Prejsť na obsah

Moja pôrodnica Rimavská Sobota

V pôrodnici v nemocnici Rimavskej Sobote vám ponúkame prežiť najkrajšie chvíle vášho života v príjemnom prostredí, ktoré je otvorené vašim predstavám a požiadavkám. Našou snahou je vytvoriť pre vás a vaše bábätko komfortné podmienky, pocit bezpečia a istoty, aby ste si z našej nemocnice odniesli tie najpríjemnejšie spomienky.

Dôležité oznamy

Oznam Ministerstva zdravotníctva SR

V súvislosti s implementáciou 3. vlny opatrení proti byrokracii boli uvedené do praxe funkcionality týkajúce sa životnej situácie narodenia dieťaťa, ktoré prinášajú zjednodušenie pre rodičov dieťaťa a tiež pre lekárov, ako sú: elektronizácia hlásenia o narodení, zápis potvrdenia pre príspevok pri narodení dieťaťa prostredníctvom ezdravia a nahlásenie dohôd o poskytovaní všeobecnej zdravotnej starostlivosti novorodencom.
Link:  Narodenie dieťaťa – ezdravie (ezdravotnictvo.sk)

Benefity

 • Pôrodné priania

  Naplánujte si pôrod do detailov

  Viac
 • Predpôrodná príprava

  Budúce mamičky majú možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu, ktorá im ukáže, ako sa dobre pripraviť na pôrod.

  Viac
 • Odber pupočníkovej krvi

  Mamička môže v pôrodnici požiadať o odobratie a uchovanie pupočníkovej krvi.

  Viac
 • Otec pri pôrode

  Prítomnosť otecka, alebo inej blízkej osoby pri pôrode je často dôležitou možnosťou stať sa súčasťou najkrajších okamihov rodiny.

  Viac
 • Výpožičné miesto monitoru dychu

  Pôrodnica v Rimavskej Sobote vám v spolupráci s nadáciou Križovatka umožňuje požičať si monitor dychu bábätka domov.

 • 50% zľava na VIP izbe Dôvera

  Pre poistenkyne zdravotnej poisťovne Dôvera je pripravená 50% zľava na pobyt vo VIP izbe.

 • WIFI

  Pôrodnica ponúka mamičkám možnosť byť so svojimi blýzkymi prostredníctvom bezplatného internetového pripojenia wi-fi.

  Viac

Služby

 • PÔRODNÍCTVO

  V rámci pôrodníctva poskytujeme pacientkam komplexnú predpôrodnú prípravu, odvedenie samotného pôrodu a popôrodnú starostlivosť.

  Viac
 • GYNEKOLÓGIA

  Na oddelení poskytujeme zdravotnú starostlivosť pacientkám s gynekologickými ochoreniami v rozsahu ústavnej hospitalizácie alebo jednodňovej zdravotnej starostlivosti.

  Viac
 • NEONATOLÓGIA

  Neonatológia je v našej nemocnici súčasťou pediatrického oddelenia, má 2 úseky, úsek fyziologických novorodencov a Jednotku intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti.

  Viac
 • POBYT NA ODDELENÍ

  Našou snahou je, aby ste sa na našom oddelení počas hospitalizácie cítili čo najpríjemnejšie.

  Viac
 • PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

  Všetko čo potrebujete vedieť o zdravotnej starostlivosti, príprave či návštevách.

  Viac

Požičiavame monitory dychu

Mamičky môžu využiť benefit nemocnice, ktorá spolupracuje s Nadáciou Križovatka na prevencii Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Finančným darom 48,- eur podporia nadáciu a zároveň tým získajú nárok na 6 mesiacov zapožičania si monitoru dychu Babysense do domáceho prostredia.

Nemocnice sú v projekte „MAMIČKA, DÝCHAM“ zapojené už niekoľko rokov. Bližšie informácie o projekte „Mamička, dýcham“:
http://www.nadaciakrizovatka.sk/o-projekte

Náš tím špecialistov

 • MUDr. Ondrej Balco

  Gynekológ/Pôrodník. Pôsobí ako primár Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v Rimavskej Sobote od januára 2008.

  Viac
 • MUDr. Miloš Tybor

  Na gynekologicko-pôrodníckom oddelení pracuje od roku 1998, od 1.2.2018 pôsobí na pozícii zástupcu primára.

  Viac
 • MUDr. Zuzana Tompošová

  Pôsobí ako lekár špecialista na Gynekologicko-pôrodníckom oddelení v Rimavskej Sobote.

  Viac
 • MUDr. Augustín Nagy

  Pracuje na Gynekologicko-pôrodníckom oddelení v Rimavskej Sobote od roku 1988, kedy ukončil štúdium na JLF UK v Martine.

  Viac
 • MUDr. Eva Fašková, PhD.

  Pracuje na Gynekologicko – pôrodníckom oddelení od roku 2014. Vyštudovala Lekársku fakultu Karlovej Univerzity, odbor všeobecné lekárstvo.

  Viac
 • MUDr. Mária Nagyová

  pracuje na gynekologicko – pôrodníckom oddelení v Rimavskej Sobote od roku 2015. Ukončila štúdium na UPJŠ v Košiciach v r. 2010. Atestačnú skúšku z gynekológie a pôrodníctva absolvovala v r. 2017.

  Viac
 • MUDr. Danka Dragijská

  Pracuje na Detskom oddelení v Rimavskej Sobote od ukončenia LF UPJŠ v Košiciach v r.1986.

  Viac
 • MUDr. Jana Hrablayová

  V nemocnici na pediatrickom oddelení pracuje od r.1988, kedy ukončila Pediatrickú fakultu UK v Bratislave.

  Viac
 • MUDr. Edina Imreczeová

  Pôsobí na gynekologicko-pôrodníckom oddelení v Nemocnici Rimavská Sobota od r. 2018.

