Prejsť na obsah

Medissimo ako prvá nemocnica na Slovensku získala akreditáciu Spojenej akreditačnej komisie

V januári roku 2016 prešli 3 polikliniky ProCare ako prvé zdravotnícke zariadenia na Slovensku akreditáciou kvality a bezpečnosti. Dnes sa k nim pridáva aj bratislavská nemocnica ProCare Medissimo.   Spojená akreditačná komisia (SAK) vznikla v roku 1998 v Česku, kde procesom jej akreditácie prešlo 143 zdravotníckych zariadení, z toho viac ako 100 nemocníc (napr. Fakultná…

17.07.2017

V januári roku 2016 prešli 3 polikliniky ProCare ako prvé zdravotnícke zariadenia na Slovensku akreditáciou kvality a bezpečnosti. Dnes sa k nim pridáva aj bratislavská nemocnica ProCare Medissimo.

 

Spojená akreditačná komisia (SAK) vznikla v roku 1998 v Česku, kde procesom jej akreditácie prešlo 143 zdravotníckych zariadení, z toho viac ako 100 nemocníc (napr. Fakultná nemocnica Motol, Všeobecná fakultná nemocnica Praha, Fakultná nemocnica Ostrava, Fakultná nemocnica Hradec Králové). Jej poslaním je zvyšovanie kvality a bezpečnosti zdravotnej starostlivosti prostredníctvom štandardizácie postupov, poradenských aktivít a publikačnej činnosti.

Akreditácia SAK garantuje, že zdravotnícke zariadenia sa riadia postupmi podľa presne stanovených kritérií kvality a bezpečnosti. Štandardizácia postupov sa tak týka takmer každej činnosti, ktorá súvisí s poskytovanou zdravotnou starostlivosťou či s pobytom pacienta v zariadení. Začína sa už od príchodu pacienta a trvá až po jeho vyliečenie alebo po stanovenie liečby.

Akreditácia je platná na nasledujúce tri roky, potom sa celý proces hodnotenia opakuje. Na získanie akreditácie musí zdravotnícke zariadenie dodržiavať štandardizované postupy pri liečbe, ale aj pri nakladaní s odpadom, manažmente budovy, pri bezpečnostných a hygienických opatreniach či pri krízových situáciách.

Napríklad nemocnica ProCare Medissimo zaviedla kontrolné listy v operačných sálach (checklisty), unikátnu identifikáciu pacientov pomocou náramkov a kompletne prepracovala systém ohlasovania nežiaducich udalostí.

„Keď hovoríme o poskytovaní kvalitnej zdravotnej starostlivosti, nechceme, aby to bola iba fráza. Vďaka tejto akreditácii sme ešte lepšie definovali a zaviedli potrebné procesy, ktorých cieľom je oveľa vyššia bezpečnosť pre našich pacientov a súčasne ochrana našich zamestnancov. Prvá fáza sa začala ešte v októbri 2016. Počas posledných mesiacov sme prepracovali medicínske, ošetrovateľské a prevádzkové postupy, s ktorými pacienti prichádzajú do kontaktu čo i len okrajovo. Naďalej máme ambíciu, aby akreditáciou postupne prešli všetky naše zariadenia v ambulantnej aj v nemocničnej sfére. Tou najbližšou bude nemocnica novej generácie v Michalovciach, ktorú otvárame už v januári 2018,“ zdôraznil Marek Duban, generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a siete nemocníc Svet zdravia.

„Moderná medicína je v porovnaní s tou pred päťdesiatimi rokmi výrazne efektívnejšia. Dnes dokážeme zachrániť ľudí, ktorí by kedysi nemali žiadnu nádej. Účinné technológie, lieky a rôznorodosť medicínskych špecialistov však zvyšujú aj mieru rizika, ktorú zdravotná starostlivosť prináša. Z jej poskytovania sa stal veľmi komplikovaný proces, ktorý nemožno riadiť iba na základe intuície, tradície a skúseností. Práve aplikácia efektívnych akreditačných systémov prispieva k trvalému zvyšovaniu kvality a prevencie rizík pre pacientov a pre zdravotnícky personál,“ doplnil David Marx, riaditeľ Spojenej akreditačnej komisie v Českej republike.

Prvé tri polikliniky, ktoré sa v januári minulého roka stali držiteľmi akreditácie SAK, sú Poliklinika Central a Poliklinika Betliarska v Bratislave a Poliklinika Košice na sídlisku KVP. Jedným z pozitívnych výsledkov je početnejšia pozitívna spätná väzba zo strany pacientov, respektíve medziročne nižší počet evidovaných sťažností. Ďalším zariadením, ktoré plánujú skupiny ProCare a Svet zdravia zaradiť do tohto procesu, je nemocnica novej generácia v Michalovciach.

 

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 16.03.2018 | Aktuality

    Sladké srdiečka pre prvodarcov

    Empatia patrí k jedným zo základných znakov ľudskosti, a touto vlastnosťou sa vyznačuje aj pani Marieta Koščíková, ktorá sa postarala o milé prekvapenie v podobe sladkého perníkového srdiečka. Tieto srdiečka boli rozdávané prvodarcom v trebišovskej nemocnici na hematologicko-transfúznom oddelení. Pani Koščíková patrí k pravidelným darom krvi a pri príležitosti preberania Jánskeho plakety, chcela povzbudiť prvodarcov v tejto nezištnej aktivite.
  • 15.01.2020 | Aktuality

    Nemocnica v Rimavskej Sobote sa ako prvá na Slovensku zúčastnila celosvetovej iniciatívy Nutrition Day

    Nutrition Day (nDay) je celosvetová iniciatíva zameraná na boj proti podvýžive v zdravotníckych zariadeniach.   Až 40% hospitalizovaných pacientov trpí podvýživou súvisiacou s ochorením. Podvýživa vedie k zvýšeniu nákladov na zdravotnú starostlivosť, predĺženiu pobytu pacienta v nemocnici a zhoršeniu celkovej prognózy choroby. V konkrétny deň každý rok majú nemocničné oddelenia a opatrovateľské ústavy na celom…
  • 10.06.2021 | Aktuality

    Letná škola pre študentov v dunajskostredskej nemocnici

    Každoročne dunajskostredská nemocnica organizuje platenú stáž pre študentov strednej zdravotníckej školy, ktorí vykonávajú počas školského roka prax v nemocnici.   Pani námestníčka pre OŠE PhDr. Henrieta Földesová, MBA, vyberie 8 najšikovnejších študentov, ktorí majú možnosť absolvovať stáž na vybranom oddelení počas jedného mesiaca v lete. Keďže sa opatrenia ohľadne pandémie COVID-19 uvoľňujú, navštívili študenti v priebehu…