Prejsť na obsah

Líder pre endoprotetiku Nemocnice Medissimo Andrey Švec: „Na výmenu kĺbu dostanete termín do pár týždňov.“

Čakacie lehoty na výmenu kĺbov sú na Slovensku jeden až dva roky. Špecializované, menšie pracoviská sú aj z tohto pohľadu riešením.

11.06.2024

Líder športovej traumatológie v Nemocnici Medissimo

Chcel byť športovým novinárom, nakoniec patrí medzi špičku v ortopédii na Slovensku. MUDr. Andrey Švec, PhD., MPH, je hlavným odborníkom MZ SR pre ortopédiu, dlhoročným prednostom I. ortopedicko-traumatologickej kliniky LF UK a UNB a od tohto roka aj lídrom pre výmenu kĺbov v Nemocnici Medissimo. Tá sa zameriava na ortopédiu, športovú traumatológiu a rehabilitáciu. „Veľké kliniky majú veľmi široký záber, nie je tam taká vysoká špecializácia ako v zariadeniach, kde sa robí obmedzený rozsah výkonov a všetky procesy sú štandardizované. Posledné roky narastá dopyt po operáciách z radov pacientov s artrózou veľkých kĺbov, a tak vznikajú u nás aj v zahraničí špecializované pracoviská,“ vysvetlil  v rozhovore pre týždenník Plus 7 dní situáciu v ortopédii. Takým pracoviskom je aj Nemocnica Medissimo, v ktorej sa venuje prioritne výmene váhonosných kĺbov – výmene bedrového a kolenného kĺbu.

TEP – totálna endoprotéza kĺbov

„V Nemocnici Medissimo dokážeme naplánovať TEP operačný zákrok už do dvoch alebo troch mesiacov. Hospitalizácia štandardne trvá okolo päť dní. Hneď na druhý deň sa začína s aktívnou rehabilitáciou. Tú si pacient, ak má záujem, dokonca môže na lôžku aj predĺžiť. Človek, ktorý s námahou vystúpil z auta a prešiel pár krokov, môže už po šiestich týždňoch po výmene kĺbu bez výraznejších problémov chodiť,“ dodal uznávaný odborník s 30-ročnou praxou.

Najčastejšie operácie

Artróza je čoraz častejší problémom strednej a staršej generácie. „Začína sa prejavovať už od 40. roku života, najviac pacientov je vo vekovej skladbe 60-70 rokov,“ spresnil ortopéd. Ochorenie sprevádza občasná a neskôr intenzívna bolesť po fyzickom výkone, vo vyšších štádiách je to trvalá bolesť, teda už aj v pokoji. Pacienti majú obmedzenú hybnosť kĺbu a tento stav im negatívne ovplyvňuje život. Výmena opotrebovaného kĺbu tzv. totálna endoprotéza kĺbu alebo skrátene TEP ich vráti späť do aktívneho života. Medissimo ponúka pod jednou strechou všetko od diagnostiky cez operáciu až po rehabilitáciu, a to všetko v krátkom čase, na vysokej odbornej úrovni a v príjemnom prostredí.

MUDr. Andrey Švec, v rozhovore pre Plus 7 dní sumarizuje vývoj endoprotéz za uplynulé desaťročia, pomenúva trendy v ortopédii a porovnáva Slovensko z tohto pohľadu s inými krajinami. Celé interview si môžete prečítať na tomto webe.

medissimo_bedrovy-klb_Implantacia-endoprotezy

Ak Vás zaujímajú ochorenia bedrového kĺbu, odporúčame pozrieť si reláciu s MUDr. Andreyom Švecom v TV Doktor venovanej koxartróze tu.

 

Neodkladajte svoj problém, kedykoľvek sa s nami poraďte!

Ak ste sa aj vy našli medzi pacientmi, ktorí potrebujú totálnu endoprotézu, skúste to s nami vyriešiť. Radi vám odpovieme na vaše otázky a vysvetlíme všetko, čo potrebujete vedieť. Stačí, ak nám zavoláte na 0907 888 999, navštívite Nemocnicu Medissimo alebo vyplníte formulár:

Medissimo TEP

Spracovanie osobných údajov(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 18.10.2019 | Aktuality

  Stretnutie zamestnancov Nemocnice novej generácie Michalovce

  Aj tento rok Nemocnica novej generácie Michalovce zorganizovala stretnutie zamestnancov nemocnice, na ktorom sme zhodnotili progres nemocnice za posledné obdobie.   Program bol dostatočne bohatý a hostia si mali možnosť vypočuť sériu prednášok nielen od primárov jednotlivých oddelení, ale aj prednášku medicínskeho riaditeľa a námestníčky pre ošetrovateľskú starostlivosť. Oficiálnu časť ukončili svojim príhovorom riaditeľ nemocnice Ing. Marián Haviernik…
 • 12.12.2017 | Aktuality

  Dar od spoločnosti TESCO STORES pediatrickému oddeleniu Všeobecnej nemocnice v Žiari nad Hronom

  Spoločnosť TESCO STORES pobočka Žiar nad Hronom darovala pediatrickému oddeleniu Všeobecnej nemocnice v Žiari nad Hronom vecný dar.   Dňa 05.12.2017 riaditeľ žiarskeho hypermarketu Ľuboš Jakubík odovzdal riaditeľovi nemocnice Branislavovi Jaďuďovi dar vo forme detského oblečenia. Venované oblečenie ako pyžamká, body, tričká budú využité detskými pacientami pediatrického a neonatologického oddelenia nemocnice. „Veľmi nás teší, že spoločnosť…
 • 26.07.2022 | Aktuality

  Rimavskosobotská nemocnica potrebuje doplniť zásoby krvi

  Nemocnica Svet zdravia Rimavská Sobota sa po celý rok snaží zabezpečovať dostatočné zásoby krvi pre svojich pacientov. Najkritickejším obdobím, kedy je zásob menej, sú však práve letné mesiace. Potrebujeme darcov krvi Spotreba krvi je pre zvýšený počet úrazov a nehôd vyššia a mnohí darcovia sú zároveň odcestovaní na letných dovolenkách. Nemocnica preto prosí všetkých darcov, aby prišli…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.