Prejsť na obsah

Kedy sa odporúča včasný odber plodovej vody?

Včasná amniocentéza (odber plodovej vody) sa vykonáva zriedka a v špecifických prípadoch na rozdiel od klasickej v 15. až v 20 týždni gravidity a vtedy sú k dispozícii aj výsledky Tripple testu.   Od včasnej amniocentézy (11. – 14. týždeň) sa upúšťa pre vyššie riziko komplikácií ako krvácanie, potrat. Plodová voda získaná včasnou amniocentézou sa…

08.01.2019

Včasná amniocentéza (odber plodovej vody) sa vykonáva zriedka a v špecifických prípadoch na rozdiel od klasickej v 15. až v 20 týždni gravidity a vtedy sú k dispozícii aj výsledky Tripple testu.

 

Od včasnej amniocentézy (11. – 14. týždeň) sa upúšťa pre vyššie riziko komplikácií ako krvácanie, potrat. Plodová voda získaná včasnou amniocentézou sa skôr využíva na diagnostiku metabolických ochorení ak sa vyskytujú v rodine rodičov a predstavujú závažné zdravotné riziko pre plod. Napríklad ide o Smith Lemli Opitzov syndróm, ktorý je často sprevádzaný rôznymi deformitami tela.

Výsledok vyšetrenia nám takto skráti čas na prípadné ukončenie tehotenstva podľa rozhodnutia rodičov a nie sú traumatizovaný čakaním na výsledok do konca II. trimestra. Vyšetrením plodovej vody získanej včasnou amniocentézou nám môže diagnostikovať nedostatočnosť placenty a riziko nedostatočnej výživy plodu a tiež aj riziko preeklampsie /vysoký tlak, opuchy/ v neskoršom období tehotenstva

Tripple test je skríningové vyšetrenie na prítomnosť vrodených vývojových chýb v II. trimestri. Tento test stanovuje riziká:

  • trizómie chromozómu 18 /Edwardsov syndróm/,
  • trizómie 21 /Downov syndróm/,
  • trizómie 13 /Patau syndróm/,

na základe veku a nameraných hodnôt alfafetoproteínu /MS – AFP/, celkového choriongonadotropínu /hCG/ a voľného estriolu /uE3.

Výsledok Tripple testu nám hovorí o percente rizika vývojovej chyby, ale ju nepotvrdzuje.

Prítomnosť chromozomálnej poruchy nám potvrdí amniocentéza, rázštepové chyby nám odhalí ultrazvukové vyšetrenie plodu, napr. aj s použitím 3D alebo 4D sondy. Záchyt trizómie 21 predstavuje 60 – 65 %. Zvýšené hodnoty MS- AFP nad 2,5 MoM – medián /multiples of median/ poukazujú na zvýšené riziko porúch neurálnej trubice tzv. rázštepové chyby.

Opakovaný odber plodovej vody je možné opakovať. Optimálny je odstup aspoň 1 týždeň. Je potrebné nezabudnúť, že opakovaným odberom stúpa riziko predčasného odtoku plodovej vody, potratu, infekcie plodovej vody. Preto by sa malo realizovať po dôslednom zvážení prínosu vyšetrenia a rizika. Opakovaný odber sa realizuje skôr pri:

  • neúspešnej kultivácii a nemožnosti vyhodnotenia chromozómov pri prvom odbere v dôsledku prítomnosti krvi,
  • kontamninácie alebo nedostatočného množstva.

Páčila sa vám táto rada od MUDr. Štefana Novysedláka z Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová VesViac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 28.10.2016 | Aktuality

    Ústavný seminár galantskej nemocnice

    V galantskej nemocnici začala ožívať tradícia interného vzdelávania na domácej pôde v podobe jesenného Ústavného seminára, ktorý prebehol v uplynulých dňoch na pôde samotnej nemocnice. Ústavný seminár sa konal 27. októbra 2016 v popoludňajších hodinách, od 13:30 do 16:00 hod. Autori prednášok pochádzali v drvivej väčšine z prostredia nemocnice, pričom spestrením bola vyžiadaná prednáška na…
  • 17.05.2022 | Aktuality

    NOVINKA V POLIKLINIKE PROCARE PREŠOV – BEZBOLESTNÁ RÁZOVÁ VLNA

    Poliklinika ProCare Prešov prináša unikátny diamagnetický prístroj s rázovou vlnou, jediný svojho druhu na Slovensku. Predstavujeme Vám technologickú inováciu aplikáciou bezbolestnej ultrazvukovej vlny v liečbe rehabilitačných pacientov. Prístroj diamagnet Periso CTU S- WAVE je vybavený patentovaným diamagnetickým generátorom, ktorý umožňuje meniť rázovú vlnu v čase a priestore, čím sa ošetrenie tkanív prispôsobí podľa ich druhu. Presné nastavenie…
  • 07.05.2024 | Aktuality

    Svetový deň hygieny rúk

    Aj čisté ruky majú svoj deň v kalendári a je ním Svetový deň hygieny rúk, ktorý sa oslavuje každoročne 5. mája. Hygiena rúk je pojem, ktorý zahŕňa dezinfekciu rúk, aj umývanie rúk.

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)