Prejsť na obsah

Jednodňová očná zdravotná starostlivosť Trebišov

Krajší pohľad na svetnPracovisko je zamerané na poskytovanie odbornej liečebno-preventívnej oftalmologickej starostlivosti pre pacientov s poruchami zraku. Odborná očná starostlivosť je poskytovaná na troch odborných ambulanciách zameraných na metabolické ochorenia oka, glaukóm, kataraktu a refrakčné ochorenia – výlučne formou jednodňovej zdravotnej starostlivosti.

Benefity

 • TOP lekár 2019

  Odborný týždenník Zdravotnícke noviny už po piatykrát vyhlásil anketu TOP lekár na Slovensku vo viacerých kategóriách.nMUDr. MÁRIA HURČÍKOVÁ, primárka očnej JZS, hlavná lekárka siete ProCare a Svet zdravia pre oftalmológiu Nemocnica Svet zdravia Trebišov, získala ocenenie TOP lekár 2019 v odbore oftalmológia

  Viac
 • Jednodňová zdravotná starostlivosť

  Starostlivosť je poskytovaná formou jednodňovej zdravotnej starostlivosti, poskytujúcej široké spektrum operačných mikrochirurgických výkonov.

  Viac
 • Špecializovaná ambulantná starostlivosť

  Vyšetrenia sú realizované na 3 vysokošpecializovaných ambulanciách, ktoré ponúkajú možnosť širokej škály diagnostických a terapeutických metód.

  Viac
 • Moderné prístrojové vybavenie

  Pracovisko disponuje širokou škálou moderných oftalmologických prístrojov.

  Viac
 • Lekár na telefón

  Lekár na telefóne je k dispozícii každý pracovný deň, cez víkendy aj počas sviatkov.

  Viac
 • Objednávanie pacientov na recepcii

  Pacienti majú možnosť objednať sa na zákrok na presný dátum a čas telefonicky aj osobne.

  Viac
 • Ústavná pohotovostná služba 24/7

  Pohotovostnú službu poskytujeme v 24-hodinovom režime, 7 dní v týždni.

  Viac
 • Sivý zákal – katarakta

  JZS – očná sa špecializuje najmä na operačné riešenia katarakty (sivý zákal), ktoré tvoria 90% operačných výkonov.

  Viac
 • Všeobecné informácie pre pacienta pred a po operácii

  Účinnosť zákroku a rýchlosť návratu k normálnemu videniu závisí od dodržania niekoľkých odporúčaní.

  Viac

O oddelení

Pracovisko JZS Očná Trebišov je zamerané na poskytovanie odbornej liečebno-preventívnej oftalmologickej starostlivosti pre pacientov s poruchami zraku z okresov Trebišov, Michalovce, Sobrance, Vranov nad Topľou, Humenné, Snina, Medzilaborce, Svidník, Stropkov, Rimavská Sobota a iných. Odborná očná starostlivosť je poskytovaná na troch odborných ambulanciách zameraných na metabolické ochorenia oka, glaukóm, kataraktu a refrakčné ochorenia – výlučne formou jednodňovej zdravotnej starostlivosti.

Ročne JZS Očná Trebišov vykoná približne 4 000 operačných výkonov, z toho okolo 2 000 operácií sivého zákalu (katarakty). V počte operácií pracovisko zaujíma každoročne popredné miesta v celoslovenskom rebríčku.

Od 01.01.2010 bola JZS-Očná zaradená medzi sedemnásť aplikačných centier Slovenska schválených Ministerstvom zdravotníctva SR, ktoré poskytujú intravitreálnu liečbu (podávanú do sklovcovej dutiny oka) antirastovými faktormi (anti-VEGF) a kortikosteroidmi pre metabolické a cievne ochorenia oka (vekom podmienená degenerácia makuly, diabetická retinopatia, sietnicové venózne oklúzie). V roku 2017 bolo pracovisko ocenené ako “ Najlepšie oddelenie za rok 2016″ v rámci nemocníc Sveta Zdravia.

Najmodernejšia operačná prístrojová technika

Operácia katarakty (sivého zákalu) je najčastejším a najúspešnejším operačným výkonom na ľudskom tele. Predpokladom úspešného zákroku je excelentný výkon očného chirurga vykonaný pomocou najmodernejšieho prístrojového vybavenia – operačného mikroskopu a fakoemulzifikátora.

Očný mikroskop Luxor Revalia zlepšuje vizualizáciu s personalizovaným osvetlením a dáva pocit bezpečia počas celého operačného zákroku. Prístroj ponúka 6x väčší, stabilnejší červený reflex očného pozadia a vylepšenú hĺbku ostrosti, čím je obraz detailnejší a operačný zákrok bezpečnejší.

