Prejsť na obsah

Kedy sa odporúča včasný odber plodovej vody?

Včasná amniocentéza (odber plodovej vody) sa vykonáva zriedka a v špecifických prípadoch na rozdiel od klasickej v 15. až v 20 týždni gravidity a vtedy sú k dispozícii aj výsledky Tripple testu.   Od včasnej amniocentézy (11. – 14. týždeň) sa upúšťa pre vyššie riziko komplikácií ako krvácanie, potrat. Plodová voda získaná včasnou amniocentézou sa…

08.01.2019

Včasná amniocentéza (odber plodovej vody) sa vykonáva zriedka a v špecifických prípadoch na rozdiel od klasickej v 15. až v 20 týždni gravidity a vtedy sú k dispozícii aj výsledky Tripple testu.

 

Od včasnej amniocentézy (11. – 14. týždeň) sa upúšťa pre vyššie riziko komplikácií ako krvácanie, potrat. Plodová voda získaná včasnou amniocentézou sa skôr využíva na diagnostiku metabolických ochorení ak sa vyskytujú v rodine rodičov a predstavujú závažné zdravotné riziko pre plod. Napríklad ide o Smith Lemli Opitzov syndróm, ktorý je často sprevádzaný rôznymi deformitami tela.

Výsledok vyšetrenia nám takto skráti čas na prípadné ukončenie tehotenstva podľa rozhodnutia rodičov a nie sú traumatizovaný čakaním na výsledok do konca II. trimestra. Vyšetrením plodovej vody získanej včasnou amniocentézou nám môže diagnostikovať nedostatočnosť placenty a riziko nedostatočnej výživy plodu a tiež aj riziko preeklampsie /vysoký tlak, opuchy/ v neskoršom období tehotenstva

Tripple test je skríningové vyšetrenie na prítomnosť vrodených vývojových chýb v II. trimestri. Tento test stanovuje riziká:

  • trizómie chromozómu 18 /Edwardsov syndróm/,
  • trizómie 21 /Downov syndróm/,
  • trizómie 13 /Patau syndróm/,

na základe veku a nameraných hodnôt alfafetoproteínu /MS – AFP/, celkového choriongonadotropínu /hCG/ a voľného estriolu /uE3.

Výsledok Tripple testu nám hovorí o percente rizika vývojovej chyby, ale ju nepotvrdzuje.

Prítomnosť chromozomálnej poruchy nám potvrdí amniocentéza, rázštepové chyby nám odhalí ultrazvukové vyšetrenie plodu, napr. aj s použitím 3D alebo 4D sondy. Záchyt trizómie 21 predstavuje 60 – 65 %. Zvýšené hodnoty MS- AFP nad 2,5 MoM – medián /multiples of median/ poukazujú na zvýšené riziko porúch neurálnej trubice tzv. rázštepové chyby.

Opakovaný odber plodovej vody je možné opakovať. Optimálny je odstup aspoň 1 týždeň. Je potrebné nezabudnúť, že opakovaným odberom stúpa riziko predčasného odtoku plodovej vody, potratu, infekcie plodovej vody. Preto by sa malo realizovať po dôslednom zvážení prínosu vyšetrenia a rizika. Opakovaný odber sa realizuje skôr pri:

  • neúspešnej kultivácii a nemožnosti vyhodnotenia chromozómov pri prvom odbere v dôsledku prítomnosti krvi,
  • kontamninácie alebo nedostatočného množstva.

Páčila sa vám táto rada od MUDr. Štefana Novysedláka z Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová VesViac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 21.02.2017 | Blog

    Má vaše dieťa skoliózu? Zistite to včas, a predíďte jej

    Skolióza je relatívne častým ochorením, respektíve vadou chrbtice. Dieťa sa s ňou môže narodiť, čo je zriedkavejšie, a vtedy sú väčšinou postihnuté aj iné orgány. Skolióza  môže vznikať v detskom veku , ale najčastejšie sa prejaví a zhoršuje v pubertálnom období. Trpia ňou prevažne štíhle a vyššie dievčatá. Prečo skolióza vzniká je stále otázne. Môže vzniknúť…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.