  Viac
 • MUDr. Peter Križo

  Pracuje na gynekologicko-pôrodníckom oddelení v Nemocnici Rimavská Sobota od r. 2019.

  Viac
 • Mgr. Jana Kuráková

  Pôsobí ako vedúca sestra na pediatrickom oddelení. Do nemocnice na pediatrické oddelenie nastúpila v roku 1992.

  Viac
 • Bc. Adriana Kováčová

  Vedúca pôrodná asistentkanNa gynekologicko – pôrodníckom  oddelení pracuje od r. 1987, kde koordinuje činnosť pôrodných asistentiek a pomocného personálu. Má ukončené vysokoškolské vzdelanie I. stupňa v odbore pôrodná asistencia, špecializačné štúdium v odbore a kvalifikačný kurz v manažmente v zdravotníctve, a v r. 1998 ukončila VOV v odbore DPA.

  Viac
 • Edita Báboľová

  Je neonatologická sestra a manažérka dennej zmeny pre JRSN úsek a úsek fyziologických novorodencov.

 • Erika Demkovičová

  Lektorka psychofyzickej prípravy na pôrodnpracuje na gynekologicko – pôrodníckom oddelení ako manažérka dennej smeny.  Má ukončené špecializačné štúdium v odbore, je certifikovanou lektorkou PFP v našom zariadení. Na gynekologicko – pôrodníckom oddelení pracuje od r. 1988.

 • Katarína Bukviarová

  Profesionálna laktačná poradkyňanpracuje ako pôrodná asistentka  na gynekologicko -pôrodníckom oddeleni od r.1987. V roku 2007 ukončila špecializačné štúdium -Intenzívna starostlivosť v gynekológii a pôrodníctve na SZU v Bratislave . V roku 2022 absolvovala akreditovaný študijný program  IPD – Príprava profesionálneho laktačného konzultanta.

 • MUDr. Beáta Soboňová

  pracuje na gynekologicko- pôrodníckom oddelení od r. 2021 v Rimavskej Sobote   ako sekundárny lekár, štúdium ukončila v r. 2020 na LF UK  v Bratislave. Je v príprave na atestačnú skúšku z gynekológie a pôrodníctva.

 • MUDr. Michaela Sojčiaková

  pracuje na gynekologicko – pôrodníckom oddelení v Rimavskej Sobote od roku  2022 ako sekundárny lekár. Štúdium ukončila v roku 2022 na LF UK v Bratislave . Je v príprave na atestačnú skúšku z gynekológie a pôrodníctvo.

Poďakovania

 • Do pôrodnice som chodila aj na kurz predpôrodnej prípravy, keďže šlo o prvý pôrod. Vedela som potom po kurze ako dýchať a určite tento kurz odporúčam prvorodičkám. Rodila som klasicky na novom pôrodnom lôžku, šlo to rýchlo. Kontrakcie som predychávala ešte doma, vedela som z kurzu čo robiť. Pri pôrode som mala manžela a bol mi veľkou oporou. Som na VIP izbe, chýba mi sprcha, lebo nie všade je. Ináč super.
  Petra Bystrianska, 29 r., Rimavská Sobota

 • Mám absolvovaný kurz predpôrodnej prípravy v Lučenci, lebo to mám bližšie, ale rodiť som šla už do Rimavskej Soboty. Prišla som sem za konkrétnym pôrodníkom, na ktorého som mala dobré referencie a bola som spokojná, všetko šlo podľa mojich predstáv. Aj popôrodná starostlivosť je tu výborná, personál je milý a príjemný. Určite by som ženám odporúčala pôrodnicu v Rimavskej Sobote.
  Monika Meličková, 33 rokov, Veľká Ves, okr. Poltár

 • S pôrodom som bola spokojná už pri prvom dieťati, tak som sem prišla opäť. Chcela som toho istého pôrodníka, tak som si zaplatila túto službu. Predtým som nemala VIP izbu, ale aj tak to bolo postačujúce. Teraz som už chcela kvôli rodine a návštevným hodinám nadštandard. Sprcha sa mi zišla. Celkovo veľmi dobre hodnotím pôrodnicu, sú tu až rodinné vzťahy s mamičkami, veľmi priateľská atmosféra. Cítila som sa tu priam ako doma. Veľmi dobrá skúsenosť, skvel…

  S pôrodom som bola spokojná už pri prvom dieťati, tak som sem prišla opäť. Chcela som toho istého pôrodníka, tak som si zaplatila túto službu. Predtým som nemala VIP izbu, ale aj tak to bolo postačujúce. Teraz som už chcela kvôli rodine a návštevným hodinám nadštandard. Sprcha sa mi zišla. Celkovo veľmi dobre hodnotím pôrodnicu, sú tu až rodinné vzťahy s mamičkami, veľmi priateľská atmosféra. Cítila som sa tu priam ako doma. Veľmi dobrá skúsenosť, skvelá starostlivosť.
  Jarmila Reisingerová, 29 r., Rimavská Sobota

 • Pôrodnicu v Lučenci som videla, keď tam rodila moja sestra a uvedomila som si, že v Rimavskej je krajšie, lepšie vybavenie, tak som prišla rodiť sem a neľutujem. Chodila som sem aj na kurz predpôrodnej prípravy, kde nám pôrodnicu krásne predstavili. Všetci sú tu veľmi ochotní. Laktačná poradkyňa nás učila techniky dojčenia. Aj strava mi vyhovovala, čakala som niečo horšie. S vybavením izby som nadmieru spokojná, mám priamo sprchu na izbe. Pri prepustení domov …

  Pôrodnicu v Lučenci som videla, keď tam rodila moja sestra a uvedomila som si, že v Rimavskej je krajšie, lepšie vybavenie, tak som prišla rodiť sem a neľutujem. Chodila som sem aj na kurz predpôrodnej prípravy, kde nám pôrodnicu krásne predstavili. Všetci sú tu veľmi ochotní. Laktačná poradkyňa nás učila techniky dojčenia. Aj strava mi vyhovovala, čakala som niečo horšie. S vybavením izby som nadmieru spokojná, mám priamo sprchu na izbe. Pri prepustení domov ma o všetkom poučili.
  Dana Gabinová, 28 rokov, Lučenec