Operačný systém Centurion zas umožňuje plynulú, ľahko uskutočniteľnú a efektívnu fakoemulzifikáciu (odsatie hmôt sivého zákalu) s optimálnou bezpečnosťou a komfortom pre pacienta, ako aj operatéra.

Pracovisko očnej JZS Trebišov pracuje s najmodernejšou operačnou prístrojovou technikou dlhodobo, toho času od novembra 2022 bola na operačný sál zakúpená inovovaná, najnovšia verzia oboch operačných prístrojov.

Služby

 • Liečebné možnosti/výkony

  Mikrochirurgická liečba zahŕňa široké spektrum operačných výkonov na prednom segmente oka, ošetrenie úrazov predného segmentu oka, intravitreálne podávanie liekov.

  Viac
 • Sivý zákal – Katarakta

  Príznakom je hmlisté videnie, ktoré nevylepšia ani okuliare, slabšie vnímanie farieb, niekedy pocit dvojitého videnia. Jediná účinná metóda liečby katarakty je operácia.

  Viac
 • Všeobecné informácie pred a po operačnom výkone

  Účinnosť zákroku a rýchlosť návratu k normálnemu videniu závisí od dodržiavania odporúčaní.

  Viac
 • I. očná ambulancia pre metabolické a cievne ochorenia oka

  Poskytuje komplexnú diagnostiku pre pacientov s cievnymi a metabolickými chorobami oka.

  Viac
 • II. očná ambulancia glaukómová, konziliárna

  Glaukómová ambulancia sa zaoberá diagnostikou a liečbou glaukómu.

  Viac
 • III. očná ambulancia pre kataraktovú a refrakčnú chirurgiu oka

  Ambulancia poskytuje komplexné vyšetrenie pre pacientov odoslaných na operáciu sivého zákalu a pacientov so záujmom o refrakčnú operáciu oka.

  Viac

Náš tím špecialistov

 • MUDr. Mária Hurčíková, primárka

  Po ukončení štúdia na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach v roku 1982 nastúpila na očnéoddelenie NsP Trebišov ako sekundárny lekár.

  Viac
 • Mgr. Jana Barilová

  Po ukončení Strednej zdravotníckej školy v Michalovciach v roku 1987 nastúpila na Oddelenie centrálnych operačných sál v NsP Trebišov.

  Viac
 • MUDr. Michaela Pilárová

  Na oddelenie nastúpila ako sekundárny lekár v roku 2007 po ukončení štúdia na Lekárskej fakulte v Košiciach. V roku 2013 získala atestáciu v odbore oftalmológia.

  Viac
 • MUDr. Mária Piecková

  Na oftalmologickom oddelení pôsobí ako lekárka od roku 2009. Štúdium Lekárskej fakulty Karlovej univerzity v Prahe ukončila v roku 2008 a následne strávila rok na pracovnom lekárstve v Košiciach.

  Viac
 • MUDr. Jana Muchová

  V trebišovskej nemocnici pracuje od augusta 2005, kedy ukončila štúdium na Lekárskej fakulte v Košiciach. V roku 2010 vykonala atestáciu v odbore oftalmológia.

  Viac
 • MUDr. Simona Tutko

  Absolvovala Lekársku fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v roku 2017. Od júla 2017 pracuje ako sekundárna lekárka JZS-Očná.

  Viac
 • MUDr. Anna Knežníková

  Viac
 • MUDr. Kristína Brdiarová

  Viac
 • MUDr. Ivana Kováčová

  Viac

Poďakovania

 • „Týmto by som sa chcela poďakovať Nemocnici s poliklinikou Trebišov JZS Oftalmológia Lôžková časť. Dňa 28.2.2023 bol môj maloletý syn Jason Lakatoš hospitalizovaný na oddelení Oftalmológie z dôvodu poranenia spojovky a abrázie rohovky. Týmto by som sa chcela veľmi poďakovať MUDr. Hurčíková – primárka oddelenia oftalmológie a MUDr. Pilárová – ošetrujúca lekárka. Chcem im poďakovať za ich profesionálny prístup, milý prístup k môjmu malolet…

  „Týmto by som sa chcela poďakovať Nemocnici s poliklinikou Trebišov JZS Oftalmológia Lôžková časť.

  Dňa 28.2.2023 bol môj maloletý syn Jason Lakatoš hospitalizovaný na oddelení Oftalmológie z dôvodu poranenia spojovky a abrázie rohovky.

