Prejsť na obsah

Behajte pre radosť a bez bolestí

A aj keď, našťastie, momentálne žiadne problémy pri behu nepociťujete, nie je na škodu vedieť, čo vás pri behu môže „ohroziť“, a ako prípadným problémom predísť, či ako ich riešiť, keď už nastanú. Ako sme už písali v sérii predchádzajúcich článkov, beh je modifikáciou chôdze. Ide o komplexný a plne automatický pohyb, pri ktorom sa…

26.04.2017

A aj keď, našťastie, momentálne žiadne problémy pri behu nepociťujete, nie je na škodu vedieť, čo vás pri behu môže „ohroziť“, a ako prípadným problémom predísť, či ako ich riešiť, keď už nastanú.

Ako sme už písali v sérii predchádzajúcich článkov, beh je modifikáciou chôdze. Ide o komplexný a plne automatický pohyb, pri ktorom sa zapája väčšina svalov na tele. Cyklicky sa pri ňom opakuje tzv. „bežecký dvojkrok“ a koordinovaný pohyb dolnej i hornej polovice tela. Bolesti, ktoré pri ňom môžete pociťovať a nie sú dôsledkom úrazu, sú spôsobené väčšinou nesprávnou technikou či preťažovaním sa.

Častým problémom je aj skokanské koleno. Vzniká skrátením m. quadriceps femoris a preťažením jeho úponu na tibiu– patelárnej šlachy. Riešením je korekcia záťaže, až plný kľudový režim, uvoľnenie extenzorov kolena, nastolenie svalovej rovnováhy , centrovaného postavenia, a posturálnej stability. V prípade pretrvávania ťažkostí je nutné dodiferencovanie ťažkostí terapeutom. Ďalší liečebný postup pri zlyhaní funkčných opatrení stanovuje rehabilitačný lekár a zväčša zahŕňa i doplnkovú liečbu laserom, UZ či razovou vlnou.
Bolesti asociované so štrukturálnymi poruchami kolena – artrózy, lézie mäkkých častí kolena, či traumy kolena s limitovanou hybnosťou, opuchom alebo zateplením kolenného kĺbu– patria jednoznačne do rúk lekára špecialistu (ortopéd, traumatológ, rehabilitačný lekár)
Pomôcky: kineziotejping, bandáže, ortézy

Bolesti predkolenia

Okrem dramatickejších príčin bolesti oblasti predkolenia ako napr. únavová zlomenina tibie alebo poškodenie peroneálneho nervu, sa u bežcov bolesťou v predkolení prejavuje najmä opakovaná záťaž m. tibialis anterior. Následkom chronického preťažovania je lokálny zápal úponu svalu – entezopatia. V literatúre sa bolesť v tejto lokalite označuje aj syndróm holennej kosti. Bolesť nastupuje zvyčajne v začiatku tréningu a postupne sa zmierňuje. Úprava chybného stereotypu behu – súhra centrovaného postavenia členku, kolena a koxy a nastavenie svalovej rovnováhy svalov a šliach predkolenia, lýtka a chodidla sú riešením s dlhodobým efektom. Pomôcť sa dá šetrením, masážou, strečingom.
Pomôcky: kineziotejp

Bolesť v oblasti členka, chodidla a Achilovej šlachy

V súvislosti s nesprávnym zaťažovaním dolných končatín pri behu, sa často stretávame s bolesťami vonkajšej strany členka, vnútorného členka, pozdĺžnej klenby, pätovej kosti a Achilovej šľachy. Príčinou okrem nesprávnej techniky behu, nesprávnej obuvi a zle zvoleného terénu (tvrdé povrchy) je decentrované našlapovanie s vpadnutými členkami pri plochonoží, alebo tzv. pronačnom držaní chodidla , následkom sú funkčné bolesti v členku, ktoré časom vedú k štrukturálnym poruchách v členkovom zhybe, pätovej kosti či Achilovej šľache.
Instabilita ČK : v dôsledku opakovaných drobných úrazov-podvrtnutí -členkového kĺbu, dochádza k trvalému poškodeniu stabilizačného väziva v členkovom zhybe. Primárnym riešením je cielená rehabilitácia za účelom aktivácie súhry vonkajších a vnútorných stabilizátorov členka.