 • Od môjho prvého pôrodu sa to tu zmenilo k lepšiemu. Teraz to bolo pokojnejšie, ale možno to bol aj tým, že som rodila cez víkend. Mala som nadštandard, tým pádom ma mohla navštevovať kedykoľvek rodina. Personál bol veľmi starostlivý. Rodila som už na novom pôrodnom lôžku a bolo to oveľa komfortnejšie ako na starom. Určite by som tu v Rimavskej Sobote odporúčala rodiť.
  Andrea Pintérová, 34 r., Rimavská Sobota

 • Moje rozhodnutie bolo jednoznačné pre Rimavskú, aj keď pracujem v Bratislave. Dôverujem tu zdravotnej starostlivosti. O seba aj o dieťa. Preferujem rodinnú atmosféru, čo v menšom meste asi skôr dosiahnem. Pôrodnica má skvelé referencie v rámci širšieho okolia. Bola som tu operovaná na gynekologickom oddelení a maximálna spokojnosť so službami. Rada by som mala nadštandardnú izbu a partnera pri pôrode. Ako benefit vnímam aj kurz predpôrodnej prípravy, už mi zostávaj…

  Moje rozhodnutie bolo jednoznačné pre Rimavskú, aj keď pracujem v Bratislave. Dôverujem tu zdravotnej starostlivosti. O seba aj o dieťa. Preferujem rodinnú atmosféru, čo v menšom meste asi skôr dosiahnem. Pôrodnica má skvelé referencie v rámci širšieho okolia. Bola som tu operovaná na gynekologickom oddelení a maximálna spokojnosť so službami. Rada by som mala nadštandardnú izbu a partnera pri pôrode. Ako benefit vnímam aj kurz predpôrodnej prípravy, už mi zostávajú len posledné dve témy. Je to pre mňa v každom smere prínosné.
  Silvia Mišáková, Rimavská Sobota, 29 rokov

 • dem rodiť do Rimavskej Soboty, lebo odtiaľ pochádza manžel a počula som len dobré referencie. Chcela by som, aby bol so mnou manžel pri pôrode, aktívne sa o to zaujíma, absolvovali sme spolu aj kurz predpôrodnej prípravy. Lektorka Erika je úžasná. Priala by som si priateľskú, až rodinnú atmosféru. Počula som, že sa snažia vyjsť v ústrety požiadavkám mamičiek, že si môžeme dokonca vytvoriť spoločne pôrodný plán, tak verím, že to bude pre mňa krásny zážito…

  dem rodiť do Rimavskej Soboty, lebo odtiaľ pochádza manžel a počula som len dobré referencie. Chcela by som, aby bol so mnou manžel pri pôrode, aktívne sa o to zaujíma, absolvovali sme spolu aj kurz predpôrodnej prípravy. Lektorka Erika je úžasná. Priala by som si priateľskú, až rodinnú atmosféru. Počula som, že sa snažia vyjsť v ústrety požiadavkám mamičiek, že si môžeme dokonca vytvoriť spoločne pôrodný plán, tak verím, že to bude pre mňa krásny zážitok.

 • Bývam tu a počula som len samé dobré referencie, tak ani neriešim ísť rodiť niekam inam. Kamarátky mi tu rodili a boli spokojné. Videla som aj video a izby vyzerajú pekne, celé vybavenie, nové pôrodné lôžko majú tiež. Keďže je tu spokojnosť žien, idem sem aj ja. Chcela by som mať partnera pri pôrode, chodievam aj na kurz prípravy, je tu možnosť obhliadky, takže vo všetkom, čo si prajem mi vyjdú v ústrety. Mám pocit, že viem, do čoho idem a teším sa na to.Ane…

  Bývam tu a počula som len samé dobré referencie, tak ani neriešim ísť rodiť niekam inam. Kamarátky mi tu rodili a boli spokojné. Videla som aj video a izby vyzerajú pekne, celé vybavenie, nové pôrodné lôžko majú tiež. Keďže je tu spokojnosť žien, idem sem aj ja. Chcela by som mať partnera pri pôrode, chodievam aj na kurz prípravy, je tu možnosť obhliadky, takže vo všetkom, čo si prajem mi vyjdú v ústrety. Mám pocit, že viem, do čoho idem a teším sa na to.
  Aneta Simonová, Rimavská Sobota, 33 rokov

 • Každému, komu som povedala, že uvažujem medzi Lučencom a Rimavskou mi povedal, že jednoznačne Rimavská Sobota. Čo som videla vo videu pôrodnice na webe, veľmi ma to oslovilo. Celé prostredie vyzerá veľmi pekne a príjemne. Takže aj pre vystrašené mamičky ako som ja je to určite dobrá voľba. V každom prípade dôverujem tejto pôrodnici.
  Linda Práčková, Lučenec, 29 rokov

 • Čítala som, že je to jedna z najlepších pôrodníc, a tiež je to pre mňa blízko, tak som ani neváhala. Rozhodne sa mi to potvrdilo. Bola som tu dlhšie, keďže som mala rizikové tehotenstvo a chodila som sem častejšie. S kým som sa stretla, každý pomáha, ozaj maximálna spokojnosť. Najviac by som vyzdvihla personál aj lekárov, aj sestričky. Veľkí odborníci. A potom čistotu. Je to veľmi dôležité a fakt je to tu všetko voňavé. Som spokojná.Judit Varga, Jesenské, o…