  Týmto by som sa chcela veľmi poďakovať MUDr. Hurčíková – primárka oddelenia oftalmológie a MUDr. Pilárová – ošetrujúca lekárka. Chcem im poďakovať za ich profesionálny prístup, milý prístup k môjmu maloletému synovi a expresné zvládnutie situácie. veľmi im ďakujem za to, že sa k synovi, ale aj k nám správali s úctou, všetko vysvetlili.

  Tým, že sme Rómovia sa dosť často stretávame s nepochopením a zlým zaobchádzaním. Ale v tejto nemocnici sme sa stretli s vrúcnym zaobchádzaním, milým prístupom a empatiou. Maloletý syn sa v nemocnici nebál, lekárky s ním zaobchádzali na vysokej úrovni. Právom tomuto oddeleniu patrí titul Najlepšie oftalmologické oddelenie na Slovensku.“

  Klaudia Lakatošová

 • Som učiteľka a slabšie som už videla pri oprave písomiek. Aj pri šoférovaní som stratila cit pre vzdialenosť, nevedela som poriadne zaostriť zrak. Tieto signály mi hovorili, že to musím riešiť. V Trebišove je výborné očné, tak som neváhala a neľutujem operačný zákrok. Okamžite sa mi zdal svet farebnejší. Zmenu som pocítila okamžite po operácii. Netreba sa toho báť a človeku sa zmení život k lepšiemu.
  Helena Oslovičová, 60 rokov, Trebišov

 • Mala som komplikovanejší problém s očami, ale vedela som, že v Trebišove mi to dobre urobia. Pani primárka je skvelá odborníčka, tak som plne dôverovala jej rukám. Zoperovala mi obe oči a nemusím nosiť okuliare. Naďalej som pod kontrolou, premeriavame očný tlak a všetko je v poriadku. Zrazu vidím všetky maličkosti, aj malé smietky doma, ktoré mi doteraz neprekážali, všetko dokážem s výborným zrakom poupratovať.Marta Halapinová, 58 rokov, Plechotice, okr. Tr…

  Mala som komplikovanejší problém s očami, ale vedela som, že v Trebišove mi to dobre urobia. Pani primárka je skvelá odborníčka, tak som plne dôverovala jej rukám. Zoperovala mi obe oči a nemusím nosiť okuliare. Naďalej som pod kontrolou, premeriavame očný tlak a všetko je v poriadku. Zrazu vidím všetky maličkosti, aj malé smietky doma, ktoré mi doteraz neprekážali, všetko dokážem s výborným zrakom poupratovať.
  Marta Halapinová, 58 rokov, Plechotice, okr. Trebišov

 • Mal som už problém vidieť aj do diaľky aj nablízko. Otravovalo ma zakaždým striedať okuliare, strácal som ich navyše. A pridal sa k tomu ešte šedý zákal. Tak som sa rozhodol nechať si oči pooperovať a neľutujem. To oddelenie v Trebišove by sa malo premenovať na zázračné oddelenie. Stojí to za to. Teraz nemusím nosiť vôbec okuliare a je to paráda.
  Jozef Halapin, 63 rokov, Plechotice, okr. Trebišov

 • Dom dlhoročný pacient v Trebišove. Mám problémy s očným pozadím, problémy s očnými cievami, aj šedý zákal mi tu operovali, takže pravidelne sem chodím každý mesiac 50 km. Ale som veľmi spokojný. Celé oddelenie na čele s pani primárkou odvádza skvelú robotu pre pacientov. Prostredie oddelenia je na úrovni, čistota, sociálne zariadenie. Starostlivosť a prístup k pacientom je vynikajúci, odborná znalosť na vysokej úrovni. Som spokojný.Jozef Lukács, 63 rokov, Stre…

  Dom dlhoročný pacient v Trebišove. Mám problémy s očným pozadím, problémy s očnými cievami, aj šedý zákal mi tu operovali, takže pravidelne sem chodím každý mesiac 50 km. Ale som veľmi spokojný. Celé oddelenie na čele s pani primárkou odvádza skvelú robotu pre pacientov. Prostredie oddelenia je na úrovni, čistota, sociálne zariadenie. Starostlivosť a prístup k pacientom je vynikajúci, odborná znalosť na vysokej úrovni. Som spokojný.
  Jozef Lukács, 63 rokov, Streda nad Bodrogom

 • Nosila som okuliare, stále pracujem, takže aj na čítanie, do diaľky. Ale vedela som, že existujú multifokálne šošovky, tak som šla na tento ozaj, že malý operačný zákrok. Mám to už tretí mesiac a som spokojná a odporúčam to každému.
  Alžbeta Dobošová, 70 rokov, Kráľovský Chlmec

