Dňa 13. októbra 2016 sa v Mestskom kultúrnom stredisku v Trebišove uskutočnil v poradí už V. Zemplínsky deň ošetrovateľstva. Organizátorom tejto jubilejnej konferencie bola Nemocnica Svet zdravia Trebišov a.s., Regionálna komora sestier a pôrodných asistentiek a mesto Trebišov.
Je už tradíciou, že obsadenosť toho podujatia je využitá maximálne, aj tento rok sa konferencie zúčastnilo do 450 zdravotníckych pracovníkov. Medzi účastníkmi podujatia boli zamestnanci nemocníc siete Svet zdravia, ako aj zdravotnícki zamestnanci z rôznych miest východoslovenského kraja.
Obsahová náplň konferencie pozostávala z odborných tém, ale aj z príkladov z praxe a vymieňaním si vzájomných informácii a skúseností. Hlavná téma podujatia „Posúvame hranice v ošetrovateľstve“ ponúkala široký obzor do problematiky ošetrovateľstva.
Podujatie bolo otvorené úvodným slovom námestníčky pre ošetrovateľskú starostlivosť Kataríny Šuľákovej a účastníkov privítal aj riaditeľ nemocnice Vladimír Dvorový a medicínsky riaditeľ spoločnosti Svet zdravia Róbert Hill.
Odborný program pozostával z dvoch blokov, prvý blok otvoril prednáškou na tému Európske ošetrovateľstvo: Mosty k zlepšeniu starostlivosti (European Nursing: Bulding bridges towards Healthcare Improvement) profesor fakulty zdravotníckych vied univerzity Alikante a člen vedenia nemocnice Klinika Vistahermosa, pán Manuel Lillo – Crespo zo Španielska.
Centrum duševného zdravia – nový prvok v starostlivosti o duševne chorých v ČR odprezentovala z dôvodu nečakanej choroby Blanky Novotnej z Prahy, ministerská sestra SR Tatiana Hrindová. V prednáške zdôraznila význam postavenia centier duševného zdravia v súvislosti so začlenením sa osôb trpiacich duševným ochorením do spoločnosti.
Poslednú prednášku v prvom odbornom bloku odprezentovala manažérka v oblasti ošetrovania a hojenia rán, akademická odborníčka v oblasti špeciálnej starostlivosti na operačných sálach, pani Theresia Schneglberger-Bohm z Viedne na tému Obavy a potreby pacienta na operačnej sále.
Po krátkej prestávke pokračoval program druhým blokom odborných prednášok, ktoré mali spoločného menovateľa, a to posúvanie skutočných hraníc v procese ošetrovateľstva. V tomto bloku, bola v prvej odbornej prednáške od kolektívu autoriek z Prešovskej univerzity v Prešove, fakulty Zdravotníckych odborov, pod vedením pani Ľubomíry Lizákovej. Odprezentovali stimulačné laboratórium a inovačné prvky duálneho vzdelávania na fakulte Zdravotníckych odborov. Význam duálneho vzdelávania, hlavne v oblasti ošetrovateľstva je nosným pilierom kvalitného vzdelávania pre prax.
Vzdelávaním, resp. edukáciou sa zaoberala aj pani Jana Cínová z Prešovskej univerzity v Prešove, ktorá predstavila účastníkom podujatia v prednáške s názvom Inovatívny prístup v edukácii rodičov detí s ochorením DM I. typu, a to novinku v podobe DVD nosiča s podrobným popisom situácii, ktoré môžu nastať v pri starostlivosti o dieťa s ochorením DM I. stupňa. Účelom vydania DVD nosiča je potreba odstrániť strach a bariéry, ktoré často vznikajú v súvislosti so starostlivosťou o dieťa, najmä na pôde školy, prípadne v domácom prostredí, napr. zo strany starých rodičov a iných príbuzných.
Posledná odborná prednáška v druhom bloku bola venovaná Neinvazívnej ventilácii pozitívnym pretlakom u pacienta s exacerbáciou CHOCHP. Autorkou prednášky bola pani Alla Bajorska pôsobiaca v Mater Hospital v Belfaste, Veľká Británia. Okrem odbornej hodnoty prednášky, priniesla prednáška aj nový pohľad na ošetrovateľskú starostlivosť o pacienta v západnej Európe.
Po ukončení jednotlivých odborných blokoch nasledovala diskusia k prezentovaným prednáškam. Otázky boli zamerané na jednotlivé skúsenosti a názory v danej oblasti ošetrovateľstva.
Záverečné slovo za odborným programom predniesla námestníčka Katarína Šuľáková, ktorá v mene vedenia Nemocnice Svet zdravia Trebišov, poďakovala účastníkom konferencie, hosťom a autorom prednášok. Veríme, že každý účastník konferencie si odniesol cenné informácie, vďaka ktorým na svojom poli pôsobnosti bude posúvať hranice ošetrovateľstva.