Hematologicko-transfúziologické oddelenie Vranov nad Topľou
Hematológia a transfúziológia je medicínsky odbor, ktoré sa zaoberá štúdiom, diagnostikou a liečbou ochorení krvi a krvných orgánov, ako aj darcovstvom krvi, výrobou krvných derivátov, transfúziou krvi a jej racionálnym využitím.
- Hematológia sa venuje ochoreniam krvotvorby, ako sú napríklad anémie, leukémie či iné choroby súvisiace s krvinkami (červenými, bielymi alebo krvnými doštičkami), ako aj poruchami zrážania krvi.
- Transfúziológia sa zaoberá získavaním, spracovaním, uchovávaním a podávaním krvi a jej zložiek. Cieľom je zabezpečiť bezpečné a účinné transfúzne lieky pre pacientov.
Ambulancie
HEMATOLIGICKÁ AMBULANCIA
Hematologická ambulancia poskytuje zdravotnú starostlivosť pre hematologických pacientov s ochorením krvi, krvotvorných orgánov, vrátane lymfatického systému. Vykonáva intenzívne liečebné postupy pri poruchách hemostázy.
ONKOHEMATOLOGICKÁ AMBULANCIA
Onkohematologická ambulancia vykonáva diagnostiku a terapiu onkohematologických ochorení, imunosupresívnu, imunomodulačnú liečbu, chemoterapiu, hemoterapiu a komplexnú podpornú liečbu.
Liečebné možnosti/Výkony
Ambulancia zabezpečuje a navrhuje diagnostiku, liečbu, depistáž a dispenzarizáciu chorých s primárnymi a sekundárnymi ochoreniami krvi a krvotvorných orgánov, vrátane lymfatického systému. Túto činnosť zabezpečuje vo forme ambulantnej, konziliárnej starostlivosti, vykonáva intenzívne liečebné postupy pri poruchách hemostázy, vykonáva terapiu onkohematologických ochorení, chemoterapiu, imunosupresívnu a imunomodulačnú liečbu, hemoterapiu a komplexnú podpornú liečbu.
Ordinačné hodiny hematologickej a onkohematologickej amblunacie:
Pondelok 7:00 – 15:30
Utorok 6:00 – 14:30
Streda 7:00 – 15:30
Štvrtok 6:00 – 14:30
Hematologicko-transfúziologické oddelenie Vranov nad Topľou
Služby
Náš tím špecialistov
Poďakovania
Darcovské centrum Nemocnice Vranov nad Topľou
Aká je dôležitosť darovania krvi?
Darovanie krvi je nesmierne dôležité, pretože krv nie je možné umelo vyrobiť a je nenahraditeľná pri záchrane životov v situáciách, kedy je potrebné chýbajúcu krv u pacientov nahradiť. A to je možné len použitím krvi darovanej inými – zdravými ľuďmi – darcami. Darovaná krv sa využíva u pacientov pri operáciách, pri liečbe rôznych zranení – najmä v prípade polytraumy, autonehodách a podobne. Taktiež sa transfúzie krvi podávajú u chronicky chorých pacientov s anémiami z rôznych príčin, veľká potreba býva u onkologických a onko-hematologických pacientov. Zjednodušene by sme mohli povedať, že každá darovaná jednotka krvi môže zachrániť až tri ľudské životy, pretože sa môže rozdeliť na tri časti: červené krvinky, krvné doštičky a krvná plazma – a každú časť možno použiť u iného pacienta.
Aký je rozdiel medzi odberom krvi a krvnou plazmou?
Rozdiel medzi odberom celej krvi a krvnej plazmy je hlavne v tom, že pri odbere celej krvi sa odoberá cca 450ml krvi do vaku a následne sa odobratá krv spracováva na jednotlivé zložky. Celý odber zvyčajne trvá 5-10 minút. Odber celej krvi sa realizuje u mužov maximálne 4x do roka a u žien 3x do roka, nakoľko je potrebný určitý čas na regeneráciu a dotvorenie darovaných krviniek.