 • Potrebovala som okuliare aj na čítanie aj na diaľku. Obťažovalo ma to, akonáhle som mala nosiť už aj do diaľky, zvažovala som odstránenie dioptrií operáciou. Zvažovala som Bratislavu, Košice, ale presvedčili ma známi, že v Trebišove sú dobrí lekári aj prístroje. A neľutujem. Som veľmi spokojná.
  Eva Schwarzbacherová, 57 rokov, Humenné

 • Mala som šedý zákal. Aj som spadla na schodoch, tak som nevidela. Ďakujem pani primárke za jej zlaté ruky, že hneď na druhý deň som videla prečítať. Zmenil sa mi život, dali mi šošovky a nemusím nosiť okuliare. Je tu výborný kolektív, veľmi pozitívne hodnotím Trebišov, všade je čisto a to sa mi páči.
  Marta Hlavatá, 70 rokov, Dlhé Klčovo, okres Vranov nad Topľou

 • Mal som celý život slabší zrak, od 17 rokov som nosil okuliare, pravidelne som chodil na kontroly. Na poslednej kontrole mi zistili šedý zákal a rozhodol som sa jednoznačne pre Trebišov. Aj starosta ma v tom utvrdil, že aj jeho tu operovali, tak som dal na jeho slová. Aj o nejakých športovcoch rozhodcoch som počul, že tu boli a zrazu čítajú bez okuliarov. Tak som zavolal na recepciu a o 2 týždne som už bol na konzultácii a zoperovala ma hneď potom pani primárka. Zrazu vid…

  Mal som celý život slabší zrak, od 17 rokov som nosil okuliare, pravidelne som chodil na kontroly. Na poslednej kontrole mi zistili šedý zákal a rozhodol som sa jednoznačne pre Trebišov. Aj starosta ma v tom utvrdil, že aj jeho tu operovali, tak som dal na jeho slová. Aj o nejakých športovcoch rozhodcoch som počul, že tu boli a zrazu čítajú bez okuliarov. Tak som zavolal na recepciu a o 2 týždne som už bol na konzultácii a zoperovala ma hneď potom pani primárka. Zrazu vidím ináč svet. Lepšie čítam, som ozaj vďačný a budem len odporúčať.
  Michal Parnica, 69 rokov, Udavské, okres Humenné

 • Môj otec bol operovaný v Trebišove ako 100-ročný a veľmi dobre to dopadlo. Aj sestrin manžel podstúpil operáciu – opäť bola spokojnosť. Tak som neváhal a došiel som sem aj ja s mojím problémom. Mal som všelijaké pocity, bola to moja prvá operácia. Ale už som videl ako cez mliečne sklo, ako v hmle. Nevidel som ani správu od lekára prečítať. Neprajem to nikomu. Dnes po operácii vidím farby, vidím ostro, akoby som sa opäť narodil.Emanuel Šmídl, 72 rokov, Sabi…

  Môj otec bol operovaný v Trebišove ako 100-ročný a veľmi dobre to dopadlo. Aj sestrin manžel podstúpil operáciu – opäť bola spokojnosť. Tak som neváhal a došiel som sem aj ja s mojím problémom. Mal som všelijaké pocity, bola to moja prvá operácia. Ale už som videl ako cez mliečne sklo, ako v hmle. Nevidel som ani správu od lekára prečítať. Neprajem to nikomu. Dnes po operácii vidím farby, vidím ostro, akoby som sa opäť narodil.
  Emanuel Šmídl, 72 rokov, Sabinov

 • Potreboval som liečiť sivý zákal. Mal som ho aj na jednom, aj na druhom oku. V stredu som bol operovaný, vo štvrtok som bol už doma. Zapol som televízor a myslel som si, že sme kúpili nový. Krásne som videl. Nemám teraz žiadne problémy. Je to perfektné. Netreba to odťahovať, treba ísť hneď. Teraz aj ľutujem, že prečo som nešiel už pred pol rokom.
  Vladimír Jančanin, 61 rokov, Humenné

 • Mal som operované ľavé oko. Slabšie som videl, mal som veľké problémy na blízko aj do diaľky. Mal som operované ľavé oko. Teraz po operácii veľmi dobre vidím. Bol som spokojný v Trebišove s hospitalizáciou, strava veľmi dobrá, personál skvelý. Domov som šiel na druhý deň a hneď som pociťoval zmeny na oku.
  Ľubomír Hospodár, 51 rokov, Kaluža, okres Michalovce