Plantárna fasciitida – je zápal šľachy (plantárnej fascie) tiahnucej sa od patovej kosti až k prstom chodidla. Bolesť je typicky najväčšia nadránom, behom dňa ustupuje,a má tendenciu sa lokalizovať v oblasti svojho úponu na päte. Ide o typické ochorenie z preťaženia. Šetriaci režim, strečing, jemna mobilizácia drobných klbov chodidla, korekcia chybného držania chodila a nášlapu sa v prípade pretrvávani ťažkostí doplňujú o fyzikálne procedúry (vodoliečba, laser, ultrazvuk, magnetoterapia, razova vlna)
Bolestivým syndrómom achilovej šľachy je aj achilodýnia

Tento bolestivý syndróm patrí k tendopatiám , čiže zápalovým reakciám šliach na mechanické poškodenie mikrotraumamy, preťažovaním či už dlhodobým nesprávnym zaťažením, alebo prudkým akútnym poškodením. Bolesť má často súvis s výrastkami (ostrohami) – štrukturálnymi zmenami v oblasti pätovej kosti, ktoré ju trením dráždia a poškodzujú. Pomôcť môže kľudový režim, bandáže, kineziotejping, strečing, lokálne ľadovanie, lokálne či celkové protizápalové látky. V prípade pretvávajúcej bolesti či opuchu je potrebné vyhľadať lekára, ktorý stanoví ďalší liečebný postup.

Pätná ostroha (calcar calcanei) je „výrastok“ v oblasti pätovej kosti v mieste úponu krátkych svalov chodidila a plantárnej aponeurózy. Vzniká chronickým dráždením úponov pri ich preťažovaní. V prvej fáze vzniká opuch – prejavuje sa bolesťou (plantárna fasciitída), do ktorého sa postupne ukladajú kryštály vápniku (na RTG nález ostrohy). Pre zmiernenie preťažovania môžeme využiť vložky, najlepšie dynamické, podpätenky, kineziotejping, bandáže alebo ortézy.

Ak vás už nejaké problémy či bolesti trápia, určite nečakajte a vyhľadajte odbornú pomoc. V prípade pretrvávajúcej bolesti a najmä pri bolesti, ktorá má tendenciu šíriť sa do iných lokalít je nutná ďalšia diagnostika a liečba rehabilitačným lekárom, neurológom prípadne ortopéda.

MUDr. Hedviga Králová
Lekár Fyziatrie a rehabilitácie
ProCare Medissimo
Prečítajte si aj: Doprajte svojmu telu zdravý pohyb a behajte správne,  Bránia vám bolesti v pohybe? Zbavte sa ich a behajte zdravo a pre zdravie , Obmedzujú vás pri behu bolesti kolien? Môže ísť o „bežecké koleno“

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 23.01.2018 | Aktuality

    Topoľčianska nemocnica dostala pre novorodencov monitory dychu

    Novorodenecké oddelenie nemocnice Svet zdravia Topoľčany dnes dostalo od Nadácie Križovatka päť monitorov dychu. Tie kontrolujú dýchanie dieťaťa a varujú v prípade jeho ohrozenia. Nadácia chce takto pomôcť predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Monitory si môžu mamičky z nemocnice aj požičať.   „Monitory dychu nám pomáhajú v skoršom čase odhaliť u novorodenca problém s…
  • 30.11.2021 | Blog

    Rady a tipy ako zvládnuť horúčku u detí

    Horúčka je sprievodným príznakom mnohých chorôb, častokrát postihuje aj tých najmenších – deti. Viete ako správne znižovať horúčku? Ako správne merať teplotu a na čo netreba zabudnúť? Odpovede aj na tieto otázky vám prezradí hlavná sestra v odbore pediatria PhDr. Milena Cifruľáková. HORÚČKA U DETÍ Horúčka najčastejšie znamená, že vaše dieťa bojuje proti infekcii. Počas…
  • 03.06.2024 | Aktuality

    Areál humenskej nemocnice je opäť o čosi krajší

    Dobrovoľnícke centrum Krajší deň Humenné aj tento rok nadviazalo na úspešnú tradíciu TÝŽDŇA DOBROVOĽNÍCTVA. Ten ponúka širokej verejnosti príležitosť zapojiť sa do rôznych aktivít bez ohľadu na skúsenosti s dobrovoľníctvom.  V humenskej nemocnici na túto dobrovoľnícku príležitosť zareagovalo vyše 50 dobrovoľníkov, ktorí počas celého týždňa odviedli v areáli nemocnice kus dobrej roboty 😊. 

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.