  Čítala som, že je to jedna z najlepších pôrodníc, a tiež je to pre mňa blízko, tak som ani neváhala. Rozhodne sa mi to potvrdilo. Bola som tu dlhšie, keďže som mala rizikové tehotenstvo a chodila som sem častejšie. S kým som sa stretla, každý pomáha, ozaj maximálna spokojnosť. Najviac by som vyzdvihla personál aj lekárov, aj sestričky. Veľkí odborníci. A potom čistotu. Je to veľmi dôležité a fakt je to tu všetko voňavé. Som spokojná.
  Judit Varga, Jesenské, okres Rimavská Sobota, 31 rokov

 • S personálom pôrodnice som veľmi spokojná. Starajú sa o nás veľmi dobre. Vybavenie izieb je tiež tak akurát. Som na obyčajnej izbe, ale máme tu vlastnú sprchu, vaničku pre dieťa. Bola už za mnou aj laktačná poradkyňa a rehabilitačná sestra, ktorá mi ukazovala cviky s hlavičkou, lebo synček si ju ťahá stále do boku. Určite by som tu odporúčala rodiť.
  Barbora Tóthová, Lučenec, 22 rokov

 • Najviac na tejto pôrodnici oceňujem predpôrodnú prípravu. Absolvovala som celý kurz, keďže som prvorodička. Vďaka tomu som lepšie zvládla pôrod, hlavne dychové cvičenia boli nápomocné. Pri samotnom pôrode som mala skvelé pôrodné asistentky, radili, pomáhali. Bola som na štandardnej izbe a úplne to postačovalo. Majú to útulne zariadené, bábätká boli stále s nami, čo veľmi oceňujem.
  Nikoleta Miková, Rimavská Sobota, 28 rokov

 • Pre pôrodnicu v Rimavskej Sobote som sa rozhodla kvôli veľkej dôvere voči lekárom a taktiež kvôli tomu, že na oddelení šestonedelia môžeme byť so svojim bábätkom nepretržite spolu.
  Lucia Polčániová, Tisovec, 27 rokov

 • V pôrodnici v Rimavskej Sobote by som odporúčala rodiť každej budúcej mamičke, lebo je tu ozaj milý personál, starali sa o mňa ukážkovo pred pôrodom  a aj po pôrode nebol žiaden problém. Ukazovali mi ako kojiť, prebaľovať, masírovať bábätko. Na izbe je tiež veľmi dobré vybavenie. Bola som spokojná.
  Katarína Kotmanová-Vetráková, Rimavská Sobota, 36 rokov

 • Žijeme v Bratislave, ale do Rimavskej Soboty som prišla rodiť na základe výborných referencií. Vytvorili nám tu skvelé podmienky a priam rodinnú atmosféru. Bol to pre mňa nádherný zážitok. Otecko bol tiež pri pôrode. Viem si predstaviť mať čoskoro aj druhé dieťa. Túto pôrodnicu budem určite ďalej odporúčať.
  Miroslava Hambálková, Bratislava, 32 rokov

Naplánujte si pôrod do detailov

Vaše pôrodné priania

Milá budúca mamička,
blíži sa termín Vášho pôrodu a my sme vďační, že ste si pre tento významný deň vybrali práve našu pôrodnicu.

Snahou nášho zdravotníckeho personálu je dopriať Vám láskavý a bezpečný priebeh pôrodu a tiež čo najkvalitnejšiu starostlivosť o Vás a Vášho novorodenca. Spoločne s tímom skúsených lekárov pôrodníkov a pôrodných asistentiek sme otvorení Vašim želaniam a predstavám, aby ste v našej pôrodnici prežili jednu z najkrajších chvíľ svojho života.

Vaše priania a predstavy spojené s pôrodom sú pre nás veľmi dôležité, a preto sme zostavili individuálny pôrodný plán, ktorý zahŕňa možnosti priebehu jednotlivých pôrodných dôb podľa Vašich želaní. Zároveň je z nášho pohľadu dôležité postupovať podľa všeobecných odporúčaní odborných spoločností a informovať Vás o odlišnostiach v jednotlivých fázach pôrodu.

Vyplniť pôrodné prianie

Kontakty

Nemocnica Svet zdravia Rimavská Sobota
Svet zdravia, a. s.
Všeobecná nemocnica Rimavská Sobota
Šrobárova 1, 979 12 Rimavská Sobota
Gynekologicko – pôrodnícke oddelenie sa nachádza v pavilóne A, na 1. a 2. poschodí.
Úsek fyziologických novorodencov sa nachádza v pavilóne A na 2.poschodí.
Jednotka intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti o novorodencov sa nachádza v pavilóne A na 3.poschodí.

E-mailová adresa: porodnyplan.rs@pentahospitals.sk
Tel: +421 905 355 759

Telefonické kontakty:
Primár GPO 047/ 56 12 526
Vedúca sestra GPO 047/ 56 12 513
Vyšetrovňa – gynekológia 047/ 56 12 529
Primárka pediatrického oddelenia 047/ 56 12 531
Vedúca sestra pediatrického oddelenia 047/ 56 12 528
Úsek fyziologických novorodencov 047/56 12 514
Úsek patologických novorodencov 047/ 56 12 517
Úsek fyziologických novorodencov 047/ 56 12 521

Konzultačné služby pre poistencov zdravotnej poisťovne Dôvera poskytujeme na telefónnom čísle 0905 477 595 v čase 15:00 – 16:00

Návštevné hodiny

Pondelok:
13:00 – 16:00
Utorok:
13:00 – 16:00
Streda:
13:00 – 16:00
Štvrtok:
13:00 – 16:00
Piatok:
13:00 – 16:00
Sobota:
13:00 – 16:00
Nedeľa:
13:00 – 16:00

Napíšte nám

Max. file size: 32 MB.
(Required)

Galéria

Moja pôrodnica v Rimavskej Sobote poskytuje služby v nasledovných kategóriách

V rámci pôrodníctva poskytujeme pacientkam komplexnú predpôrodnú prípravu, odvedenie samotného pôrodu a popôrodnú starostlivosť. Budúce mamičky majú možnosť odkonzultovania a naplánovania podrobných detailov pôrodu a ich zaznamenania v rámci Pôrodného plánu v spolupráci s pôrodníkom alebo pôrodnou asistentkou.