 • Mal som problémy s očami, nevidel som do diaľky. Často cestujem, som podnikateľ a stále som zabúdal okuliare. Som bývalý učiteľ, športovec, hádzanár, zrak som potreboval, v zime hokej, no viaceré situácie ma už znervózňovali s okuliarmi. Chcel som teda vyskúšať radšej fungovanie bez okuliarov. Operovala ma pani primárka, postupne obe oči. Odvtedy mám iný život. Šiesty rok, čo to funguje, nemám žiadne problémy. Som veľmi rád, že to vyšlo. Veľká vďaka očné…

  Mal som problémy s očami, nevidel som do diaľky. Často cestujem, som podnikateľ a stále som zabúdal okuliare. Som bývalý učiteľ, športovec, hádzanár, zrak som potreboval, v zime hokej, no viaceré situácie ma už znervózňovali s okuliarmi. Chcel som teda vyskúšať radšej fungovanie bez okuliarov. Operovala ma pani primárka, postupne obe oči. Odvtedy mám iný život. Šiesty rok, čo to funguje, nemám žiadne problémy. Som veľmi rád, že to vyšlo. Veľká vďaka očnému pracovisku v Trebišove.
  Zoltán Fulop, 63 rokov, Kráľovský Chlmec

Kontakty

JZS – očná (očné oddelenie)
Nemocnica s poliklinikou Trebišov, a.s.
Ul. SNP 1079/76, 075 01 Trebišov
6.poschodie budovy nemocnice (C pavilón)
E-mailová adresa: maria.hurcikova@pentahospitals.sk
Telefonický kontakt:

Recepcia: 056/671 8500
Ambulancia I., II. : 056/671 8713
Ambulancia III.: 056/671 8714
Jednodňová chirurgia: 056/671 8712
ÚPS: 056/671 8715

Pohotovostná služba: ÚPS:
Pondelok – Piatok – od 16:00 hod – 19:30 hod
Sobota/Nedeľa/Sviatok: od 07:30 hod – 19:30 hod

Galéria

Poskytujeme

Špecializovaná ambulantná starostlivosť

Zrak je najdôležitejší z piatich zmyslov, vďaka ktorému vnímame až 80% informácií z okolitého prostredia. Oko predstavuje veľmi zložitý systém, ktorého jednotlivé časti musia pracovať v dokonalej súhre.
I minimálne poškodenie jednotlivých zložiek oka môže spôsobiť zhoršenie ostrosti, kvality videnia, až stratu zraku.
Vyšetrenia realizujeme na troch špecializovaných ambulanciách, ktoré ponúkajú možnosť širokej škály diagnostických a terapeutických metód všetkých časti oka.

I. očná ambulancia – pre metabolické a cievne ochorenia oka

II. očná ambulancia – glaukómová, konziliárna

III. očná ambulancia – pre kataraktovú a refrakčnú chirurgiu oka

Ústavná pohotovostná služba – ÚPS

V 24-hodinovom režime poskytujeme pohotovostnú službu v priestoroch ambulancie I. na 6.poschodí.
Lekár prítomný na pracovisku

pondelok až piatok 16:00 – 21:00
sobota/nedeľa/sviatok 07:30 – 19:00

 

Lekár na telefóne

pondelok až piatok 21:00 – 07:30
sobota/nedeľa/sviatok 19:00 – 07:30

 

Tel. kontakt: +421 56 666 0695

Operačné a liečebné výkony

Mikrochirurgická liečba zahŕňa široké spektrum operačných výkonov na prednom segmente oka, ošetrenie úrazov predného segmentu oka, intravitreálne podávanie liekov.

Invazívne operačné zákroky sa vykonávajú za sterilných podmienok na Centrálnych operačných sálach na 1. poschodí monobloku nemocnice, kde má JZS-očná k dispozícii samostatnú operačnú sálu s odborne vyškoleným personálom. V prípade záujmu pacientov o celkovú anestéziu spolupracujeme s oddelením anestézie a intenzívnej medicíny.

Laserová liečba (sietnice, ošetrenie zadného puzdra šošovky) je realizovaná ambulantnou cestou v priestoroch na 6.poschodí.

Všetky zákroky realizujeme formou jednodňovej chirurgie. Pacient má po operačnom výkone možnosť po dobu 24 hodín zotrvať v priestoroch JZS-očná so zakúpením stravnej jednotky.

V prípade záujmu pacient odchádza do domácej starostlivostis pooperačnou kontrolou v nasledujúci deň.

Medzi najväčšie výhody tohto spôsobu manažmentu zdravotnej starostlivosti patrí minimalizácia rizík nozokomiálnych infekcií a menšia psychická záťaž pacienta.

