V nemocnici Svet zdravia Svidník dnes slávnostne otvorili novú diabetologickú ambulanciu. Dosiaľ tam takáto ambulancia nebola a aj v regióne ich je nedostatok. Ročne by mali v ambulancii pomôcť minimálne 500 až 600 pacientom.
„Počet diabetikov z roka na rok rastie, na Slovensku sa v ambulanciách vlani liečilo takmer 370.000 cukrovkárov. Aj preto sme radi, že vďaka našej novej diabetologickej ambulancii zlepšíme dostupnosť takejto zdravotnej starostlivosti v regióne, keďže jej potreba sa stále zvyšuje,“ hovorí riaditeľ nemocnice Svet zdravia Svidník MUDr. Eugen Lešo. Nová ambulancia vznikla v priestoroch bývalej urologickej ambulancie a minulý rok prešla rozsiahlou rekonštrukciou. Dnes ju tvoria dve miestnosti so štandardným medicínskym vybavením, medzi ktoré by mal v najbližšom období pribudnúť aj EKG prístroj. Okrem klasických výkonov, akým je diagnostika diabetu, porúch metabolizmu, aplikácia inzulínu či monitorovanie glykémie, chcú s pomocou EKG robiť v ambulancii i testy na kardiálnu autonómnu neuropatiu. Pri nej sú postihnuté nervové vlákna srdca, čo môže spôsobiť dokonca aj náhlu srdcovú smrť. Svoju diagnózu nepoznajú desaťtisíce Napriek tomu, že cukrovka je jednou z najčastejších a najzávažnejších chronických ochorení súčasnosti, predpokladá sa, že desaťtisíce Slovákov o svojej diagnóze nevie. Ak majú ťažkosti, pripisujú to často niečomu inému. „Veľa ľudí nechodí na zdravotné prehliadky a keď už navštívia nemocnicu pre vysoký krvný tlak, pri odberoch lekári často zistia, že majú aj cukrovku,“ vysvetľuje lekár diabetologickej ambulancie MUDr. Viliam Vaník. Podotýka, že neliečená cukrovka môže skrátiť život aj o dvadsať rokov a s návštevou lekára preto netreba otáľať. Pacient pritom nemusí pociťovať žiadne ťažkosti a problém často odhalí až obvodný lekár pri prehliadke alebo špecialista. „Až pri vystupňovanej cukrovke pacient cíti väčší smäd, väčšiu únavu, je menej výkonný a častejšie sa potí. Pri ťažších prípadoch cítiť aj zápach z úst,“ podotýka Vaník. Typický pacient Svidnícka ambulancia začala fungovať v provizórnych podmienkach už počas rekonštrukcie vlani na jeseň. Medzi jej typickými pacientmi sú 40- až 50-roční ľudia často so sedavým zamestnaním, nadváhou, stresom v práci či vysokým krvným tlakom alebo dôchodcovia. S vekom a zlým životným štýlom totiž stúpa pravdepodobnosť výskytu choroby. Podľa Vaníka však čoraz viac pribúdajú pacienti s cukrovkou druhého typu, ktorí majú len 30 rokov, čo je alarmujúce. „Mladí ľudia majú celý život pred sebou a čím dlhšie cukrovka trvá, tým vzniká väčšia šanca, aby sa komplikácie rozvinuli. Vo väčšine prípadov ale platí, že cukrovka si pamätá, či a ako sú ľudia liečení a ak sú disciplinovaní, ich prognóza dokáže byť výrazne lepšia,“ podotkol Vaník. Reportáž z otvorenia novej diabetologickej ambulancieVo svidníckej nemocnici otvorili novú diabetologickú ambulanciu
V nemocnici Svet zdravia Svidník dnes slávnostne otvorili novú diabetologickú ambulanciu. Dosiaľ tam takáto ambulancia nebola a aj v regióne ich je nedostatok. Ročne by mali v ambulancii pomôcť minimálne 500 až 600 pacientom. „Počet diabetikov z roka na rok rastie, na Slovensku sa v ambulanciách vlani liečilo takmer 370.000 cukrovkárov. Aj preto sme radi, že vďaka…
29.01.2018