Riziko oslepnutia je pre diabetikov približne 10-20 krát vyššie ako u nediabetikov. Diabetická retinopatia je najčastejšou príčinou slepoty vo vyspelých krajinách a zároveň patrí k najčastejším komplikáciám cukrovky.
Čo môže spôsobiť riziko krvácania a opuch sietnice?
Pod vplyvom hyperglykémie ( vysoká hladina cukru v krvi) a často i hyperlipidémie ( vysoký obsah tukov v krvi) dochádza k mikrouzáverom ciev, a tým k oxidačnému stresu a nedokrveniu sietnice. To všetko vedie k tvorbe nových menejcenných ciev, ktoré majú slabé steny. Obsah týchto ciev presakuje cez ich slabú stenu a tak dochádza ku krvácaniu na sietnici alebo k opuchu sietnice v centrálnej časti, v mieste nejostrejšieho videnia.
Diabetická retinopatia nebolí
Ochorenie sa prejavuje až v pokročilých štádiách, kedy dochádza k postupnému zhoršovaniu videnia a to hlavne v dôsledku opuchu v mieste najostrejšieho videnia, makule. Zhoršenie videnia môže byť spôsobené i sivým zákalom, ktorý sa u diabetikov vyskytuje skôr a častejšie. K ďalším prejavom patrí zníženie farebnej citlivosti, plávajúce drobné čierne bodky pred očami, vytváranie pokriveného obrazu až vypadávanie jeho časti.
Zhoršenie videnia
Náhle výrazné zhoršenie videnie môže nastať vtedy, ak novovytvorené menejcenné cievky prasknú. Dochádza tak k výronu krvi do sklovcovej dutiny a vtedy sa pacient sťažuje na plávajúce čierne machule pred okom. K rizikovým faktorom, ktoré diabetickú retinopatiu nielenže spôsobujú, ale ktoré môžu aj zároveň ovplyvniť vznik a jej ďalší priebeh sú:
• dĺžka trvania cukrovky a jej zlá kompenzácia
• fajčenie
• konzumácia alkoholu
• vysoký krvný tlak
• poruchy v hladinách krvných tukov
• hormonálna antikoncepcia.
Diagnostika a liečba diabetickej retinopatie
Niekedy sa diabetická retinopatia zistí skôr než samotná cukrovka. V diagnostike a liečbe diabetickej retinopatie je nutná úzka spolupráca diabetológa s očným lekárom. Základné oftalmologické vyšetrenie pozostáva z vyšetrenia zrakovej ostrosti, vyšetrenia na štrbinovej lampe, odmeraní vnútroočného tlaku a vyšetrenia očného pozadia. Na špecializovaných očných pracoviskách sú pacienti vyšetrení jednou z najmodernejších zobrazovacích vyšetrovacích metód- optickou koherentnou tomografiou( OCT), ktorá detailne vyšetrí všetky vrstvy sietnice a určí, či má pacient opuch v makule.
Dôležité sú pravidelné kontroly u oftalmológa
Minimálne raz do roka by mal každý diabetik absolvovať vyšetrenie očného pozadia.
Tehotné diabetičky každé 3 mesiace.
Strata zraku spôsobená diabetickou retinopatiou nebolí, ale trvale postupuje. Je to chronické a progredujúce ochorenie, ktoré vedie k strate videnia. Aj z toho dôvodu je dôležité, aby pacient chodil na pravidelné očné kontroly a dodržiaval rady lekára, diabetológa ako aj oftalmológa. Informujte sa preto čo najskôr u svojho lekára. Včasná diagnostika a liečba zlepší kvalitu nielen vášho života, ale aj vďaka nadštandardnej starostlivosti a prístupu lekárov v sieti zdravotníckych zariadení ProCare a Sveta zdravia budete v rukách tých najlepších odborníkov a špecialistov.