Prejsť na obsah
Objednajte sa online

Hematologicko – transfúziologické pracovisko Svidník

Hematológia a transfúziológia je nadstavbovým medicínskym odborom vnútorného lekárstva a pediatrie. Úzko spolupracuje s inými medicínskymi odbormi. Pozostáva z dvoch vzájomne sa doplňujúcich disciplín hematológie a transfúziológie. Naše hematologicko-transfúziologické oddelenie nemocnice vo Svidníku pozostáva z imunohematologického laboratória a transfúzného oddelenia. Oddelenie je prepojené s hematologickou a onkologickou ambulanciou.

Prečo si vybrať hematologicko-transfúziologické pracovisko

 • Darovanie krvi

  Krv môže darovať zdravý človek po dosiahnutí veku 18 rokov a neprekonal žiadne infekčné ochorenie. Uvítame každého darcu. Všetci môžeme prispieť svojimi kvapkami a zachrániť tak spolu nejeden ľudský život.

 • Bezpečnosť

  Pri odbere krvi sa používa jednorazový zdravotnícky materiál, dodržiavajú zásady bariérovej ošetrovacej techniky. Priestory určené darcom sú oddelené od ostatných pracovných úsekov.

 • Profesionálny prístup personálu

  Odborný personál zabezpečuje správny a bezpečný proces hemoterapie, transfúzie, monitorovanie liečby

Služby

 • Transfuziologické oddelenie

  Vykonáva vyšetrenia darcov krvi, skúšky kompatibility a zabezpečuje krv pre pacientov lôžkových oddelení nemocnice. Transfúziologické oddelenie je zamerané na odbery krvi od darcov a výrobu transfúznych liekov. Spolupracuje s medzinárodným registrom darcov kostnej drene a napomáha pri ich registrácii. Oddelenie vedie lekár špecialista s atestáciami: Hematológia a Transfúziológia, Klinická onkológia.

 • Imunohematologické laboratórium

  Zabezpečuje dostatok transfúznych liekov pre pacientov na jednotlivých oddeleniach z vlastných odberov, pri nedostatku transfúznych prípravkov, nákupom z iných zariadení a taktiež zabezpečuje špeciálne transfúzne prípravky. V laboratóriu sú vykonávané imunohematologické a sérologické vyšetrenia darcom a zabezpečuje sa kontrola kvality transfúznych prípravkov.

Druhy vyšetrení

 • imunohematologické vyšetrenie (krvné skupiny, skríning protilátok, predtransfúzne vyšetrenie kompatibility, Coombsové testy
 • virologické vyšetrenia (HbsAg, anti- HIV1,2, anti Hbc, anti HCV, TPHA)
 • výroba bezleukocytových transfúzných výrobkov (používame špeciálne krvné vaky s filtrom, ktorý dokáže odseparovať leukocyty z krvného prípravku)
 • výroba čerstvo zmrazenej plazmy

Náš tím lekárov a špecialistov hematologicko-transfúziologického pracoviska vo Svidníku

 • MUDr. Erika Hnatová

  vedúca lekárka

  Viac
 • MUDr. Mária Kandrová

  lekár

  Viac
 • RNDr. Iveta Lastivková

  Odborný zástupca zodpovedný za zabezpečovanie kvality transfúznych liekov

  Viac
 • DMTL. Jana Pipasiková

  Vedúca laborantka

  Viac
 • Milena Ušalová

  laborant špecialista

  Viac
 • Martina Gajdošíková

  diplomovaná sestra

  Viac
 • Mária Kačmarová

  sestra

  Viac
 • Weisová Anna

  sestra

  Viac

Poďakovania

 • Som veľmi rád, že mám zdravú krv a môžem tak pomáhať vážne chorým pacientom. Od malička ma lákalo pomáhať druhým a rád by som sa týmto smerom aj vzdelával. Na transfúzke je vždy dobrá atmosféra, obdivujem darcov, ktorí majú cez 100 odberov. Verím, že sa to podarí raz aj mne.

