Prejsť na obsah

Kedy je vhodné riešiť chyby detskej chôdze?

Chôdza sa u každého dieťaťa vyvíja veľmi individuálne. Vývoj chôdze súvisí s celkovým dozrievaním centrálnej nervovej sústavy, so vzpriamovaním a vývojom koordinácie pohybov a rovnováhy. Pre dieťa je zvládnutie chôdze dôležitým medzníkom. Dá sa odnaučiť zlú chôdzu? Môže ísť o príznak ochorenia? Aj na tieto otázky odpovedala MUDr. Dana Jurečková, hlavná lekárka siete Svet zdravia pre pediatriu…

08.04.2021

Chôdza sa u každého dieťaťa vyvíja veľmi individuálne. Vývoj chôdze súvisí s celkovým dozrievaním centrálnej nervovej sústavy, so vzpriamovaním a vývojom koordinácie pohybov a rovnováhy.

Pre dieťa je zvládnutie chôdze dôležitým medzníkom. Dá sa odnaučiť zlú chôdzu? Môže ísť o príznak ochorenia? Aj na tieto otázky odpovedala MUDr. Dana Jurečková, hlavná lekárka siete Svet zdravia pre pediatriu a primárka pediatrie a neonatológie Nemocnice Svet zdravia Michalovce.

Pravidelné preventívne prehliadky

S dieťaťom chodia rodičia na pravidelné preventívne prehliadky k pediatrovi. Prehliadky sú určené aj k odhaleniu problému. V prípade, že by pediater mal podozrenie, odoslal by dieťaťa na podrobnejšie vyšetrenie k detskému neurológovi alebo k fyzioterapeutovi.

Nohy sa rastom dieťaťa narovnávajú

U novorodencov až približne do 2 rokov majú kolená a predkolenie postavenie do tvaru „O“. Okolo 3 až 4 rokov je prirodzené mierne vybočenie kolien do tvaru „X“.

Akékoľvek chyby detských nôh je vhodné riešiť až po 3. roku života dieťaťa a neskôr, pretože dovtedy sa nohy i chôdza ešte vyvíjajú. Vhodné je dieťatko sledovať dlhší čas počas dňa.

Postavenie päty či členka sa zhoršuje napríklad, ak je dieťa unavené alebo po prekonaní choroby, kedy je telo vyčerpané. U malých detí je najdôležitejšie aktívne zapájanie a postupné posilňovanie svalov celého tela. Tieto všetky aspekty ovplyvňujú ďalší vývoj nielen chodidiel, nôh, ale aj celého držania tela.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Dana Jurečková, PhD. primárka detského a novorodeneckého oddelenia Nemocnice Svet zdravia Michalovce. Páčila sa vám táto rada od našej lekárky? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

 

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 26.06.2014 | Aktuality

    Do Michaloviec mieri nemocnica novej generácie

    Sieť regionálnych nemocníc Svet zdravia v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom a s mestom Michalovce dnes oficiálne predstavili štúdiu nemocnice novej generácie v Michalovciach. Svojím konceptom, flexibilnou organizáciou a komfortom pre pacienta by mala vytvoriť nový kvalitatívny štandard poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Celý projekt vychádza z najnovších skúseností a trendov uplatňovaných pri prevádzke nemocníc…
  • 06.06.2018 | Aktuality

    V michalovskej nemocnici otvorili ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých

    V nemocnici Svet zdravia Michalovce pribudla ďalšia nová ambulancia. V týchto dňoch tam otvorili ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých, ktorá v areáli nemocnice chýbala dlhé roky. „V ambulancii pacientom poskytujeme jednak komplexnú starostlivosť, ktorá sa týka prevencie, ale tiež aktívne spolupracujeme so špecialistami v oblasti liečebnej starostlivosti či so sociálnymi zložkami,“ hovorí lekárka ambulancie MUDr. Katarína…
  • 25.07.2022 | Aktuality

    Bonding otca a dieťaťa

    Novorodenec má tesne po pôrode neobyčajný behaviorálny potenciál, ktorý mu umožňuje vidieť, počuť a dokonca sa pohybovať do rytmu slov vyslovených matkou, takže je biologicky pripravené nadviazať vzťah s matkou. Matky, ktorým bol dopriaty okamžitý kontakt s dieťaťom po pôrode majú tendenciu dlhšie sa starať o svoje dieťa, sú tolerantnejšie, dokážu zvládať stres spojený s…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.