Prejsť na obsah

Starostlivosť o pacienta s demenciou

Pacienti s demenciou sa prejavujú zvláštnym alebo neobvyklým správaním. Často práve čudné správanie pacienta môže byť signálom tohto ochorenia. Dochádza k poruche pamäte, minulosť sa pacientovi prekrýva s prítomnosťou. Ako prijať ochorenie – demenciu? Váš príbuzný vás v určitom štádiu ochorenia prestane poznávať alebo si vás bude pliesť s inými ľuďmi. Je to pre vás…

29.09.2020

Pacienti s demenciou sa prejavujú zvláštnym alebo neobvyklým správaním. Často práve čudné správanie pacienta môže byť signálom tohto ochorenia. Dochádza k poruche pamäte, minulosť sa pacientovi prekrýva s prítomnosťou.

Ako prijať ochorenie – demenciu?

Váš príbuzný vás v určitom štádiu ochorenia prestane poznávať alebo si vás bude pliesť s inými ľuďmi. Je to pre vás nepochopiteľné, je to šokujúca skutočnosť. Táto choroba zásadne zmení život nielen pacienta, ale aj vás a celej vašej rodiny. Najdôležitejšie je nestratiť odvahu a vieru.

Môžete pociťovať:

  • Smútok – keďže milovaná osoba už nie je tým, kým bola. Treba sa však odpútať od spomienok a prijať realitu. Váš príbuzný vás teraz potrebuje viac ako kedykoľvek predtým.
  • Zlosť – je normálne, že občas pocítite hnev a zlosť. Zlosť je prirodzená reakcia na to, čo sa vám stalo. Je dobré požiadať o pomoc iných príbuzných, ktorí vás občas odbremenia, a rovnako sa deliť so svojimi pocitmi.
  • Pocit viny – môžete pociťovať vinu, že ste sa zle starali o pacienta, trpíte rozpakmi a hanbou pri správaní vášho príbuzného, pocitom viny, že nemáte dostatok trpezlivosti, že neunesiete túto zodpovednosť. Je dôležité si uvedomiť, že chorobu nevyvolalo to, čo ste urobili alebo neurobili pre svojho príbuzného. Je potrebné, aby ste sa starali nielen o príbuzného, ale aj o seba. Vaše duševné zdravie a emocionálna podpora sú veľmi dôležité pre vás a rovnako aj pre vám blízku osobu.

Výmena rolí – s nástupom a rozvojom choroby sa menia aj vaše roly. Ak je postihnutý vašim rodičom, je to zvlášť problematické. Kedysi ste boli od rodičov závislí vy, teraz je to naopak, rodič je naplno závislý od vás. Treba sa s touto zmenou vyrovnať.

Ako sa vyrovnať so zmeneným správaním?

Agresivita a podráždenosť, podivné alebo neobvyklé správanie, to je varovný prst pre príbuzných, že sa niečo s človekom deje. Podivné a neobvyklé správanie je akýmsi vnútorným prejavom celkovej zmätenosti, ktorá pacienta s demenciou čoraz viac obklopuje a obmedzuje.

Pacienti trpiaci demenciou môžu, a to bez akejkoľvek príčiny, začať prejavovať agresivitu voči vám, okoliu. Zlosť pacienta nie je namierená proti vám. Pre pacienta je to jediný spôsob, ako reagovať na pocity zmätenosti a úzkosti.

Čo robiť?

Nestrácať trpezlivosť, nedávať najavo strach. Treba upútať a odviesť pozornosť pacienta na iné subjekty, pustiť televíziu, rozhlas, zamestnať ho inými činnosťami. Napríklad tráviť spoločný čas hrami, ktoré zlepšujú tréning pamäti.

Nie je dobré pacienta upozorňovať, okrikovať, nadávať mu. Nebude trvať dlho a on zabudne na nevhodné správanie.

Ak sa záchvaty agresivity opakujú často, treba vyhľadať lekára. Pokúste sa odhaliť a identifikovať, čo mohlo vyvolať agresivitu a nepokoj u pacienta.

S progresiou ochorenia sa prehlbujú aj ťažkosti – zmätenosť, halucinácie, podozrievavosť; vtedy treba nespochybňovať jeho tvrdenia, nezvyšovať hlas, odvrátiť jeho pozornosť, nestrácať trpezlivosť, ak vás bude obviňovať z vecí, ktoré nie sú pravdivé (pacient môže tvrdiť, že ho chcete napríklad otráviť alebo uspať a pod.).

Kedy už váš blízky nemôže žiť sám?

Keď choroba, ktorá postihuje schopnosť pamäte, reči a vykonávanie každodenných aktivít, pokročí do štádia, že je ohrozená bezpečnosť vášho príbuzného a nezvláda starostlivosť o seba a o domácnosť, treba to riešiť. V tomto štádiu sa stretnete s veľkým odporom pacienta, keďže nikto nechce dobrovoľne opustiť svoj domov, svojich susedov, priateľov, zabehané rutiny a zvyklosti.

Presťahovanie príbuzného môže zvýšiť jeho zmätenosť, neistotu, úzkosť. Predsa len ho zbavíte jeho životných istôt. Pamätajte si, že pre vášho blízkeho ste najdôležitejším záchytným bodom práve vy. Ak zariadite jeho izbu rovnako ako v starom byte a bude mať okolo seba svoje, jemu dobre známe veci, tak výrazne znížite jeho problémy.