Spektrum najčastejších výkonov jednodňovej ambulantnej starostlivosti zahŕňa:
1. Operácie na šošovke

 • operácie katarakty (sivého zákalu) s implantáciou vnútroočnej šošovky (VOŠ) najmodernejším spôsobom
 • refrakčné výmeny šošovky
 • operácie sekundárnej katarakty (pulírovanie zadného púzdra pomocou I/A systému)
 • sekundárne implantácie vnútroočných šošoviek

2. Intravitreálna liečba ( podávania anti-VEGF liečiv a kortikosteroidov do sklovca)

3. Laserová liečba

 • laserová koagulácia sietnice
 • operácie sekundárnej katarakty pomocou NdYAG lasera

4. Operácie proti glaukómu ( chirurgické metódy, laserová iridotómia )

5. Operácie na mihalniciach

 • plastické operácie postavenia viečok (ektropium, entropium, blefarochalázia)
 • odstraňovanie nádorov z okolia oka a tváre

6. Operácie na spojovke

 • operácie spojovkových duplikatúr (pterýgium), nádorov spojovky

7. Operácie na slzných cestách
8. Operačné riešenie úrazov oka

Sivý zákal – katarakta

Sivý zákal vzniká najčastejšie v dôsledku prirodzeného starnutia šošovky, ale môže byť aj následkom úrazov, celkových ochorení alebo používania niektorých liekov. Príznakom je hmlisté videnie, ktoré nevylepšia ani okuliare, slabšie vnímanie farieb, niekedy pocit dvojitého videnia. Jediná účinná metóda liečby katarakty je operácia.

JZS-očná sa špecializuje najmä na operačné riešenie katarakty (sivý zákal), ktoré tvoria 90% operačných výkonov. Vo všeobecnosti ide o najčastejšie vykonávaný a najúspešnejší operačný zákrok na ľudskom tele.

Princípom zákroku je odstránenie vlastnej šošovky pacienta, ktorú má v oku od narodenia a jej náhrada umelou šošovkou, ktorá sa implantuje do pôvodného šošovkového puzdra a natrvalo ostáva v oku pacienta.

Zákrok trvá približne 20 minút, vykonáva sa prevažne v lokálnej anestézii a je bezbolestný.

Umelá šošovka sa implantuje do pôvodného šošovkového puzdra a natrvalo ostáva v oku pacienta.

Využívajú sa moderné operačné postupy, miniinvazívne metódy s využitím laserovej a ultrazvukovej techniky, jednorázový špeciálny zdravotnícky materiál.

Predoperačne je vnútroočná šošovka, vybraná „na mieru“ pacienta, precízne zameraná pomocou laserového prístroja (Lenstar), následne počas operačného výkonu implantovaná za pomoci navigačného systému (Verion), s cieľom čo najpresnejšieho refrakčného výsledku a tým najostrejšieho videnia pre pacienta. Vzhľadom na veľmi malý operačný rez je minimalizované riziko pooperačných komplikácií a dosiahnutie čo najostrejšieho videnia pre pacienta.

Refrakčné operácie oka

Od roku 2012 poskytuje pracovisko možnosť refrakčnej operácie oka. Refrakčná operácia šošovky (tzv. CLE/RLE – clear/refractive lens extraction) je možná u pacientov každého veku (i bez prítomnosti sivého zákalu, pri čírej šošovke) s prítomnou refrakčnou vadou ako krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus (nerovnomerné zakrivenie optických plôch oka spôsobujúce deformáciu obrazu). Implantáciou vnútroočnej šošovky je možné korigovať, respektíve odstrániť akýkoľvek počet dioptrií, alebo cylindrov (vyrovnanie zakrivenia rohovky).

Korekcia presbyopie

Pre pacientov nad 40 rokov u ktorých sa nástupom presbyopie (vetchozrakosť) zmenila kvalita videnia do diaľky, alebo blízka a k bežnému životu už potrebujú okuliare, je určená metóda PRELEX (presbyopic lens extraction). Pacientovi je počas jediného zákroku odoperovaný sivý zákal a vhodne vybranou implantovanou vnútroočnou šošovkou je umožnené videnie do blízka (mobil), na strednú vzdialenosť (počítač) aj do diaľky. Podľa nárokov pacienta na zrakovú ostrosť po operačnom zákroku je ponúkame implantáciu viacerých druhov vnútroočných šošoviek:

1. Monofokálna vnútroočná šošovka: Po operácii umožňuje kvalitné videnie len na jednu vzdialenosť – ak pacient vidí do diaľky, na čítanie bude aj pooperačne používať okuliare, a naopak.

