Po celoplošnom testovaní zostali v karanténe s pozitívnym výsledkom viacerí. Čo robiť doma, keď máte COVID-19 ako jediný člen domácnosti? Ako sa správať, keď nemám žiadne príznaky?
U veľkej časti pacientov môže prebehnúť ochorenie na Covid bezpríznakovo. Avšak je dobré, aby aj títo pacienti dodržiavali niekoľko odporúčaní, prípadne podporili svoju imunitu dostupnými spôsobmi.
Čo robiť, ak ste v izolácii a nemáte COVID príznaky?
- Jedzte nedráždivú stravu s vysokým obsahom ovocia a zeleniny. Neprejedajte sa.
- Pite teplé nápoje niekoľkokrát denne, napr. nesladený bylinkový čaj.
- Vetrajte krátko a intenzívne niekoľkokrát denne.
- Ak ste zvyknutí cvičiť, nemusíte celkom prestať, ale prechodne znížte intenzitu.
- Užívajte výživové doplnky s obsahom vitamínu C (aspoň 500 mg) a D (v dennej dávke 1500 i.u.), prípadne tiež Zinok a Selén.
Neprepadajte panike
Aj v domácnostiach, kde nebolo možné dodržať izoláciu pozitívnych členov domácnosti, sa nenakazili všetci, prípadne sa nenakazil nikto iný.
Myslite aj na svoje duševné zdravie, netlmte úzkosť alkoholom a venujte sa v izolácii príjemným činnostiam. Sociálne siete a elektronické médiá používajte striedmo.
Dostatočne spite, nenarúšajte svoj bežný režim ponocovaním. Ak bývate v dome, využívajte dvor alebo záhradu na pobyt na čerstvom vzduchu.
Čo robiť v prípade straty čuchu alebo chuti?
V prípade, že sa pacientovi prejavia príznaky ako napríklad strata čuchu a chuti, ktoré sa pomerne často vyskytujú izolovane, treba vedieť, že dĺžka ich trvania je veľmi variabilná.
Niekedy môžu pretrvávať aj mesiace, prípadne je návrat len čiastočný. Z dlhodobého hľadiska to môže byť naozaj veľmi nepríjemné.
Návrat čuchu možno podporiť preparátmi s komplexom vitamínov B ako je napr. Milgamma N, Revitanerv s gingkom alebo aj B-komplex.
Možný je tiež tzv. čuchový tréning
Ako na to? Dlhodobo 2x denne voľne privoniavajte po dobu 5 minút k 4 vôňam:
- klinček,
- citrón,
- ruža,
- eukalyptus (možno využiť vonné oleje).
Ak ste infekciu prežili bez príznakov, či s minimálnymi príznakmi, je to dobrá správa. Každopádne však nepoľavujte v obozretnosti a naďalej dodržiavajte pravidlo R-O-R: ruky – odstup – rúško.
Tú to radu pre vás pripravila MUDr. Katarína Varechová, všeobecná lekárka pre dospelých, Nemocnica Svet zdravia Michalovce.
Pozrite si kompletné informácie ako sa proti korona vírusu chrániť.