Prejsť na obsah

Florence roka sa stala Katarína Koristeková z Ružomberka

Budúce sestry by uvítali počas štúdia väčší dôraz na tímovú spoluprácu a komunikáciu.   Víťazkou druhého ročníka súťaže Florence roka 2017 sa stala dvadsaťdva ročná Katarína Koristeková z Katolíckej univerzity v Ružomberku. Sieť nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare spoločne s partnermi septembri vyhlásila odbornú súťaž pre študentov 3. ročníkov denného štúdia v študijnom odbore…

06.11.2017

Budúce sestry by uvítali počas štúdia väčší dôraz na tímovú spoluprácu a komunikáciu.

 

Víťazkou druhého ročníka súťaže Florence roka 2017 sa stala dvadsaťdva ročná Katarína Koristeková z Katolíckej univerzity v Ružomberku. Sieť nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare spoločne s partnermi septembri vyhlásila odbornú súťaž pre študentov 3. ročníkov denného štúdia v študijnom odbore ošetrovateľstvo a diplomovaná všeobecná sestra na Slovensku. Budúcim sestrám poskytla príležitosť preveriť si a zmerať sily v oblasti teoretickej a praktickej prípravy. Počas víkendového finále na pôde vranovskej nemocnice 20 finalistom rozšírila poznatky aj o moderné ošetrovateľské trendy, systém zdravotného poistenia alebo komunikačné zručnosti vo vypätých situáciách s pacientom a s príbuznými. Súťažiaci mali súčasne možnosť prakticky si vyskúšať zvládnutie asistencie pri náhlom pôrode na verejnosti, zhotovenie EKG záznamu alebo sterilizáciu pracovného prostredia pred operačným výkonom v podmienkach reálnej nemocnice. Víťaz získal finančnú výhru v hodnote 3 000 eur. Všetkým finalistom bolo zároveň ponúknuté garantované pracovné miesto v nemocnici siete Svet zdravia a v poliklinike ProCare podľa vlastného výberu.

„Druhý ročník súťaže potvrdil, že študenti v odbore ošetrovateľstva si zaslúžia svoju odbornú súťaž. Svedčí o tom aj dvojnásobný počet prihlásených oproti minulému roku. Víkendové finále ukázalo, že budúce sestry by privítali viac praktických skúseností už počas svojho štúdia. Rovnako by privítali väčší dôraz na komunikáciu a tímovú spoluprácu. Je pravdepodobné, že práve pozícia sestry bude musieť prejsť úpravou kompetencií, na čo by malo následne zareagovať aj naše školstvo. Dúfam, že sa nám podarilo svojou časťou prispieť k zvýšeniu atraktivity slovenských nemocníc, aby budúci absolventi zdravotníckych škôl ostávali vo väčšej miere pracovať a ďalej sa profesionálne rozvíjať v slovenskom zdravotníctve. To mladú krv potrebuje ako soľ,“ zdôraznil Marek Duban, generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia.

Na prvom mieste sa umiestnila Katarína Koristeková (Ružomberok), 22-ročná študentka 3. ročníka Fakulty zdravotníctva Katolíckej univerzity v Ružomberku. Získala hlavnú finančnú výhru v hodnote 3 000 €. Na druhom mieste sa umiestnila Gabriela Vargová (Banská Bystrica), študentka 3. ročníka Fakulty zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity v Banskej Bystrici. Tretie miesto obsadila Silvia Mrmusová(Trnava), študentka 3. ročníka Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave.

V špeciálnej kategórii zdravotnej poisťovne Dôvera vyhrala Katarína Koristeková (Ružomberok), 22-ročná študentka 3. ročníka Fakulty zdravotníctva Katolíckej univerzity v Ružomberku. Získala finančnú výhru v hodnote 1 000 eur.