  Adam Kačmár, Svidník

 • Darcom krvi som od svojich 18-tich rokov. Nastúpila som na vysokú školu so zdravotným zameraním a pripadalo mi to ako dobrý nápad. Mám z toho dobrý pocit, že moja krv niekomu pomáha. Doteraz som absolvovala 23 odberov, takže mám už aj striebornú plaketu.

  Anna Mihalkaninová, Svidník

 • Pracujem už dlho v Červenom kríži a chodím k darcom, tak som sa aj ja rozhodla, že začnem darovať krv.   Vekovo som už musela ukončiť tieto aktivity, ale stále prídem darcov rada podporiť, lebo viem, že robia dobrú vec.

  Anna Sabolová, Svidník

 • Za odbery krvi som bol ocenený Kňazovického plaketou. Toto je môj 128. odber. Tohto času je darovanie krvi jednoduchšie ako to bolo kedysi. Oveľa rýchlejšie. Vtedy nás sanitkou vozili a komplikované to bolo. Darovať krv som bol aj adresne raz, keď žena pri pôrode stratila veľa krvi. Potom aj k haváriám ma volali. Vekovo ešte rok môžem a zdravie mi praje, tak rád budem pomáhať naďalej.

  Ján Dančišin, Svidník

 • Toto je môj 57. odber. Začalo to na vysokej školy, keď sme ako partia chlapcov chodili darovať krv. V súčasnosti chodím 2 až 3-krát do roka a cítim sa vždy po odbere veľmi dobre, neoslabuje ma to vôbec. Keď mi potom príde sms-ka, že tvoja krv pomáha, mám z toho dobrý pocit.

  Ján Rodák, Svidník

 • Pravda je taká, že na vysokej škole sme sa chceli so spolužiakmi uliať z vyučovania, tak sme chodievali darovať krv. Ale v mojom prípade sa to stalo tradíciou a priam mi to už chýba každé tri mesiace. Akonáhle mi to zdravotný stav dovolí, tak vždy chodievam, dnes je to po 92-krát.  Verím, že sám nikdy nebudem potrebovať takúto pomoc, ale iným rád pomôžem.

  Jaroslav Suvák, Svidník

 • K darovaniu krvi ma dostala situácia v rodine, keď jeden z členov rodiny potreboval krv. Na nejakú dobu mu to aj pomohlo. Darovaniu som zostal verný a chodievam pravidelne 4-krát do roka, jedine v lete si dávam pauzu.  Toto je môj 45. odber. Som učiteľom a motivujem k tejto aktivite a humánnemu skutku aj žiakov. Motivujeme ich, aby sa zúčastnili študentskej, primátorskej, valentínskej kvapky krvi.

  Štefan Čobirka, Svidník

Kontakty

Ambulantné hodiny

Laboratórium, krvný sklad Odbery darcov krvi
Pondelok 6:00 –14:30 6:00 – 09:00
Utorok 6:00 –14:30
Streda 6:00 –14:30  6:00 – 09:00
Štvrtok 6:00 –14:30
Piatok 6:00 –14:30

Mimo tejto pracovnej doby je transfuziologický úsek zabezpečený nepretržite externým dodávateľom laboratórnych vyšetrení (kontakt +421 (0) 54 7860 340

Informácia pre darcov krvi:

Odberový deň: každý pondelok a stredu okrem štátnych sviatkov od 06:00 – 09:00 hod.

Zmluvná poisťovňa: Všeobecná zdravotná poisťovňa/ Dôvera/ UNION

Objednajte sa online

Nemocnica Penta Hospitals Svidník
MUDr. Pribulu 412/4, 089 01 Svidník

Ambulancia sa nachádza na 2. poschodí  (B pavilón).

Telefón:
Hematologická ambulancia: +421 (0) 54 7860 371
e-mail: transfuzka.sk@pentahospitals.sk

Krvný sklad: +421 (0) 54 7860 333

Galéria

Personálne obsadenie

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)