Po necelých šiestich mesiacoch výstavby nemocnica Svet zdravia Spišská Nová Ves dnes oficiálne uviedla do prevádzky oddelenia urgentnej a intenzívnej starostlivosti novej generácie. Ide o najvyššiu investíciu od vzniku nemocnice. Jej cieľom je zásadným spôsobom zvýšiť kvalitu akútnej zdravotnej starostlivosti v spišskom regióne a vytvoriť ukážkový model pre celé Slovensko. Postarať sa o to má odborný tím dvoch nových príbuzných oddelení: oddelenie urgentnej medicíny a oddelenie multiodborovej intenzívnej starostlivosti s 18 intenzívnymi lôžkami (OMIS). Na Slovensku inovatívny koncept zavádza okrem nových moderných priestorov prevádzkové procesy minimalizujúce časovú stratu pri záchrane života. Vďaka týmto zmenám by sa mali výrazne zvýšiť šance pacientov so závažným úrazom, infarktom alebo s porážkou na prežitie a na celkové uzdravenie. Predstavený koncept má uľahčiť prácu aj tímom rýchlej zdravotnej a lekárskej pomoci. Celkové investície do dvoch nových oddelení si vyžiadali viac ako 1 milión eur.
„Veľmi ma teší, že sme tento unikátny projekt dokázali postaviť v prostredí všeobecnej regionálnej nemocnice. Navyše sa tu podarilo zostaviť tím, ktorý koncentruje lekárov a sestry s dlhoročnými skúsenosťami z urgentnej a z intenzívnej medicíny u nás a v zahraničí. Moderné urgentné príjmy považujeme za jednu zo sieťových priorít. Verím, že realizácia tohto projektu pomôže k ich rozšíreniu v tejto modernej podobe po celom Slovensku,“ vysvetlil Ľuboš Lopatka, generálny riaditeľ siete regionálnych nemocníc Svet zdravia, a. s.
„Urgentné príjmy na Slovensku buď nefungujú, alebo absentujú. Pritom ide o kritický bod, v ktorom sa spája prednemocničná neodkladná starostlivosť s nemocničnou. V nemocniciach bez funkčného urgentného príjmu často trvá niekoľko desiatok minút, kým posádka záchrannej zdravotnej služby odovzdá pacienta. Nový urgentný príjem v spišskonovoveskej nemocnici je preto jednoznačne prínosom – pre pacienta aj pre zdravotníckych záchranárov. Pacient nebude strácať cenné minúty a je mu kontinuálne poskytovaná zdravotná starostlivosť, ktorú potrebuje,“ zdôraznila MUDr. Adriana Kilianová, oblastná riaditeľka Falck Záchranná, a. s.
Pacientov na novom oddelení urgentnej medicíny ošetria prednostne podľa závažnosti ich stavu. To sa docieli zavedením takzvanej triáže počas vstupného príjmu. Ide o proces, ktorý stanovuje prioritu vyšetrenia pacienta na základe závažnosti jeho stavu, nameraných hodnôt fyziologických funkcií a údajov získaných od pacienta. Skladá sa z piatich stupňov. Ku každému stupňu závažnosti bude priradený maximálny čas, dokedy má byť pacient definitívne ošetrený. Najakútnejšie stavy musia byť vyriešené okamžite alebo najneskôr do 10 minút. Menej akútne stavy v rozmedzí jednej až dvoch hodín. Poradie pacientov teda neurčuje čas príchodu na ošetrenie.
Systém triedenia pacientov – triáž (triage)
Oddelenie urgentnej medicíny svojou vnútornou organizáciou maximálne eliminuje časové straty pri logistike pacienta. Najurgentnejších pacientov (stupeň 1) dovezie vozidlo rýchlej záchrannej pomoci cez vyhradený vysokoprahový vstup. Pre ostatných je vyhradený nízkoprahový vstup s recepciou s vyvolávacím systémom a s triážou. Na oddelení sa nachádzajú dve jednotky úrazovej starostlivosti (crash room), vyšetrovne a 6 expektačných lôžok. Samozrejmosťou je kompletná rádiodiagnostika (CT, ultrazvuk a röntgen).