„Mám veľkú radosť z víťazstva a aj v mene Katolíckej univerzity v Ružomberku sa teším, že budem takto šíriť dobré meno mojej škole. Vo Vranove sme prežili perfektný víkend, počas ktorého sme získali množstvo nových skúseností a poznatkov. Víťazstvo v tejto súťaži ma potešilo, ešte stále sa z toho neviem spamätať. Povolanie sestry považujem za zmysluplné, páči sa mi na ňom intenzívny kontakt s pacientom a okamžitá spätná väzba. Rada by som sa stala sestrou v odbore interná medicína, možno pediatria alebo neurológia. Ešte celkom presne neviem. Ale chcem sa určite venovať tomuto krásnemu povolaniu naplno,“ povedala Katarína Koristeková, víťazka druhého ročníka súťaže o najlepšiu budúcu sestru – Florence roka 2017.

 

Finálové ošetrovateľské workshopy:

  • Pôrodná asistencia pri fyziologickom pôrode v priestoroch mimo zdravotníckeho zariadenia (zvládnutie stresovej situácie a materiálne zabezpečenie v provizóriu, základné ošetrenie novorodenca a príprava rodičky na transport, odovzdanie informácií): Víťazka: Andrea Vonderčíková, Fakulta zdravotníctva, Slovenská zdravotnícka univerzita Banská Bystrica.
  • zhotovenie EKG záznamu a posúdenie patologického nálezu: Víťazka: Barbora Hladová, Fakulta zdravotníckych odborov, Prešovská univerzita v Prešove
  • príprava transfúzie krvi: Víťazka: Alica Radimáková, Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce, Trnavská univerzita v Trnave
  • ošetrenie dekubitov (praktický tréning na kurčatách): Víťazka: Katarína Koristeková, Fakulta zdravotníctva, Katolícka univerzita v Ružomberku.

 

Finálové nemedicínske workshopy:

  • Ako zdravotné poisťovne platia nemocnice: Víťazka: Katarína Koristeková, Fakulta zdravotníctva, Katolícka univerzita v Ružomberku
  • orientácia na pacienta – princípy ošetrovateľstva nemocnice novej generácie Michalovce: Víťazka: Silvia Mrmusová, Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce, Trnavská univerzita v Trnave
  • komunikácia s pacientom a s jeho rodinou: zvíťazil tím v zložení: Silvia Mrmusová, Trnavská univerzita v Trnave, Barbora Hladová, Prešovská univerzita v Prešove, Rebeka Fabianová, Univerzita Komenského v Bratislave, Nikol Hošková, Trnavská univerzita v Trnave, Gabriela Vargová, Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave
  • hygiena rúk – prevencia nozokomiálnych infekcií: Víťazka: Katarína Koristeková, Fakulta zdravotníctva, Katolícka univerzita v Ružomberku.

 

Priebeh súťaže Florence roka 2017:

Koncept súťaže pozostáva z troch samostatných postupových kôl. Prvým je samotná registrácia do súťaže na www.florenceroka.sk. Druhým je správne vypracovanie prípadových štúdií/kazuistík formou online kvízu. Posledným, tretím modulom je zavŕšenie celej súťaže trojdňovým sústredením, ktoré pozostáva zo série odborných workshopov a zo záverečnej súťaže s vyhlásením hlavného víťaza súťaže Florence roka 2017.

Vyhlasovateľom a organizátorom súťaže je spoločnosť Svet zdravia, a. s., v spolupráci s hlavným partnerom súťaže, so zdravotnou poisťovňou Dôvera, a. s. Odborným garantom je Fakulta zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity v Prešove. Mediálnym partnermi sú odborný týždenník Zdravotnícke noviny a dvojmesačník Sestra.

Súťaž je určená študentom 3. ročníka fakúlt ošetrovateľstva a stredných zdravotníckych škôl vo vyššom odbornom vzdelaní v Slovenskej republike. Viac informácií je možné nájsť
na www.florenceroka.sk.