Dôležité je:

  • Zmeny v byte robiť postupne. Snažte sa, aby si pacient zachoval sebestačnosť tak dlho, ako len to je možné.
  • Odstrániť koberce a predložky, ktoré sú rizikom pádu.
  • Voľte v byte také zmeny, ktoré pomôžu aj vám. Je veľmi časté, že pacient s demenciou berie veci, ktoré niekam odloží, a potom ich celá rodina hľadá. Preto kľúče, doklady, iné pre vás dôležité veci odkladajte z dosahu pacienta.
  • Dôležitá je bezpečnosť v byte, zvlášť v kuchyni. Pozor na nevypnutý sporák, zápalky; teplota vody v kohútiku by nemala byť vyššia ako 37 °C, aby sa pacient neoparil. Odstrániť pracie a čistiace prostriedky, aby si to pacient nezmýlil s jedlom.
  • Demencia výrazne narušuje aj schopnosť vnímania. Napr. tiene na stene môže pacient vnímať ako diery alebo miesto, kde sa niekto skrýva, preto je dobré osvetliť celý byt. Pozor na bezpečnosť na schodoch.

Problémy s komunikáciou

S tým, ako demencia progreduje, klesá aj schopnosť komunikácie s okolím aj s príbuznými. Nakoniec príde deň, keď zistíte, že sa vôbec neviete s pacientom dohovoriť a porozumieť si. Je dôležité vedieť, že slová prestanú byť hlavným prostriedkom komunikácie na rozprávanie s príbuzným. Treba začať používať gestá, mimiku, hranie, obrázky, dotyky, pohladenie, maznanie, úsmev…

Čo je ešte potrebné vedieť:

  • Ak sa budete rozprávať s pacientom, treba ho počúvať a pozerať sa mu do očí.
  • Sledujte pacienta pozorne preto, či sa mu nezhoršil zrak.
  • Hovorte k pacientovi pomaly, zreteľne. Jednoduché slová, príjemný a upokojujúci hlas vyvoláva u vášho príbuzného pocit bezpečia.
  • Ak ste v miestnosti s televízorom alebo s rádiom, treba ho stíšiť, aby vás pacient počul. Treba aj párkrát zopakovať to isté za sebou. Vyžaduje si to z vašej strany trpezlivosť.

Majte vždy na mysli, že aj keď má váš blízky problém s komunikáciou a s chápaním slov, nie je malé dieťa ani neživá vec. Preto k nemu treba pristupovať s patričnou úctou a rešpektom a v žiadnom prípade nehovoriť o pacientovi s inými osobami, akoby nebol v izbe prítomný. Treba mu tak uľahčiť ťažkú situáciu, a to úsmevom, pohladením, povzbudením.

Nezabúdajte, že demencia je výsledkom postupne sa zhoršujúceho chronického ochorenia mozgu, ktoré sťažuje a nakoniec úplne znemožňuje vykonávať bežné denné aktivity. Viac si môžete o tejto chorobe prečítať aj v tomto článku: Všetko o demencii.

Páčila sa vám táto rada od našej odborníčky?

Viac podobných rád a tipov si môžete prečítať v blogu O zdraví. Túto radu pre vás pripravila a vypracovala Mgr. Zdenka Grajcarová, hlavná sestra v odboroch FBLR, dlhodobo chorí a geriatria v sieti nemocníc Svet zdravia.

Zostaňte zdraví vy aj vaša rodina s ProCare osobnou starostlivosťou

Jedinečný systém komplexnej starostlivosti pre Vás, Vašu rodinu a Vaše zdravie. Množstvo nadštandardných služieb a doplnkov, vďaka ktorým máte pod palcom nielen svoj čas, ale aj zdravie v rukách tých najlepších odborníkov a špecialistov.

Využite jeden z balíkov ProCare Family Smart alebo ProCare Family Exclusive a my sa už o Vaše zdravie postaráme.

Balík Family Smart

Balík Family Exclusive

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 18.01.2017 | Aktuality

    Riaditeľ galantskej nemocnice dostal cenu primátora

    Primátor mesta Galanta, Peter Paška sa v decembri 2016 poďakoval osobnostiam z rôznych oblastí spoločenského života. Osobnostiam z oblasti kultúry, športu, sociálnej i verejnej či štátnej služby. Osobnostiam, ktoré robia skvelé meno mestu Galanta doma na Slovensku, i v zahraničí. Ako povedal samotný Peter Paška, „Cenu primátora som sa rozhodol udeliť aj Ing. Mariánovi Haviernikovi,…
  • 12.04.2022 | Aktuality

    Žiarska nemocnica má nového primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia

    Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Nemocnice Svet zdravia Žiar nad Hronom vedie od 1. apríla 2022 nový primár – MUDr. Štefan Novysedlák. „Primár Štefan Novysedlák má dlhoročné skúsenosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo. Okrem kvalitnej medicíny  má aj skúsenosti s vedením tímu, ktoré získal z jeho predchádzajúceho pôsobenia na pozícii prednostu gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine a predtým na pozícii primára v nemocnici s poliklinikou…
  • 24.09.2024 | Aktuality

    Deň vďačnosti Ochrancom Zdravia Pacientov v Galante

    V sobotu 21. septembra bol Svetový deň vďačnosti a naša nemocnica ho už tradične venuje všetkým ochrancom zdravia pacientov. Medzi nich patria ostatní zdravotnícki pracovníci, technicko-hospodársky úsek a zamestnanci na robotníckych pozíciách.

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.