Ročne je v národnom toxikologickom centre konzultovaných približne 2000 otráv detí.
U detí ide väčšinou o náhodné otravy a najčastejšie sa otrávia liekmi užívanými členmi rodiny alebo domácimi čistiacimi prostriedkami. Dochádza k tomu najmä zo zvedavosti. Deti si pri nepozornosti rodičov lieky mýlia s cukríkmi, alebo rodičia skladujú chemikálie v obaloch od potravín a nápojov.
Je nejaké ročné obdobie nebezpečnejšie pre deti z hľadiska otráv?
Leto sa oproti zime nelíši významne počtom otráv, skôr sa mení ich spektrum. V lete sa k liekom a chemickým látkam pridávajú huby a plody jedovatých rastlín.
Nebezpečné chemikálie či lieky, ktoré si deti najčastejšie pomýlia s jedlom, nápojom sú najčastejšie: Ibuprofén, Ditiaden, Paralen a Rivotril. Z chemických látok čistiace prostriedky, penivé látky, uhľovodíky- benzín, acetón, toluén.
Ako možno týmto otravám predísť?
Rodičia môžu otravám predísť skladovaním liekov a chemikálií na deťom nedostupných miestach a nie je vhodné prelievať čistiace prostriedky a benzín do fliaš od nápojov.
Túto radu pre vás pripravila MUDr. Jana Kačmárová, primárka Oddelenia pediatrie Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves.
Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.