TLMENIE BOLESTI PRI PÔRODE
Na zmiernenie vplyvov 1. doby pôrodnej môžu pacientky využiť:   

 • muzikoterapiu – ponúkame Vám relaxačnú hudbu, v prípade špeciálnych požiadaviek si môžete priniesť do pôrodnice hudbu podľa vlastného výberu
 • hydroterapiu – k dispozícii je teplá sprcha
 • fit loptu- masíruje hrádzu a urýchľuje pôrod
 • prítomnosť otca alebo iného blízkeho človeka môže pozitívne ovplyvniť celý priebeh pôrodu

NAŠA PÔRODNICA PONÚKA:

 • Výber pôrodníka
 • Výber pôrodnej asistentky
 • Priloženie bábätka na brucho v dĺžke trvania podľa želania matky
 • Priloženie bábätka k prsníku podľa priania matky – ideálny začiatok dojčenia
 • Dojčenie podľa priania matky
 • Kúpanie, prebaľovanie a starostlivosť o dieťa podľa priania matky
 • Nadštandardné ubytovanie
 • Možnosť perforácie ušníc so zavedením náušníc

Na gynekologicko-pôrodníckom oddelení poskytujeme zdravotnú starostlivosť pacientkam s gynekologickými ochoreniami v rozsahu ústavnej hospitalizácie alebo jednodňovej zdravotnej starostlivosti. Realizujeme širokú škálu gynekologických operačných výkonov, hospitalizujeme pacientky s komplikáciami v tehotnosti ako aj pacientky s prítomnými rizikovými faktormi gravidity.

LIEČEBNÉ VÝKONY A SLUŽBY

Brušné operácie
Gynekologické operácie vykonávané po sprístupnení reprodukčných orgánov rezom prednej steny brušnej –  tzv. laparotómiou v prípadoch, keď si to vyžaduje technika operačného výkonu.
V tomto prípade sú operácie vykonávané v celkovej alebo zvodovej anestézii. Jedná sa napríklad o operácie ako je odstránenie maternice /hysterektómia/  s ponechaním alebo odstránením vaječníkov,  odstránenie nezhubných nádorov na maternici /myómov/ ,operácie na vaječníkoch atď. ak ich veľkosť alebo uloženie neumožňuje výkon previesť laparoskopicky.

Laparoskopické operácie
Ide o prístup do brušnej dutiny za pomoci niekoľkých malých vpichov použitím modernej prístrojovej techniky. Využitie laparoskopie môže byť diagnostické alebo operačné.
Diagnostická laparoskopia umožňuje prehliadať orgány brušnej dutiny napr. v prípade diagnostiky priechodnosti vajcovodov. Operačná laparoskopia sa využíva napr. pri odstraňovaní vaječníkových cýst, myómov maternice, odstránenie zrastov, pri riešení mimomaternicovej tehotnosti, za poplatok uzavretie vajíčkovodov /sterilizácia/ a pod.
Kombináciou laparoskopickej a klasickej vaginálnej operačnej techniky je tzv. LAVH – laparoskopicky asistovaná vaginálna hysterektómia, pri ktorej časť operačného výkonu je vykonávaná laparoskopickou cestou a časť vaginálnou cestou. Možnosť zrealizovať operačný výkon formou laparoskopie má výhodu pre pacientku hlavne v rýchlom zotavení pri minimálnych kozmetických následkoch.

Vaginálne operácie
Operácie vykonávané v pošve a pošvovou cestou .Ide o operácie pošvových stien, cýst pošvy, sprístupnenie reprodukčných orgánov v dutine brušnej cez pošvu. Výkony zahŕňajú operácie pre únik moču/  plastiky, aplikácie rôznych pások/, operácie poklesu pošvových stien, tiež vyňatie maternice/ hysterektómiu/ s, alebo bez vaječníkov. Operácie poklesu rodidiel, alebo pošvového pahýľa s použitím pások, sieťok, alebo bez, podľa zváženia.

Malé operačné výkony

 • kyretáže- odstraňovanie polypov
 • odber materiálu na histopatologické vyšetrenie
 • hysteroskopia – endoskopické vyšetrenie dutiny maternice
 • hystero-resektoskopia- malý operačný výkon v dutine maternice s použitím špeciálneho inštrumentária/ odstránenie polypov, myómov, zrastov pri sterilite…/
 • evakuácia a revízia dutiny maternice
 • prerušenie tehotenstva podľa platnej legislatívy
 • operačné výkony v oblasti vonkajšieho genitálu a pošvy
 • zavádzanie a vyberanie vnútromaternicových teliesok

Pooperačné sledovanie pacientiek po operačnom výkone intenzívnym monitorovaním
Zdravotnú starostlivosť o pacientky s hroziacim potratom, po potrate, hroziacim predčasným pôrodom, patologickou graviditou
Zdravotnú starostlivosť o gynekologicky choré pacientky
Diagnostika a liečba gynekologických ochorení u pacientiek  napr. gynekologické zápalové ochorenia, náhle gynekologické príhody
Diagnostika a liečba sterility –  aj v spolupráci s centrami reprodukčnej medicíny.
Orientačné čakacie lehoty na zákrok – cca 2 týždne (v závislosti na odsúhlasení poisťovne pacienta)

Neonatológia je v našej nemocnici súčasťou pediatrického oddelenia, má 2 úseky, úsek fyziologických novorodencov a Jednotku intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti.