„Na čase jednoznačne záleží. Za 10 – 15 minút pri krvácaní z veľkej cievy človek stratí až jeden liter krvi. Následky môžu byť fatálne. Som rada, že sme od siete Svet zdravia dostali šancu vybudovať v Spišskej Novej Vsi moderné oddelenia urgentnej a intenzívnej medicíny úplne po novom. Dobrá poloha nemocnice zabezpečí rovnomernú dostupnosť nemocničnej urgentnej starostlivosti pre pacientov z celého spišského regiónu. Hlavným cieľom je viac zachránených životov a celkové uzdravenie pri akútnych pacientoch,“ vysvetlila MUDr. Renáta Šuláková, riaditeľka nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves.
Na rozdiel od štandardného ošetrenia u lekárov z jednotlivých špecializácií budú pacienti v opatere novovybudovaného tímu urgentnej medicíny. Vďaka ich multiodborovému zameraniu dokážu komplexne pristúpiť k diagnóze pacienta a efektívnejšie podať akútnu terapiu. „Urgentisti doteraz nemali strechu nad hlavou. Vo väčšine prípadov pôsobili ako súčasť posádok rýchlej lekárskej pomoci. Náš nový urgent im po prvýkrát poskytne pracovné zázemie nemocnice. Počítame s tým, že práve nemocnica Spišská Nová Ves sa stane výučbovým centrom pre budúcich lekárov urgentnej medicíny,“ doplnila MUDr. Renáta Šuláková.
Na oddelenie urgentnej medicíny stavebne nadväzuje aj nové oddelenie multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OMIS), ktoré spája bývalé oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM, ľudovo ARO) a jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS). Jeho prínos spočíva v tom, že hospitalizovaní pacienti sú umiestnení na modernej jednotke so sústredenou intenzívnou starostlivosťou a o ich stave a o liečebnom postupe sa v prípade potreby vie dohodnúť multiodborový tím špecializovaných lekárov. O jednotlivých pacientov sa nepretržite starajú lekári podľa odborností, pod ktoré spadá ochorenie daného pacienta. Pacient s infarktom myokardu je pod dohľadom internistu, pacient s porážkou je v starostlivosti neurológa, o pacienta po operácii brucha sa stará chirurg a o pacienta v bezvedomí na umelej pľúcnej ventilácii sa stará anestéziológ-intenzivista. Z nových 18 lôžok sú dve stavebne izolované. Budú sa využívať pri pacientoch, ktorí sú infekční a u ktorých treba eliminovať riziko rozšírenia nákazy. Významnou výhodou a súčasne medzinárodným trendom je aj to, že počet lôžok v rámci daných odborov nie je striktne určený a prispôsobuje sa ich akútnym potrebám. Tento organizačný prístup sa volá systém plávajúcich lôžok. V tomto čase má Svet zdravia v prevádzke nový typ oddelenia OMIS už v šiestich nemocniciach.
Kľúčové personálne obsadenie:
- Primár nového oddelenia urgentnej medicíny MUDr. Boris Šťastný – urgentnej medicíne sa venuje už 15 rokov, je to bývalý záchranár RLP;
- vedúca sestra oddelenia urgentnej medicíny Mgr. Silvia Štefaníková – 8 rokov pracovala na rovnakom pracovisku v írskom Dubline;
- primár nového oddelenia multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OMIS) MUDr. Boris Mavrodiev – 9 rokov pôsobil vo Veľkej Británii ako anestéziologický konzultant v sieti troch súkromných nemocníc, anestéziológii sa celkovo venuje už 20 rokov;
- vedúca sestra nového oddelenia multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OMIS) Mgr. Katarína Zahradníková – 9 rokov pracovala v írskom Dubline na kardiologickom ARO.