Prejsť na obsah

Vo svidníckej nemocnici vlani liečili najviac pacientov s mozgovou príhodou podaním trombolýzy

V Nemocnici Svet zdravia Svidník počas minulého roku dosiahli najvyššie percento odliečených pacientov s cievnou mozgovou príhodou.   Vyplýva to z rebríčka TOP  slovenských nemocníc, ktorý zverejnila pacientska organizácia Sekunda pre život a Slovenská neurologická spoločnosť. Medzi kľúčové kritérium hodnotenia jednotlivých iktových pracovísk patrilo najmä percento odliečených pacientov s mozgovou porážkou, ktorým bola v hyperakútnom štádiu realizovaná trombolýza…

03.06.2019

V Nemocnici Svet zdravia Svidník počas minulého roku dosiahli najvyššie percento odliečených pacientov s cievnou mozgovou príhodou.

 

Vyplýva to z rebríčka TOP  slovenských nemocníc, ktorý zverejnila pacientska organizácia Sekunda pre život a Slovenská neurologická spoločnosť. Medzi kľúčové kritérium hodnotenia jednotlivých iktových pracovísk patrilo najmä percento odliečených pacientov s mozgovou porážkou, ktorým bola v hyperakútnom štádiu realizovaná trombolýza (IVT), teda rozpustenie krvnej zrazeniny.

„Prvé miesto nás veľmi potešilo. Ide o ocenenie  jednak pacientskej organizácie a zároveň Slovenskej neurologickej spoločnosti, čo si zaslúži veľký rešpekt neurologického oddelenia pod vedením primárky MUDr. Anny Kravecovej.  Som hrdý na prácu našich lekárov, ktorí spolu so svojimi tímami odvádzajú profesionálnu prácu a dokazujú, že ju robia so srdcom a pre ľudí,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Svidník Slavko Rodák.

European Stroke Organization (Európska organizácia pre cievne mozgové príhody) stanovuje minimálnu hranicu odliečených pacientov na úrovni 15 percent. Z vyššie uvedených a aktuálne zverejnených dát vyplýva, že aj na Slovensku máme špičkové pracoviská, ktoré nielenže dosahujú túto stanovenú úroveň, ale ju aj prekračujú, podotýka pacientska organizácia Sekunda pre život a Slovenská neurologická spoločnosť.

Pri liečbe pacientov s mŕtvicou je dôležitý najmä čas. Čím skôr pacient príde do nemocnice, tým má väčšiu šancu na úspešnú liečbu. Aktuálne zverejnené výsledky svedčia o tom, že pacienti prišli do týchto nemocníc v primeranom terapeutickom „okne“, zároveň to svedčí aj o dobrom manažmente pracovísk v akútnej intervencii cievnej mozgovej príhody.

„Čo sa týka času, v roku 2018 bol za SR priemerný čas od príjmu pacienta do nemocnice po aplikáciu trombolytickej liečby 43 minút (v intervale priemerného času v nemocniciach od 19 po 88 minút),  čo je o 7 minút menej ako v roku 2017 (vtedy sa priemerný čas v nemocniciach pohyboval v intervale od 23 do 93 minút),“ uvádza pacientska organizácia Sekunda pre život a Slovenská neurologická spoločnosť.

O cievnej mozgovej príhode

 Cievna mozgová príhoda je závažné neurologické ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením alebo krvácaním do mozgu. Už dávno neplatí, že je to ochorenie týkajúce sa len seniorov. Ročne u nás postihne cievna mozgová príhoda tisíce obyvateľov. Len v roku 2017 si toto ochorenie podľa dát z Národného neurologického registra (v Národnom centre zdravotníckych informácií), pod ktorý patrí aj hlásenie pacientov s cievnou mozgovou príhodou, vyžiadalo viac ako 21-tisíc hospitalizácií. V roku 2016 to bolo takmer 20-tisíc hospitalizácií. Zároveň je to najviac invalidizujúce ochorenie na svete, ktoré pripúta na lôžko až tretinu pacientov. Preto je v súčasnosti aktuálna aj problematika cielenej rehabilitačnej starostlivosti o pacienta ako dôležitá súčasť terapie a očakávaný vklad do zvýšenia kvality života takýchto pacientov. Na toto ochorenie zomiera dvakrát viac ľudí ako na srdcový infarkt. Každý deň zomrie na mŕtvicu štrnásť ľudí. Do 1 roka po mŕtvici však zomiera čoraz menej ľudí. Podľa analýzy pracovníkov registra na NCZI sa u trombolyzovaných pacientov za posledných takmer 10 rokov znížilo úmrtie do jedného roka dvojnásobne (kým v roku 2009 zomieral po mŕtvici do jedného roka každý štvrtý pacient, v roku 2016 to bol každý ôsmy).

 

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 28.02.2017 | Aktuality

    Psychiatrické oddelenie v Rožňave prešlo rekonštrukciou

    Psychiatrické oddelenie Nemocnice Svet zdravia v Rožňave sa dočkalo rekonštrukcie. Pacienti po novom využívajú novú podlahovú krytinu, renováciou prešli sociálne zariadenia a ostatné priestory boli nanovo vymaľované. Na oddelení pribudla aj nová oddychová zóna, ktorú zamestnanci vytvorili na základe požiadaviek pacientov, tiež dlhodobých skúseností a praxe získanej pri fungovaní oddelenia. Pacienti si dnes tak môžu samostatne pripraviť nápoje…
  • 16.05.2022 | Blog

    Ako prebieha dietologické poradenstvo?

    Prečítajte si rozhovor o dietologickom poradenstve s MUDr. Alexandrou Frolkovičovou, ktorá sa 20 rokov venuje preventívnej aj liečebnej dietológii. Vo svojej praxi sa sústreďuje na využívanie prirodzených prístupov k prevencii a liečbe ochorení. Ako prebieha dietologické poradenstvo? Dietologické poradenstvo pozostáva z jednej vstupnej a v prípade potreby alebo záujmu aj viacerých kontrolných konzultácií. Celkový počet konzultácií si zvolí…
  • 08.11.2019 | Aktuality

    Kampaň na podporu fyzického a duševného zdravia mužov Galanta 2019

    Napriek dlhotrvajúcemu priaznivému počasiu, dorazila skutočná jeseň tento rok už aj k nám. Jesenné obdobie mnohí z nás, aj keď určite nie všetci, spájajú skôr s pochmúrnou náladou, daždivými dňami, opadaným lístím zo stromov, a samozrejme, spomienkou na našich najbližších, ktorí už nie sú medzi nami.   Jeseň má svoje čaro, je však treba ho vidieť…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.