2. Torická monofokálna šošovka: Implantáciou torickej monofokálnej šošovky je korigovaný astigmatismus oka (tzv cylindre). Deformácia obrazu, ktorá vzniká pri prechode svetla okom, je odstránená pootočením vnútroočnej šošovky do správnej osi. Po operačnom zákroku je videnie ostré, bez deformácií, avšak kvalitné len na jednu vzdialenosť (diaľka=televízor, alebo blízko=noviny), kým na druhú vzdialenosť je nutné používať okuliare.

3. Multifokálna vnútroočná šošovka: Na rozdiel od monofokálnej šošovky poskytuje vysoko kvalitné videnie v celom spektre – od videnia na blízko, cez stred, až po videnie do diaľky. To znamená, že pooperačne je pacient zbavený závislosti od okuliarovej korekcie.

4. Multifokálna torická vnútroočná šošovka: Je kompexným riešením u pacienta s presbyopiou a astigmatismom. Pooperačne je pacient nielen úplne zbavený okuliarov, ale zároveň jemu upravená deformácia obrazu, ktorou trpel kvôli nerovnomernému zakriveniu rohovky.

Všeobecné informácie pre pacientov pred a po operačnom výkone

Účinnosť zákroku a rýchlosť návratu k normálnemu videniu závisí od dodržiavania odporúčaní.

Pred operačným zákrokom

 • 3 dni pred termínom operácie si aplikujte do oka, ktoré bude operované, antibiotické kvapky, ktoré sme Vám predpísali pri vstupnom vyšetrení.
 • zabezpečte si interné predoperačné vyšetrenie, ktoré v deň operácie musíte priniesť so sebou. Nesmie byť staršie ako 14 dní.
 • v prípade celkovej anestézie absolvujte po internom predoperačnom vyšetrení aj predanesteziologické vyšetrenie v príslušných spádových pracoviskách / nemocniciach. Vyšetrenie nesmie byť staršie ako 7 dní pred operáciou.
 • v prípade, že sa z vážnych dôvodov nemôžete na operáciu dostaviť, čo najrýchlejšie nám to, prosím, oznámte telefonicky (na tel. čísle 056/6660 776) alebo osobne na III. ambulancii. Zároveň si dohodnete náhradný termín operácie.

V deň operačného zákroku

 • dostavte sa na pracovisko JZS-očná v čase od 6:00 do 6:30 hod.
 • ak je Vaša operácia plánovaná v lokálnej anestézii, dajte si ľahké raňajky, užite pravidelné lieky (v prípade zákroku v celkovej anestézii sa dostavte nalačno !)
 • nepoužívajte kozmetiku v okolí očí
 • v deň operácie musí byť pacient zdravý (bez príznakov prechladnutia, oparu a podobne)

Prineste si:

 • pravidelne užívanú medikáciu/lieky
 • pyžamo, župan, papuče
 • základné hygienické potreby, svoje okuliarepreukaz poistenca, občiansky preukaz
 • interné predoperačné vyšetrenie, resp. predanesteziologické vyšetrenie

Po operačnom zákroku

Po operačnom zákroku máte možnosť zotrvať v priestoroch po dobu 24 hodín so zakúpením stravnej jednotky. V prípade záujmu je po dohovore s lekárom cca 3 hodiny po zákroku možnosť odísť do domáceho prostredia (v sprievode doprovodu, po operácii pacient nesmie šoférovať!).

 • povinne používajte kvapky predpísané lekárom podľa doporučenia
 • starajte sa o prísnu hygienu okolia očí
 • vyhnite sa prudkým pohybom, zdvíhaniu ťažkých bremien a fyzickej námahe
 • niekoľko týždňov po zákroku sa vyhýbajte horúcom kúpeľom, saunám, zaprášeným miestnostiam a podobne
 • pri pobyte na slnku používajte slnečné okuliare
 • pri umývaní vlasov dávajte pozor, aby sa šampón nedostal do operovaného oka
 • vyhnite sa spánku na strane operovaného oka

I. očná ambulancia – pre metabolické a cievne ochorenia oka

Poskytuje komplexnú diagnostiku pre pacientov s cievnymi a metabolickými chorobami oka, ako diabetická retinopatia, hypertonická retinopatia, trombózy centrálnej vény sietnice, embólie arteriol sietnice, zápalové ochorenia – retinitídy, chorioretinitídy, degeneratívne ochorenia sietnice, amócie sietnice.

Podľa očného nálezu je indikovaná medikamentózna, laserová liečba, intravitreálna liečba antirastovými faktormi a kortikosteroidmi, eventuálne chirurgická liečba.

