuscitačná, intenzívna, anestetická a ambulantná starostlivosť. Súčasťou tohto oddelenia je aj poskytovanie anestéziologickej starostlivosti – centrálneho typu – spinálna, alebo epidurálna anestézia, predoperačná a pooperačná ambulantná starostlivosť na končatinách, ktorú je možné ovplyvniť aj periférnymi blokádami, CT vyšetrenia u detí v anestézi, ambulantná starostlivosť o pacientov, ktorí majú zavedené invazívne vstupy a sú v domácej starostlivosti, ako aj poskytovanie analgézie regionálnymi technikami.
Prečo si vybrať OAMIS vo Svidníku
Oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OAMIS)
Lôžková časť OAMIS
zahŕňa starostlivosť o pacientov, ktorí si vyžadujú intenzívnu starostlivosť, resp. ide o kriticky chorých pacientov. Intenzívna starostlivosť sa poskytuje v odbore intenzívna medicína (OAIM), v odbore vnútorné lekárstvo, chirurgia a neurológia. Starostlivosť na oddelení OAMIS je poskytovaná na 11 lôžkach, ktoré sú rozdelené pre jednotlivé odbory 5 lôžok pre OAIM, 4 lôžka pre vnútorné lekárstvo, 1 lôžko pre neurológiu a chirurgiu. V prípade potreby jednotlivých odborov je však možné počet týchto lôžok meniť v prospech toho odboru, ktorý ju danej chvíli najviac potrebuje.
Cieľom oddelenia je poskytnúť intenzívnu zdravotnú starostlivosť pacientovi, u ktorého hrozí zlyhanie, zlyháva alebo zlyhala funkcia jedného alebo viacerých orgánových systémov.
Predoperačná ambulantná starostlivosť
Súčasťou tohto oddelenia je aj poskytovanie anestéziologickej starostlivosti, predoperačná ambulantná starostlivosť, ambulantná starostlivosť o pacientov, ktorí majú zavedené invazívne vstupy a sú v domácej starostlivosti, ako aj poskytovanie analgézie regionálnymi technikami.
Liečebné možnosti/výkony OAMIS
Spektrum diagnóz, s ktorými sú hospitalizovaná pacienti na OAMIS, sa týka zlyhávania životne dôležitých funkcií organizmu:
- zlyhávanie srdca a krvného obehu,
- ťažké poruchy srdcového rytmu,
- zlyhávanie spontánneho dýchania,
- poruchy vedomia z rôznych príčin,
- poruchy vnútorného prostredia pacienta.
Naši pacienti si vyžadujú trvalý monitoring týchto funkcií a mnohokrát aj zavedenie rôznych invazívnych postupov, ktoré podporia resp. nahradia tieto životné funkcie – napr. umelá pľúcna ventilácia, zavedenie dialyzačných katétrov pri zlyhávaní obličiek, zavedenie centrálnych venóznych katétrov na podávanie parenterálnej výživy, úprava srdcového rytmu elektrickým výbojom a pod.
Predoperačná ambulantná starostlivosť
Zabezpečuje predoperačné vyšetrenia v zmysle zhodnotenie stavu pacienta, jednotlivých laboratórnych vyšetrení, v prípade potreby navrhujeme doplnenie o ďalšie vyšetrenia potrebné k podávaniu anestézie a následne pacientovi navrhujeme predanestetickú prípravu a najvhodnejší typ anestézie vzhľadom na stav pacienta a operačný výkon ako aj možnú poanestetickú starostlivosť.
Anestéziologická starostlivosť
Poskytujeme na 4 operačných sálach k operačným, diagnostickým a liečebným výkonom podľa požiadaviek operačných odborov a na 3 pracoviskách mimo operačných sál pre potreby neoperačných odborov našej nemocnice (CT vyšetrenia u detí v anestézii, gastrofibroskopické a kolonoskopické vyšetrenia v analgosedácii, zavedenie PEGov a pod.). Pacientom aplikujeme rôzne typy anestézií podľa typu operačného výkonu a potreby tlmenia pooperačnej bolesti.
Okrem celkovej anestézie vo veľkej miere využívame pri operačných výkonoch techniky regionálnej anestézie či už centrálneho typu – spinálna, alebo epidurálna anestézia, ako aj techniky periférnych blokád.