ÚSEK FYZIOLOGICKÝCH NOVORODENCOV
Úsek má 15 lôžok. O novorodencov sa tu stará tím skúsených pracovníkov pod vedením MUDr. T. Tóbiásovej, lekárky so špecializáciou v odbore neonatológia.  Kolektív oddelenia sa stará o novorodencov od pôrodu až po ich prepustenie z oddelenia.
Ak tomu nebráni zdravotný stav matky alebo novorodenca, je novorodenec hneď po pôrode uložený na  brucho matky metódou koža na kožu a ponechá sa tam až do prvého prisatia k prsníku. Potom sa novorodenec ošetrí, zváži a zmeria a je ďalšie dve hodiny v postieľke pri matke. Po dvoch hodinách sú matka a dieťa prevezené na oddelenie šestonedelia, kde pracujeme v systéme rooming-in.

VÝHODY ROOMING IN SYSTÉMU

 • bábätká sú podstatne pokojnejšie keď počujú matkin  hlas a cítia jej blízkosť
 • mamička  oddychuje pri pohľade na svoje spokojné bábätko bez stresu z odlúčenia
 • mamičky majú menej problémov s dojčením, sú v neustálom kontakte so svojim dieťatkom a reagujú na jeho potreby
 • rooming-in systém je užitočný najmä pre prvorodičky, ktoré si starostlivosť o bábätko osvoja hneď od začiatku, skôr sa naučia identifikovať jeho potreby
 • blízky telesný kontakt  matky s dieťaťom pozitívne ovplyvňuje jeho ďalší psychický a telesný vývoj

Zvláštnu starostlivosť  venujeme dojčeniu a vytváraniu podmienok, aby dieťa a matka boli stále spolu.

ÚSEK JRSN
Jednotka intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti o novorodencov má 10 lôžok. Poskytuje zdravotnú starostlivosť novorodencom, ktorí sa narodili predčasne, alebo so zdravotnými problémami.
Skúsený tím lekárov – neonatológov pod vedením MUDr. D. Dragijskej a sestier, špecialistiek v odbore neonatológia, poskytuje starostlivosť deťom, narodeným už od 29 g.t.  na čo je oddelenie vybavené špecializovanými medicínskymi prístrojmi. Novorodencom je poskytnutá aj potrebná odborná lekárska starostlivosť špecialistami v odbore detská kardiológia, detská neurológia, detská nefrológia, detská oftalmológia a rehabilitácia skúsenou detskou fyzioterapeutkou.
Deti  po prepustení z oddelenia ostávajú v sledovaní MUDr. H. Sedláčkovej v ambulancii pre rizikových novorodencov do veku  3-6 rokov podľa ich psychomotorického vývoja.
V prípade potreby zabezpečujeme transportnú službu pre respiračne stabilné deti.
Na oboch úsekoch sú deťom počas pobytu v nemocnici realizované potrebné skríningové vyšetrenia /sluchový, očný skríning, skríning kritických vrodených chýb srdca,  odber krvi z pätičky na vrodené metabolické ochorenia a USG vyšetrenie mozgu a obličiek/.
Od roku 2006 sme centrom na imunoprofylaxiu Synagisom u najrizikovejších detí ako prevencia  vírusového ochorenia dýchacích ciest RSV.

PRÍSTROJOVÉ VYBAVENIE
Pre poskytnutie kvalitnej zdravotnej starostlivosti je oddelenie vybavené špecializovanými medicínskymi prístrojmi, napr.  inkubátory, prístroje na podpornú a umelú pľúcnu ventiláciu, monitory dychu a vitálnych funkcií pre  novorodencov, prístroje na fototerapiu, USG, RTG  a iné.

Našou snahou je, aby ste sa na našom oddelení počas hospitalizácie cítili čo najpríjemnejšie. K dispozícii máme pre Vás izby s vysokým štandardom, s kompletne vybudovaným rooming-in systémom.

PACIENTKAM PONÚKAME

 • klasické dvoj –trojposteľové izby, útulne zariadené, aby mamičkám poskytovali pohodlie. Vybavenie izieb pozostáva zo sprchovacieho kúta, prebaľovacieho pultu, nočnej lampy, ohrievača.
 • nadštandardné jednoposteľové izby s možnosťou návštev na izbe a kompletným vybavením /posteľ, postieľka pre bábätko s monitorom dychu, nočný  stolík, servírovací  stolík, stolička, kreslo,  skrine na osobné veci, televízor, chladnička, varná kanvica, vešiaková stena, samostatná sprcha a WC/

V prípade  záujmu  o nadštandardnú  izbu je  potrebné svoju požiadavku oznámiť personálu pôrodnice, ktorý Vám poskytne podrobné informácie  o ďalších postupoch /platbe a pod./.

VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE

 • Príjem pacientky na pôrodnici realizuje pôrodná asistentka, ktorá o príjme informuje lekára. Po vstupnom lekárskom vyšetrení je pacientka oboznámená s postupom pri pôrode vzhľadom na výsledok vyšetrenia.
 • K základnej príprave pred pôrodom patrí klystír a čiastočne oholenie vonkajších rodidiel. Samozrejme rešpektujeme prianie rodičiek a tieto činnosti nemusia byť realizované.
 • Pôrod prebieha v samostatných pôrodných boxoch so zabezpečením intímnosti.
 • Pre ľahšie zvládnutie 1.doby pôrodnej ponúkame relaxačné prvky ako fit loptu, muzikoterapiu, teplú sprchu a prítomnosť otca alebo blízkej osoby. Lieky na utlmenie bolesti sú naordinované len po doporučení lekára.
 • Štandardným výkonom pri pôrode nie je nástrih hrádze, všetko však záleží od priebehu pôrodu.
 • Po porodení /vybratí dieťatka Vám bude priložené na Vaše telo. Po jeho ošetrení a zhodnotení zdravotného stavu aj priložené k prsníku.
 • Po pôrode budete 2 hodiny sledovaná v pôrodnom boxe. Po uvedenej dobe budete prevezená na lôžkové oddelenie “šestonedelia“.
 • Telefonické informácie o Vašom zdravotnom stave, pôrode a o Vašom dieťati nesmú byť v záujme ochrany Vašich osobných údajov poskytované. Táto služba  je možná iba s Vašim písomným súhlasom, kde uvediete koho môžeme informovať.