Pri odbere plazmy plazmaferézou sa plazma odoberá pomocou tzv. plazmaferetického prístroja, v ktorom sa počas odberu oddelí plazma od krviniek, plazma sa zbiera do vaku a krvinky sa vracajú darcovi do tela. Odber trvá dlhšie – cca 40-45 minút, ale na rozdiel od darovania celej krvi sa môže realizovať častejšie – maximálne každé 2 týždne, pričom celkové množstvo plazmy odobratej za rok u darcu nesmie byť viac ako 10 litrov. Pri odbere 600 ml plazmy pri jednom odbere tak darca môže darovať približne 16x za rok.
Čo je krvná plazma a prečo je dôležité darovať aj tú?
Krvná plazma je tekutá zložka krvi, ktorá tvorí približne 55 % jej objemu. Obsahuje hlavne vodu, ale tiež proteíny, minerály, vitamíny a iné látky. Plazma má kľúčovú úlohu v udržiavaní rovnováhy v tele, transporte živín, hormónov a odpadových látok. Darovanie krvnej plazmy je taktiež dôležité, pretože plazma obsahuje rôzne bielkoviny, zrážacie (koagulačné) faktory a protilátky, ktoré sa využívajú pri liečbe rôznych ochorení, ako sú poruchy zrážania krvi, ťažké popáleniny, rôzne autoimúnne ochorenia, nádorové choroby a choroby pečene. Okrem toho je plazma kľúčovým komponentom pri výrobe liekov, ktoré sú pri niektorých ochoreniach veľmi dôležité a môžu zachrániť alebo zmeniť život pacientov.
Aké sú výhody odberu len krvnej plazmy pre darcu?
Odber krvnej plazmy, známy ako plazmaferéza, prináša darcovi niekoľko výhod:
-
- Rýchlejšia regenerácia: Pri darovaní plazmy sa neodoberajú červené krvinky, ktoré sú dôležité pre transport kyslíka. To znamená, že telo sa zotaví rýchlejšie ako po klasickom darovaní celej krvi.
- Častejšie darovanie: Plazmu možno darovať častejšie ako celú krv – približne každé dva týždne. To umožňuje darcovi pomôcť častejšie, keďže plazma sa v tele obnovuje relatívne rýchlo.
- Pocit pomoci: Darovaním plazmy možno prispieť k liečbe pacientov s vážnymi chorobami, čo môže darcovi priniesť veľkú spokojnosť a pocit, že robí niečo významné.
- Menej fyzickej záťaže: Keďže odber je zameraný len na plazmu, darcovia často uvádzajú, že po odbere cítia menšiu únavu než pri darovaní celej krvi.
Kedy sú odberové dni v darcovskom centre Nemocnice Vranov nad Topľou?
Odberové dni – odber krvi
Utorok 06:00 – 09:00
Štvrtok 06:00 – 09:00
Piatok 06:00 – 09:00
Odberové dni – odber krvnej plazmy
Utorok 10:00 – 13:00 (na odber je potrebné sa dostaviť aspoň 15 minút pred jeho začiatkom)
Kontakt
Nemocnica Penta Hospitals Vranov nad Topľou
M.R. Štefánika 187/177B, 093 27 Vranov nad Topľou
057/486 5123
e-mail: transfuzka.vt@pentahospitals.sk
Krvná banka, laboratórium: 057/ 486 5125
Evidencia darcov: 057/ 486 5120
Oddelenie sa nachádza na prízemí budovy A pavilónu.
Odberové dni – odber krvi
Utorok 06:00 – 09:00
Štvrtok 06:00 – 09:00
Piatok 06:00 – 09:00
Odberové dni – odber krvnej plazmy
Utorok 10:00 – 13:00 (na odber je potrebné sa dostaviť aspoň 15 minút pred jeho začiatkom)