Na vyšetrenie, či prípadnú konzultáciu na očných ambulanciách pri JZS-očná je potrebné sa telefonicky/osobne objednať na tel.č: 056/666 0 522 (recepcia nemocnice). Pri objednávaní uveďte odosielajúcu diagnózu, resp. požadované vyšetrenie.

Akútne stavy (úrazy, zápaly a pod.) naďalej vyšetrujeme v akútnom režime, teda bez potreby objednania, cestou ambulancie II.

Ordinačné hodiny

Pondelok 7:30 – 16:00
Utorok 7:30 – 16:00
Streda 7:30 – 16:00
Štvrtok 7:30 – 16:00
Piatok 7:30 – 16:00

Lekári

MUDr. Hricova Miroslava
MUDr. Pilárová Michaela
Obedňajšia prestávka: 12:00 – 12:30
Administratíva, vedenie dokumentácie: 14:30 – 16:00
Tel. kontakt: +421 56 666 0545

II. očná ambulancia glaukómová, konziliárna

Glaukómová ambulancia sa zaoberá diagnostikou a liečbou glaukómu. Okrem základných diagnostických metód paušálne realizujeme nadštandardné glaukómové vyšetrenie – tomografické vyšetrenie predného segmentu oka a terča (papily) zrakového nervu  (OCT, OCT-RNFL). V prípade potreby indikujeme chirurgickú alebo laserovú liečbu glaukómu. Ambulancia zároveň poskytuje konziliárne služby pre ostatné nemocničné oddelenia, ako aj spádových ambulantných oftalmológov.

Na vyšetrenie, či prípadnú konzultáciu na očných ambulanciách pri JZS-očná je potrebné sa telefonicky/osobne objednať na tel.č: 056/666 0 522 (recepcia nemocnice). Pri objednávaní uveďte odosielajúcu diagnózu, resp. požadované vyšetrenie.

Akútne stavy (úrazy, zápaly a pod.) naďalej vyšetrujeme v akútnom režime, teda bez potreby objednania, cestou ambulancie II.

Ordinačné hodiny

Pondelok 7:30 – 16:00
Utorok 7:30 – 16:00
Streda 7:30 – 16:00
Štvrtok 7:30 – 16:00
Piatok 7:30 – 16:00

 

Lekári

MUDr. Muchová Jana

MUDr. Hricová Miroslava

MUDr. Pilárová Michaela

MUDr. Harvanová Eva

Obedňajšia prestávka: 12:00 – 12:30

Administratíva, vedenie dokumentácie: 14:30 – 16:00

Konziliárne vyšetrenia: denne

Tel. kontakt: +421 56 666 0545

III. očná ambulancia pre kataraktovú a refrakčnú chirurgiu oka

Ambulancia poskytuje komplexné vyšetrenie pre pacientov odoslaných na operáciu sivého zákalu, sekundárneho sivého zákalu, pacientov so záujmom o refrakčnú operáciu oka, zároveň realizujeme pooperačné kontroly.

Po dôkladnom kompletnom očnom vyšetrení je pacient poučený o možnosti realizácie zákroku v lokálnej, resp. celkovej anestézii, benefitoch a rizikách výkonu. Operačný výkon a štandardné vnútoročné šošovky sú bez doplatku. Na výber je široké spektrum ponúkaných vnútroočných šošoviek – monofokálnej šošovky ( na jednu vzdialenosť) s doplatkom ( asférické, so žltým filtrom ).

Pri požiadavke videnia na všetky vzdialenosti ( diaľka – stred – blízko) bez okuliarovej korekcie ponúkame možnosť výberu implantácie multifokálnej, prípadne torickej multifokálnej šošovky s doplatkom.

Na vyšetrenie, či prípadnú konzultáciu na očných ambulanciách pri JZS-očná je potrebné sa telefonicky/osobne objednať na tel.č: 056/666 0 522 (recepcia nemocnice). Pri objednávaní uveďte odosielajúcu diagnózu, resp. požadované vyšetrenie.

Akútne stavy (úrazy, zápaly a pod.) naďalej vyšetrujeme v akútnom režime, teda bez potreby objednania, cestou ambulancie II.

Ordinačné hodiny

Pondelok 7:30 – 16:00
Utorok 7:30 – 16:00
Streda 7:30 – 16:00
Štvrtok 7:30 – 16:00
Piatok 7:30 – 16:00

 

Lekári

prim. MUDr. Hurčíková Mária

MUDr. Muchová Jana

MUDr. Harvanová Eva

MUDr. Piecková Mária

Obedňajšia prestávka: 12:30 – 13:00

Administratíva, vedenie dokumentácie: 14:30 – 16:00

Operačné dni: denne

Tel. kontakt: +421 56 666 0776

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)