Bolesť je varovným signálom, že niečo nie je v poriadku. Neznamená to však, že niečo robíte zle.
Ak máte správnu obuv a nepomáha ani zmena na mäkký terén, je potrebné sa na pätu bližšie pozrieť. V oblasti päty sa najčastejšie stretávame a plantárnou fascitídou alebo pätovú ostrohu.
Čo je pätová ostroha?
Pri nej sú typické ostré bolesti najmä ráno po zobudení a postavení, neskôr sa bolesť mierne „rozchodí“. Po zvýšenej námahe, nosení bremien a podobne sa opätovne zhoršuje. Ostrohy sú vlastne výrastky kostnej hmoty z pätovej kosti, môžu byť umiestnené zo spodnej časti päty alebo v zadnej časti päty, v mieste úponu Achillovej šľachy.
Faktory spôsobujúce ochorenie
Medzi najväčšie rizikové faktory patrí nadváha, práca v stoji s následným preťažovaním nohy a plochá noha, pri ktorej je takisto neoptimálne zaťaženie plochy nohy. Preto aj v terapii tohto ochorenia je veľmi vhodné zhodiť niekoľko kíl, nosiť špeciálne ortopedické vložky s odľahčením pätovej oblasti a rehabilitačná liečba.
Efektívna liečba pätovej ostrohy
Rehabilitačná liečba sa považuje aj s pomocou fyzikálnej terapie za najefektívnejšiu terapiu tohto nepríjemného ochorenia. Z oblasti fyzikálnej liečby (laser, ultrazvuk) sa za najúčinnejšiu považuje fokusovaná rázová vlna, ktorá stimuluje hojace procesy a nezriedka sa kostný výrastok z pätovej kosti po určitom čase úplne odstráni.
Pozrite si viac o príčinách a liečbe pätovej ostrohy v rade lekára MUDr. Filipa Schmidta.
Páčila sa vám táto rada od MUDr. Schmidta z ProCare Medissimo? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.