UKONČENIE POBYTU V NEMOCNICI
O ukončení hospitalizácie Vás a Vášho dieťatka budete vopred informovaná ošetrujúcim lekárom, obvykle deň pred prepustením.
Pri prepustení  Vás ošetrujúci personál poučí o ďalšom postupe sledovania vývoja dieťatka, prip. liečby. Zároveň Vám odovzdá „Lekársku prepúšťaciu správu“ a „Sesterskú prepúšťaciu správu“, ktoré ste povinná po prepustení odovzdať obvodnému lekárovi svojho dieťatka najneskôr do troch dní.

POPROSÍME VÁS O SPÄTNÚ VÄZBU
Vážená mamička,
snahou nášho zdravotného personálu je zabezpečiť Vašu maximálnu spokojnosť počas hospitalizácie v našej nemocnici. Poprosíme Vás o vyjadrenie Vášho názoru, podnetov a návrhov na zlepšenie poskytovanej zdravotnej starostlivosti v „Dotazníku spokojnosti“, ktorý po vyplnení poprosím vložte do schránky umiestnenej na spoločnej chodbe Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia.
Ďakujeme Vám!

Všetko čo potrebujete vedieť o zdravotnej starostlivosti, príprave či návštevách.

ČO SI VZIAŤ SO SEBOU DO PÔRODNICE
Osobné veci pre mamičku:

 • toaletné potreby /mydlo resp. sprchovací gél, šampón na vlasy, zubnú kefku, pastu, hrebeň, papierové vreckovky/
 • hygienické pôrodnícke vložky /sú k dispozícii aj v nemocnici/
 • vložky do podprsenky
 • uteráky, osušky
 • materská podprsenka
 • jednorázové nohavičky
 • župan, ponožky, pyžamo s rozopínaním vpredu pre ľahšie dojčenie
 • prezuvky /vhodné sú umývateľné/
 • lieky a zdravotné pomôcky, ktoré pravidelne užívate

Podľa uváženia:

 • masť na prsné bradavky
 • odsávačku mlieka
 • pôrodnícky gél
 • mobil + nabíjačka, fotoaparát, kamera, písacie potreby, CD k pôrodu
 • tekutiny

Veci pre Vaše bábätko:

 • jednorázové plienky
 • vlhčené utierky

Osobné veci pre Vaše bábätko na prevoz domov si nechajte priniesť až v deň prepustenia:

 • zavinovačka, v zime fusak
 • dupačky, košieľku v zime aj kombinézu/overal
 • čiapočku podľa ročného obdobia, v zime rukavičky
 • jednorazovú plienku

Čo si nevziať  do pôrodnice:

 • cenné veci, šperky, väčší obnos peňazí

Ak by ste mali pri sebe hodnotné veci, prosím odovzdajte ich svojej sprevádzajúcej osobe, alebo  informujte pôrodnú asistentku, ktorá Vás poučí o možnostiach bezpečnej  úschovy Vašich vecí.

Potrebné doklady:

 • tehotenský preukaz
 • občiansky preukaz
 • preukaz zdravotnej poisťovne
 • kópia sobášneho listu, ak ste slobodná rodného listu
 • dohoda o určení otcovstva a priezviska u  dieťaťa po pôrode (u slobodných, alebo  rozvedených matiek)
 • kontakt na pediatra

O nás

Naša nemocnica poskytuje na gynekologicko-pôrodníckom oddelení komplexnú zdravotnú starostlivosť v oblasti gynekologickej diagnostiky, liečby a operatívy hlavne pacientkam pre región Rimavskej Soboty, Revúcej, Poltára a Lučenca.

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie sa nachádza v areáli Všeobecnej nemocnice v Pavilóne A na 1. a 2.poschodí.

Oddelenie má ambulantnú, lôžkovú a operačnú časť. V rámci lôžkovej časti sú umiestnené izby pre pacientky, ktorých liečba prebieha formou hospitalizácie a jednodňovej ambulantnej starostlivosti. Spolu má oddelenie  53 lôžok, z toho 21 lôžok oddelenie šestonedelia, 18 lôžok oddelenie rizikovej tehotnosti a 14 lôžok gynekologické oddelenie, na ktoré priamo nadväzujú dve operačné sály.

Pôrodnícku časť pracoviska tvorí oddelenie rizikovej tehotnosti, pôrodnícky trakt pozostávajúci z dvoch pôrodných sál, operačnej sály pre cisárske rezy, dvoch izieb pre 1.dobu pôrodnú, oddelenia šestonedelia a 4 nadštandardných izieb, kde mamičkám ponúkame komfortnú hospitalizáciu.

Na úseku neonatológie máme pre bábätká vytvorené priestory s kapacitou 15 lôžok.

Snahou nášho celého kolektívu je poskytovať zdravotnú starostlivosť svojim pacientom tak, aby od nás odchádzali zdravé detičky a spokojné mamičky.

