Bolesti bedrových kĺbov
Signálom, že s bedrovým kĺbom nemusí byť niečo v poriadku, je v prvom rade bolesť. Treba si všímať jej vznik, intenzitu a dĺžku a tiež mieru obmedzenia hybnosti. „Ak prišli bolesti spontánne, doslova z večera do rána, môže ísť o bezvýznamný zápalový proces, podráždenie, ktoré môže odznieť a pacientovi nič nie je,“ vysvetlil primár ortopedického oddelenia Nemocnice Medissimo Norbert Krajcsovics. Spozornieť treba vtedy, keď stav trvá dlhšie. „Ak sú to chronické bolesti trvajúce viac ako 6-8 týždňov a trend nie je zlepšujúci a hybnosť je obmedzená, je čas vyhľadať ortopéda,“ doplnil. Bolesť sa zvykne najprv prejaviť pri pohybe, a potom už aj v pokoji. Kĺb aj opúcha, ale nie je to z anatomického hľadiska také viditeľné ako pri iných kĺboch.
Bedrový kĺb môže byť poškodený od narodenia – ide o dyspláziu, môže ho postihovať spolu s ďalšími kĺbmi reumatologické ochorenie, alebo sa jeho stav skomplikoval po úraze.
Diagnostika problémov s bedrovým kĺbom
Ortopéd spraví dôkladnú diagnostiku. Zistí stav kĺbu podľa snímok z röntgenu a z magnetickej rezonancie, vyšetrí pacienta na ambulancii a stanoví ďalší postup. „Táto kombinácia vyšetrení nám dá odpoveď na to, ako vyzerajú štruktúry v kĺbe. Problémom môže byť presahovanie kosti v oblasti jamky alebo krčka, ktorá mechanicky dráždi, môže byť poškodená chrupka alebo tkanivo v okolí kĺbnej jamky,“ objasnil primár. Najprv sa začne s konzervatívnou liečbou, nasadia sa protizápalové lieky a naplánujú rehabilitácie. Ak problémy pretrvávajú, pacientovi môže byť odporučená operácia.
Definitívnym riešením tohto degeneratívneho ochorenia – koxartózy je výmena kĺbu. Operácie sú šetrnejšie ako v minulosti, používajú sa modernejšie postupy aj náhrady. Výkon trvá približne hodinu.
Rehabilitácia po operácii bedrového kĺbu
Úspešnosť operácie závisí aj od rehabilitácie. Začína sa s ňou už deň po operácii. „Dnes je trend skorá mobilizácia, je to úplná priorita, na druhý deň po operácii pacienta staviame na nohy a učíme chodiť s barlami,“ doplnil primár.
Po výmene kĺbu a správnej rehabilitácii sa pacienti môžu vrátiť k aktívnemu životu, mali by však dodržiavať určité pravidlá. „Je to zvýšená kvalita života, obrovská zmena k lepšiemu. Pacienti môžu rekreačne športovať, musia si dávať pozor na nadváhu. Je to umelý kĺb, jeho životnosť je asi 20 rokov. Nadváha a preťažovanie kĺbu môže túto životnosť skrátiť,“ zhrnul ortopéd.
Optimálny vek na výmenu bedrového kĺbu je podľa ortopédov čo najneskôr, ak to, samozrejme, zdravotný stav pacienta umožňuje. Výnimkou však nie sú ani pacienti mladší ako 50 rokov. Sú medzi nimi napríklad profesionálni športovci. Podľa primára Norberta Krajcsovicsa z Nemocnice Medissimo sú z tohto pohľadu rizikové bojové umenia a hokej, špeciálne brankári. Robia pohyb, ktorý nie je bedrovému kĺbu prirodzený a ak nevenujú pozornosť kompenzácii v podobe vhodnej rehabilitácie a kondičných cvičení, nenávratne si ho zničia.