V prípade, že sa dá už vopred predpokladať intenzívnejšia dlhodobá pooperačná bolesť, je odporúčanou voľbou pre pacienta aj epidurálna analgézia, t.j zavedenie katétra cez tenkú ihlu do epidurálneho priestoru v chrbticovom kanáli, cez ktorý sa podávajú lieky na zmierenie bolesti. Pooperačnú bolesť na končatinách je možné ovplyvniť aj periférnymi blokádami. Po lokalizovaní periférneho nervu alebo pletenca sa k nemu cez špeciálnu ihlu aplikuje lokálne anestetikum a tým sa zabezpečí znecitlivenie danej končatiny a tlmenie pooperačnej bolesti.
Všetky výkony realizuje lekár anestéziológ so špeciálnou prípravou, spolu s anestéziologickou sestrou.
Naše oddelenie je schopné na tomto úseku podať aj ambulantnú anestéziologickú starostlivosť pri krátkodobých diagnostických alebo liečebných úkonoch.
Ukončenie pobytu na Oddelení anesteziólogie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti
Z nášho pracoviska je pacient zväčša prekladaný na následnú starostlivosť na iné lôžkové oddelenie tejto alebo inej nemocnice.
O preklade pacienta, resp, o ukončení hospitalizácie budete včas informovaní ošetrujúcim lekárom, obvykle deň pred preložením/prepustením. V prípade neodkladnej situácie môže však byť pacient preložený aj bez predchádzajúceho informovania o ukončení pobytu pacienta, ale o preložení pacienta budete v čo najkratšom čase príslušným lekárom informovaní.
Možnosť komunikácie príbuzných s pacientmi v intenzívnej starostlivosti
Na oddelení anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti sú zväčša hospitalizovaní pacienti, ktorí vyžadujú špeciálnu formu komunikácie z dôvodu určitej diagnózy, pre ktorú sú na toto oddelení prijatí. Personál oddelenia Vás pred vstupom na oddelenie bude informovať o spôsobe komunikácie. Napr.: U ľudí v bezvedomí sa používa pasívna komunikácia- komunikácia vychádza od personálu, od príbuzných k pacientovi, bez jeho spätnej odpovede.
S pacientom je nutné komunikovať na najvyššej možnej úrovni, ktorú je schopný dosiahnuť a snažiť sa o maximálnu spätnú väzbu z jeho strany (pokiaľ to jeho zdravotný stav dovoľuje).
Informácie o stave pacienta na oddelení OAMIS
Informácie o zdravotnom stave pacienta podávame iba so súhlasom pacienta, resp. so súhlasom jeho najbližšieho príbuzného (manžel/manželka/deti). O zdravotnom stave informuje vždy osobne ošetrujúci lekár, primár alebo zástupca primára. Službukonajúci lekár nie je povinný podávať podrobné informácie o zdravotnom stave pacienta. Nedožadujte sa informácií od sestier. Tie môžu podať informácie iba v medziach svojich kompetencií.
Telefonicky môžeme informovať po dohodnutej identifikácii pacienta a to príslušným heslom, ktoré bolo pacientovi pridelené pri príjme na OAMIS.
Náš tím špecialistov
Na stiahnutie
Kontakty
Svet zdravia Svidník
MUDr. Pribulu 412/4, 089 01 Svidník
Časť OAIM: +421-(0)54-7860 242
Časť JIS: +421-(0)54-7860 247
Ambulancia anestéziológie a intenzívnej medicíny: +421-(0)54-7860 248
Oddelenie multiodborovej intenzívnej starostlivosti sa nachádza na 2. poschodí budovy nemocnice (vstup pre návštevy z časti pavilónu B).
NÁVŠTEVNÉ HODINY
- Pondelok 15:00 – 17:00
- Utorok 15:00 – 17:00
- Streda 15:00 – 17:00
- Štvrtok 15:00 – 17:00
- Piatok 15:00 – 17:00
- Sobota 14:00 – 16:00
- Nedeľa 14:00 – 16:00
V čase od 17:00- 20:00 návšteva možná so súhlasom lekára.
Galéria
Personálne obsadenie
-
MUDr. Kožík Marián ml.lekárHovorí:
- Slovenčina
-
Mgr. Babuščák Antonvedúca sestraHovorí:
- Slovenčina
-
MUDr. Mačejovská IngridlekárHovorí:
- Slovenčina
-
MUDr. Kožík MariánlekárHovorí:
- Slovenčina
-
Mgr. Černická MartinasestraHovorí:
- Slovenčina
-
MUDr. Diničová RenátaprimárHovorí:
- Slovenčina
-
MUDr. Lažová PetronelalekárHovorí:
- Slovenčina
-
MUDr. Zavodová AndrealekárHovorí:
- Slovenčina