V našej pôrodnici môžete využiť tieto benefity

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie nemocnice Rimavská Sobota poskytuje v rámci starostlivosti o budúce mamičky aj služby v oblasti psychofyzickej prípravy na pôrod. Pomôžeme Vám pripraviť sa na nádherný okamih príchodu Vášho bábätka pod vedením odborného personálu oddelenia.
V rámci kurzu získate od certifikovanej lektorky kurzu psychofyzickej prípravy na pôrod množstvo informácii, praktické návyky, nielen Vy, ale aj Váš partner, aby ste spolu ako budúci rodičia zvládli tehotenstvo, pôrod a starostlivosť o bábätko čo najlepšie. Odpovieme Vám na otázky, na ktoré hľadáte odpovede.
Kurz predpôrodnej prípravy je možné absolvovať v celom rozsahu (6 stretnutí), alebo podľa voľby počtu stretnutí so zameraním: 

 • Ako zvládnuť psychicky a fyzicky tehotenstvo, pôrod, správne dýchanie pri pôrode.
 • Praktické cvičenie, uvoľnenie chrbtice a celého tela, dýchacie techniky.
 • Starostlivosť o novorodenca, kúpanie, masáž, prebaľovanie vrátane celkovej starostlivosti.
 • Kojenie, jeho význam pre bábätko, správane techniky, starostlivosť o prsníky, prekonanie laktačnej krízy.
 • Poradíme Vám aj v oblasti výživy počas tehotenstva a dojčenia.
 • Prevedieme Vás oddelením, ukážeme pôrodnícky trakt, nadštandardné izby a oddelenie šestonedelia.
 • Kurz je určený tehotným ženám, prvorodičkám aj viacrodičkám, partnerom a osobám sprevádzajúcim mamičku pri pôrode.

Bližšia špecifikácia tém, ktorým sa venujeme:

 • tehotenstvo a jeho priebeh
 • správna životospráva v tehotenstve
 • starostlivosť o telo ženy v tehotenstve
 • choroby a lieky počas tehotenstva
 • cvičenie v trvaní cca 30 až 40 minút, fit lopty
 • výživa budúcej mamičky, výživa novorodenca, doplnky stravy a kozmetika
 • predstavenie pôrodnice
 • kojenie a starostlivosť o prsníky počas dojčenia; výživa počas dojčenia; techniky dojčenia a laktačná kríza
 • výber pôrodníka, pôrodnej asistentky
 • tvorba vášho individuálneho pôrodného plánu
 • ako sa pripraviť do pôrodnice, veci pre mamičku a pre bábätko
 • naliehavé stavy v pôrodníctve – cisársky rez
 • postupy na zmiernenie bolestí pri pôrode
 • starostlivosť o novorodenca – kojenie, masáž, prebaľovanie, kúpanie
 • prítomnosť a úloha otca, alebo podpornej osoby pri pôrode či pri starostlivosti o novorodenca
 • odber pupočníkovej krvi.

V prípade záujmu o účasť na kurze máte možnosť telefonického objednania u certifikovanej lektorky pani Eriky Demkovičovej.

Pre partnerov a doprevádzajúce osoby pri pôrode je poučenie realizované vo vopred telefonicky dohodnutom termíne mimo kurzu psychofyzickej prípravy každú stredu od 15.30 do 16.30 hod.

Kontakt
Mail: predporodnapriprava.rs@pentahospitals.sk
Mobil: 0905 477 595
Pondelok – piatok 07:30 – 15:30

Psychofyzická príprava na pôrod prebieha každú stredu v čase 16:30 – 18:30 hod. v priestoroch Svet zdravia, a.s., Všeobecná nemocnica Rimavská Sobota na 3. poschodí A pavilón.

Cena predpôrodného kurzu
Cena jedného stretnutia: 4 EUR
Cena celého kurzu (6 stretnutí): 20 EUR
Cena poučenia doprevádzajúcej osoby pri pôrode: 4 EUR

V spolupráci so Slovenským Centrom Tkanív a Buniek ponúkame odber pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka. Bližšie informácie môžete získať na bezplatnej telefónnej linke 0800 800 522 v pracovné dni od 8:00 do 20:00 hod. Viac nájdete aj na www.cakam-babatko.sk alebo nám napíšte e-mail na informacie@sctb.sk .

Narodenie dieťatka je jednou z najvýznamnejších a nevšedných udalosti života ženy. V pôrodnici v Dunajskej Strede si môžu rodičky vychutnať jedinečnú a nezabudnuteľnú chvíľu – pôrod dieťatka- v príjemnom voňavom prostredí za pomoci a podpory erudovaného  personálu.
Cieľom je navodiť príjemnú atmosféru na pôrodnici. Ide o bezpečný, prirodzený a krásny spôsob, ako pomôcť rodičke, aby sa cítila istejšie a kľudejšie. Vôňa dokáže uľaviť pri najrôznejších drobných zdravotných problémoch spojených s tehotenstvom.

Otecko resp. iná blízka osoba sa môže zúčastniť pôrodu za poplatok v zmysle cenníka poplatkov.
Zároveň môže využiť ponúkanú platenú službu Prípravu otecka na pôrod poskytovanú certifikovanou lektorkou v rámci psychofyzickej prípravy na pôrod.

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie NsP Dunajská Streda v súčinnosti s oddelením AIM ponúka budúcim mamičkám možnosť pôrodov v epidurálnej anestézii (PEDA).
Podmienkou podania PEDA je:

 • Absolvovanie vyšetrenia a podpísania informovaného súhlasu s PEDA na anestéziologickej ambulancii (najlepšie v doobedňajších hodinách)

Ordinačné hodiny anestéziologickej ambulancie:

Pondelok 8:00 – 11:30
Utorok 8:00 – 11:30
Streda 8:00 – 11:30
Štvrtok 8:00 – 11:30
Piatok 8:00 – 11:30

Pokyny pre pacientky Platba za PEDA 150,- € bude realizovaná personálom gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia ešte pred podaním PEDA.

Kontakt/Adresa/Poloha v nemocnici
Anestéziologická ambulancia, Prízemie nemocnice oproti OAIM, tel. 031/5571 137
Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, Gynekologická ambulancia, 2. posch., tel. 031/5571 304

Nadštandardné ubytovanie pre náročné klientky spolu s možnosťou ubytovanie pre príbuzné osoby

Na našom oddelení je možnosť pripojiť sa na bezplatnú internetovú sieť cez Wifi a zdieľať tak svoje najkrajšie okamihy s bábätkom okamžite pre svojich blízkych či rodinu doma.

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)