Bedrový kĺb
Bedrový kĺb je jedným z najväčších a najdôležitejších kĺbov v tele, ktorý umožňuje pohyb a podporuje celkovú stabilitu tela. Bedrový kĺb spája stehennú kosť (femur) s panvovou kosťou (acetabulum) a umožňuje široký rozsah pohybov, ako je chôdza, beh, sedenie a vstávanie. Problémy s bedrovým kĺbom, ako je napríklad poškodenie chrupavky, koxartróza alebo zlomeniny, môžu viesť k bolesti a obmedzeniu pohybu.
Naši odborníci sú špecializovaní na diagnostiku a liečbu problémov spojených s bedrovým kĺbom. S našou odbornou starostlivosťou a najmodernejšou zobrazovacou MRI, RTG a CT technológiou môžeme pomôcť obnoviť funkciu vášho bedrového kĺbu a zmierniť bolesť.
Ochorenia bedrového kĺbu
Kvôli neustálemu zaťaženiu bedrového kĺbu, pri športe, ale aj bežných denných činnostiach a komplexnej štruktúre je bedrový kĺb náchylný na rôzne ochorenia a poranenia. Čo sa skrýva za bolesťou bedier?
Koxartróza bedrového kĺbu
Koxartróza alebo aj artróza (osteoartróza) je degeneratívne ochorenie bedrového kĺbu, pri ktorom dochádza k postupnej degradácii chrupky, až k jej úplnej strate. V koncových štádiách ochorenia je bedrový kĺb nefunkčný, pociťujete bolesť a máte výrazné obmedzenie pohyblivosti.
Príznaky koxartrózy
- bolesti v oblasti bedra, ktoré sa zhoršujú pri pohybe,
- stuhnutosť kĺbu a obmedzený rozsah pohybu,
- pocit trenia alebo praskania v kĺbe,
- opuch a citlivosť.
Koxartróza, samozrejme, výrazne zasahuje do kvality života. Okrem obmedzenia hybnosti v kĺbe dochádza pri koxartróze k poruche chôdze, krívaniu a v terminálnom štádiu bolesť neustupuje ani v pokoji a v noci. Bolesť z bedrového kĺbu môže vyžarovať do stehna, niekedy až do kolena, prípadne do krížovej oblasti. Dôvody na vznik koxartrózy môžu byť rôzne – dedičné zmeny, vrodené chyby, chronické chorobné zmeny v kĺbe a jeho okolí, ale aj úrazy, či infekcie.
Reumatoidná artritída bedrového klbu
Reumatoidná (reumatická) artritída je autoimunitné ochorenie bedrového kĺbu, ktoré spôsobuje zápal a poškodenie kĺbov, vrátane bedrového kĺbu. Na rozdiel od osteoartrózy, reumatoidná artritída môže postihovať ľudí v mladšom veku.
Liečba (reumatickej) artritídy
- lieky: antireumatické lieky, biologická liečba, kortikosteroidy,
- fyzioterapia a rehabilitácia,
- v závažných prípadoch je možné artritídu bedrového kĺbu liečiť chirurgickým zákrokom.
Burzitída bedrového kĺbu
Burzitída alebo zápal burzy bedrového kĺbu je zápal malého vačku naplneného tekutinou, ktorý sa nachádza v blízkosti bedrového kĺbu. Tento stav spôsobuje bolesť a môže byť vyvolaný nadmerným používaním kĺbu alebo zranením. Najčastejšími príznakmi burzitídy sú: bolesť na vonkajšej strane bedra, ktorá sa zhoršuje pri pohybe alebo tlaku, citlivosť v oblasti bedrového kĺbu, opuch a začervenanie v mieste zápalu.
Liečba burzitídy
- odpočinok a zníženie zaťaženia postihnutého kĺbu,
- protizápalové lieky a injekcie kortikosteroidov,
- cielená fyzioterapia.
Problémy a bolesti s bedrovým kĺbom môžu výrazne ovplyvniť kvalitu života, ale včasná diagnostika a vhodná liečba môžu pomôcť zmierniť symptómy a zlepšiť funkciu kĺbu.
Liečba bolesti bedrového kĺbu
V Nemocnici Medissimo sa problémom s bedrovými kĺbmi venuje tím odborníkov. Ak máte bolesti alebo problémy s pohybom bedra, neváhajte sa objednať na vyšetrenie. Včasná a dôkladná diagnostika je kľúčová pre úspešné zotavenie a dosiahnutie optimálnych výsledkov.
Výmena bedrového kĺbu
Život s ochorením bedrového kĺbu, ktorý trvá celé mesiace či roky, je utrpením nielen pre vás ako pacienta, ale často aj pre vašich blízkych. Moderná medicína má na takýto stav riešenie. V Nemocnici Medissimo vykonávame implantácie totálnej endoprotézy bedrového kĺbu s minimálnou čakacou lehotou. Diagnostiku, operáciu bedrového kĺbu, hospitalizáciu aj rehabilitáciu vám takpovediac „ušijeme na mieru“. Navyše, v príjemnom, nadštandardnom prostredí. Máme špičkový tím odborníkov, ktorí robia výmenu bedrového kĺbu s použitím najkvalitnejších náhrad a najmodernejším – šetrným spôsobom s minimálnymi krvnými stratami.
Ako prebieha operácia bedrového kĺbu
Implantácia endoprotézy – tzv. TEP, čiže výmena bedrového kĺbu je náročný operačný výkon, v celkovej anestézii, ktorý trvá približne hodinu. Ste celý čas pod dohľadom skúsených špecialistov v odbore ortopédia či anestéziológia. Výmena bedrového kĺbu je chirurgický zákrok, ktorý môže výrazne zlepšiť kvalitu života pacienta tým, že zmierni bolesť a obnoví funkčnosť kĺbu. Rehabilitácia po výmene bedrového kĺbu je však kľúčová pre úspešné zotavenie a dosiahnutie optimálnych výsledkov.
Rehabilitácia bedrového kĺbu
Po operačnom výkone / implantácii endoprotézy bedrového kĺbu nasleduje intenzívna perioperačná starostlivosť za cieľom zmiernenia bolesti a opuchu a od prvého pooperačného dňa aj intenzívna rehabilitácia. Rehabilitácia po výmene bedrového kĺbu je dlhodobý proces, ktorý vyžaduje disciplínu a trpezlivosť. S pomocou správneho plánu rehabilitácie a pod dohľadom našich odborníkov v Nemocnici Medissimo môžu pacienti dosiahnuť významné zlepšenie v pohyblivosti, sile a celkovej kvalite života. Dôležité je dodržiavať pokyny lekára a fyzioterapeuta, aby sa predišlo komplikáciám a zabezpečil sa úspešný výsledok.