Prejsť na obsah

Ortopédi z Nemocnice Medissimo radia, ako bezpečne lyžovať, bežkovať či skialpovať

Jarné prázdniny sú tu a mnohí sa budete venovať zimným športom. Ako ich správne vykonávať, aby sme si neublížili? Aké pohyby sú rizikové, čomu sa vyhnúť a ako sa zodpovedne pripraviť na fyzickú aktivitu, ktorú vykonávame sezónne? Prečítajte si rady renomovaných ortopédov a športových traumatológov z Nemocnice Medissimo v Bratislave, ktorí sa vo svojej praxi zameriavajú aj na úrazy typické pre zimné športy a sami sa týmto aktivitám vo voľnom čase aj venujú.

24.02.2025
Nemocnica medissimo_totalne endoprotezy

Zjazdové lyžovanie – najčastejšie športové úrazy

Lyžiarske úrazy sú spomedzi zimných športov najčastejšie a najvážnejšie, potvrdzuje to aj športový traumatológ Sportclinic a líder pre artroskopické výkony v Nemocnici Medissimo MUDr. Ján Grauzel, PhD. „Moderné lyže sú rýchle a lákajú k dynamickej jazde, nie všetci takúto jazdu zvládajú. Navyše, technický sneh je tvrdý a treba na ňom vedieť jazdiť,“ vysvetlil odborník v nedávnom rozhovore v Dámskom klube STVR.

Typický lyžiarsky úraz je poranenie mäkkých tkanív v kolene. Nebezpečné je podvrtnutie kolena pri páde. Výnimkou nie sú ani zranenia ramena alebo zápästia. Lekár odporúča pred tým, ako sa po dlhšej pauze postavíme na lyže, rozcvičiť sa. Ideálny je základný strečing.  „Vyberte sa radšej  na svah ráno, keď je kvalitnejší sneh a voľte nenáročné trasy, teda modré zjazdovky. Čierne odporúčam tým, ktorí majú dobré balančné schopnosti a sú svalovo zdatní,“ doplnil.

mpingement-syndrom-ramena

Predchádzajte lyžiarskym úrazom – oddych a regenerácia

Každý by si mal zvážiť vlastné schopnosti, kvalitu výstroja a poveternostné podmienky. Rizikový – tretí deň lyžovačky nie je mýtus, ale realita a netreba ho zľahčovať.  „Záťažou, ktorú telu denne dávkujeme, sa vo väčšej miere vylučuje kyselina mliečna, treba si oddýchnuť, dopriať relax, wellness, nepreťažovať sa, inak sa vystavujeme zvýšenému riziku poranenia,“ spresnil v televíznom rozhovore. Celý rozhovor s Jánom Grauzelom si môžete pozrieť TU.

Prvá pomoc a diagnostika úrazov kolena pri lyžovaní

Keď sa už úraz stane a lyžiar nie je schopný pokračovať v jazde, prichádzajú na pomoc záchranári. V najbližšom zdravotníckom zariadení zistia rozsah poškodení. Väčšinou zranenie len ošetria a doriešiť ho treba neskôr po odznení opuchu a zakrvácania. To je prípad narazeného alebo podvrtnutého kolena. „Poranenia mäkkých tkanív nie sú vždy riešené komplexne, keďže v danom čase a mieste nie je vždy dostupnosť všetkých diagnostických metód. Na to slúžia špecializované pracoviská, ako je to naše, kde máme k dispozícii magnetickú rezonanciu, röntgen či CT. Tieto vyšetrenia nám pomáhajú presnejšie určiť rozsah poranenia a rozhodnúť o ďalšej liečbe – či už konzervatívnej, ako je rehabilitácia alebo operačnej,“ vysvetlil Ján Grauzel v týždenníku Plus 7 dní, kde zhrnul aj prvú pomoc na svahu do siedmich bodov. Bližšie si ich môžete prečítať TU.

pentahospitals_medissimo_urazy pri zimnych sportoch

Športové zranenie pre snoubordingu

Netreba zabúdať ani na riziko zrážky s iným lyžiarom. Neopatrnosť na svahu, nezvládnutá technika, podcenenie schopností a terénu, agresívna a bezohľadná jazda sa už neraz skončili aj tragicky. „Napríklad pri kolízii so snoubordistom ťahá za kratší koniec lyžiar,“ vysvetlil pre TASR ortopéd a primár jednodňovej zdravotnej starostlivosti Nemocnice Medissimo MUDr. František Okál.