 

Harmonogram súťaže:

  • vyhlásenie súťaže 20. septembra 2017 – celkovo 162 registrovaných študentov
  • vypracovanie online teoretického kvízu
  • súťažné finálové sústredenie pre 20 súťažiacich s vyhlásením víťazov od 27. do 29. októbra 2017 vo Vranove nad Topľou.

Hlavnou cenou pre celkového víťaza súťaže Florence roka 2017 je finančná odmena vo výške 3 000 eur. Pre študenta, ktorý v súťaži obsadí 2. miesto, je pripravená finančná odmena  vo výške 500 eur a pre študenta, ktorý v súťaži obsadí 3. miesto, je pripravená finančná odmena vo výške 300 eur. Všetkým dvadsiatim finalistom bolo ponúknuté garantované pracovné miesto v sieti nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare a tiež zaujímavé ceny podľa jednotlivých finálových kategórií.

 

Prečo Florence roka?

Súťaž nesie meno Florence Nightingale (1820 – 1910), zakladateľky moderného ošetrovateľstva. Za krymskej vojny v roku 1854 v Turecku ošetrovala ranených. Kritizovala podmienky, v ktorých sa vojaci nachádzali, stretla sa však len s nezáujmom a s nečinnosťou lekárov a dôstojníkov. Na vizity chodila radšej v noci, preto ju volali „dáma s lampou“. Vytvorila zásady zdravého prostredia v ošetrovni: čistý vzduch (vetranie, udržiavanie teploty, uloženie pacienta v miestnosti), čistá voda (zdroj infekcií), kanalizácia (riziko epidémií), čistota a svetlo (priame, slnečné). Jej teória tzv. manažmentu maličkostí sa týkala aj hluku, zloženia stravy a jej podávania. Za pol roka sa vďaka jej opatreniam znížila úmrtnosť vojakov zo šesťdesiat na dve percentá. V roku 1860 založila prvú školu pre ošetrovateľky na svete a v roku 1869 bola spoluzakladateľkou prvej dievčenskej vysokej školy medicíny.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 22.04.2022 | Blog

    Aj hnačka môže byť vážna

    Každé piate dieťa s rotavírusovou hnačkou musí do nemocnice. Naučte ho radšej poriadne si umývať ruky. Bolesti bruška a náhle zvýšená teplota môžu signalizovať, že v organizme dieťatka sa deje niečo vážne. „Môže sa objaviť nafúknuté brucho, v takomto prípade aj strata chuti do jedla. Podozrenie na rotavírus je namieste, keď dieťa začne vracať, objaví…
  • 14.01.2021 | Aktuality

    Od pondelka sa začínajú v troch nemocniciach Svet zdravia očkovať vybrané skupiny ľudí

    V Nemocniciach Svet zdravia Michalovce, Rožnava a Humenné prebieha očkovanie určených skupín ľudí proti ochoreniu COVID-19, ktorí sa prihlásia cez národný portál. Ide o konkrétne skupiny ľudí v zmysle národnej očkovacej stratégie. Michalovská nemocnica je jedným z vakcinačných centier, ktoré stanovilo ministerstvo zdravotníctva. V sieti nemocníc Svet zdravia takéto vakcinačné centrá fungujú ešte v Humennom…
  • 19.12.2016 | Aktuality

    Využite na fyziatricko-rehabilitačnom oddelení ProCare Prešov množstvo procedúr zameraných pre dospelých a deti

    Vyšetrenie je zamerané na vyhodnotenie, diagnostiku, liečbu, prevenciu a odporúčanie konkrétnych procedúr vykonávaných kvalifikovaným tímom. FBLR oddeleni polikliniky ProCare Prešov poskytuje komplexnú liečebno-preventívnu starostlivosť pre ambulantných pacientov zameranú predovšetkým na ochorenia pohybového aparátu, nervového a cievneho systému, poúrazových a pooperačných stavov u dospelých a detí. Vstupné vyšetrenie  sa realizuje na FRO ambulancii po objednaní sa u ambulantnej sestry. Vyšetrenie je zamerané na…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.