Kým lyžiari si často zrania dolné končatiny, snoubordisti ich fixovaním na jedlu lyžu nevystavujú takému riziku. „Namiesto podvrtnutí pozorujeme pády a nárazy na podložku alebo predmety. Preto dominujú poranenia chrbta, sedacej oblasti – kostrče, úrazy zápästí, ramena a hlavy,“ uviedol Okál. Celý text o porovnaní úrazov lyžiarov a snoubordistov si môžete prečítať TU.

Úrazy pri bežkovaní: Ako sa chrániť pred zraneniami

Bežkovaniu sa hovorí aj nordické alebo cross-country lyžovanie. Pri tomto športe náročnom na kondíciu, ale aj techniku sú dôležitou pomôckou okrem lyží i palice. „Tie vedia byť, paradoxne, aj zdrojom poranení palcov, zápästí alebo ramien či priamo pri páde alebo z preťaženia, prípadne nesprávnej techniky. Bežkári nás často vyhľadávajú pre bolestivé achillove šľachy, poškodené rotátory v ramene alebo preťažené lakte. Voľná päta a pomerne ľahká obuv nechráni členok pri podvrtnutí ako na lyžiach, preto častejšie vidíme úrazy členka a predkolenia, ktoré končia podvrtnutím až zlomeninou,“ povedal v cykle Dobrá rada Rádia Regina ortopéd a zároveň riaditeľ Nemocnice Medissimo, ktorá sa zameriava na ortopédiu a športovú traumatológiu, MUDr. Miroslav Bdžoch, PhD., MPH.

Skialpové úrazy: Riziká náročných zjazdov

Posledných rokoch sa teší veľkej popularite skialp alebo skitouring, teda výšľap na lyžiach pomocou špeciálnych pásov, kde päta lyžiarky nie je pevne fixovaná o lyžu a následne zjazd voľným terénom alebo po zjazdovke. „Typ lyže, lyžiarky a viazania predurčujú do akého terénu a na ako náročný zjazd sa môžeme s daným výstrojom vybrať. Náročnosť tohto športu je ovplyvnená aj bremenom, ktoré lyžiar v podobe výstroja nesie na chrbte a zásadne ovplyvňuje je ťažisko pri výstupe, ako aj pri zjazde,“ spresnil Miroslav Bdžoch.

„Úrazy sú takmer totožné s alpským lyžovaním, pády sú však často v závislosti od terénu oveľa dramatickejšie. Pri nesprávnom výstroji, neznalosti techniky a terénu, sa to v lepšom prípade končí pádom, prípadne nárazom o strom alebo skrytú skalu. V horšom prípade zasypaním lavínou. Radosť zo skialpu nezriedka pokazia bolestivé krvavé otlaky, omrzliny alebo rezné rany pri manipulácii s pásmi. Zákerným je pri úraze vo voľnom teréne riziko rýchleho podchladenia. Preto okrem nepodcenenia vybavenia a vlastných schopností je zásadným pravidlom nevybrať sa do voľného terénu sám,“ poradil skúsený ortopéd.

Skialp je fyzicky náročný šport, preto je dôležitá svalová a kondičná príprava. Aj o nej, ale tiež aj o špecifikách iných zimných aktivít, ako napríklad korčuľovanie, či sánkovanie, povedal Miroslav Bdžoch viac TU.

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 29.09.2021 | Procare

    Kedy môže bolesť nohy súvisieť s cievami?

    Šesť ľudí z desiatich, prevažne žien, dnes na Slovensku trápia kŕčové žily. Súvisí však každá bolesť nôh s ochorením žíl? Odpoveď sa dozviete v novom blogu o zdraví. Príznaky ochorení žíl V zásade musíme rozlišovať bolesť žilového a tepnového pôvodu, nakoľko sa ide o úplne odlišné cievy: Ochorenie kŕčových žíl Pacient pociťuje ťažké, unavené nohy,…
  • 08.02.2018 | Procare

    Ako súvisí stomatológia s naším zdravím?

    Podstatou celostnej medicíny je posúdenie zdravotného stavu pacienta v súvislostiach. Organizmus je jeden systém a nedokonalá činnosť jediného orgánu spôsobí celú reťaz reakcií. Dr. Philipp Elmar Zeitler vymenil niekoľko ročnú prax a plat v Nemecku za prácu v ProCare Central v Bratislave. Okrem nezvyčajných stomatologických prístrojov do svojej stomatologickej praxe prináša aj celostný pohľad liečbu pacienta. V ambulancii…
  • 27.05.2024 | Aktuality

    Dar pre našich najmenších 

    Na novorodeneckom oddelení Nemocnice Penta Hospitals Michalovce už zahrievajú našich najmenších a najzraniteľnejších pacientov pletené deky od Márie Geralskej z Michaloviec, Anny Mažovej zo Strážskeho a našej zdravotníčky Márii Šimkovej.

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.