Totálne endoprotézy kĺbov
Totálne endoprotézy (TEP) predstavujú operačný výkon, ktorý zabezpečí náhradu opotrebovanej alebo poškodenej časti kĺbu umelým implantátom. Je definitívnym riešením artrotického poškodenia funkcie kĺbu a prináša úľavu od bolesti a zlepšenie mobility pre pacientov s ťažkým poškodením kĺbov. Tento zákrok je často vykonávaný na kĺboch, ktoré sú najviac zaťažené a náchylné na opotrebenie, ako sú bedrový kĺb, kolenný kĺb a ramenný kĺb.
Čo je totálna endoprotéza TEP
Pri operácii s názvom TEP – totálna endoprotéza – sa poškodená chrupavka a kosť kĺbu nahradia implantátom vyrobeným z bio-kompatibilných materiálov, ktoré minimalizujú riziko odmietnutia organizmom. TEP sa používajú na liečbu rôznych druhov poškodení kĺbu, najmä osteoartrózy, ktorá je najbežnejším typom degeneratívneho poškodenia kĺbu alebo pri úrazoch a zraneniach kĺbov, keď konzervatívna liečba už nie je účinná. Cieľom totálnej endoprotézy – TEP je odstrániť bolesť, obnoviť funkčnosť kĺbu a umožniť pacientovi opäť aktívny životný štýl.
Totálne endoprotézy (TEP) sú implantáty, ktoré nahrádzajú poškodený kĺb umelou náhradou.
Umelý kĺb – totálna endoprotéza TEP sa skladá z dvoch hlavných častí:
- Kĺbová časť: endoprotéza je vyrobená z kovu, keramiky alebo plastu, nahrádza poškodené povrchy kostí v kĺbe.
- Kotviaca časť: endoprotéza je vyrobená z kovu alebo titánu, upevňuje kĺbovú časť ku kosti.
Guľová hlavica endoprotézy je vyrobená z kovu alebo keramiky a je upevnená v stehennej kosti. Jamka náhradného kĺbu je vyrobená z kovu, plastu alebo keramiky a je upevnená v panvovej kosti. V niektorých prípadoch sa používa aj tretí komponent, tzv. vložka, ktorá sa umiestňuje medzi guľovú hlavicu a jamku.
Kĺbové protézy – druhy TEP
Typy kĺbových protéz sa líšia v závislosti od kĺbu, ktorý sa operuje, najčastejšie sa implantujú endoprotézy bedrového, kolenného a ramenného kĺbu.
- Výmena bedrového kĺbu: pri TEP bedra sa nahrádza panvová a stehenná časť kĺbu. Nahrádza sa poškodený bedrový kĺb, implantátom zloženým z guľovej hlavice a jamky.
- Výmena kolenného kĺbu: pri TEP kolena sa nahrádzajú koncové časti stehnovej a holennej kosti, spolu s vnútornými časťami kĺbovej štrbiny. Nahrádzajú poškodený kolenný kĺb implantátom zloženým z troch komponentov: stehennej, holennej a v niektorých prípadoch i náhradu povrchu jabĺčka.
- Výmena ramenné kĺbu: pri TEP ramena je poškodený ramenný kĺb nahradený implantátom zloženým z guľovej hlavice a jamky.
- Iné TEP: existujú totálne endoprotézy pre iné kĺby, ako napríklad pre kĺby zápästia, palca, lakťa a členka, ktoré sa však vykonávajú zriedkavejšie.
TEP operácia – náhrada ramenného kĺbu
Ako prebieha operácia pri výmene kĺbu?
Po tom, čo ortopéd odporučí pacientovi výmenu kĺbu a navrhne ho na zákrok výmeny kĺbu, prichádza pacient na anestéziologickú ambulanciu na vstupnú konzultáciu. S anestéziológom preberie svoj zdravotný stav, zhodnotí sa tolerancia záťaže, pridružené ochorenia a určí sa miera anestéziologického rizika zaradením pacienta do kategórie podľa ASA (kategória 1-5 podľa Americkej spoločnosti anestéziológov).
Následne sa s anestéziológom dohodne na ďalších predoperačných vyšetreniach potrebných k zákroku (odbery, vyšetrenia u špecialistov) a prekonzultuje najvhodnejší typ anestézie k danému operačnému zákroku. Najvhodnejšie je absolvovať interné predoperačné vyšetrenie, prípadne ďalšie u špecialistov, 3 týždne pred operačným výkonom, aby sme mohli korigovať prípadné patologické nálezy.
Výsledky vyšetrení definitívne zhodnotí anestéziológ. Pacientovi oznámi, či je TEP operačný výkon v Nemocnici Medissimo možný. Pacient je následne prijatý do nemocnice na operáciu podľa prideleného termínu.
Neodkladajte svoj problém, kedykoľvek sa s nami poraďte!
Ak ste sa aj vy našli medzi pacientmi, ktorí potrebujú totálnu endoprotézu, skúste to s nami vyriešiť. Radi vám odpovieme na vaše otázky a vysvetlíme všetko, čo potrebujete vedieť. Stačí, ak nám zavoláte na 02 / 622 475 92, navštívite Nemocnicu Medissimo alebo vyplníte formulár:
"*" indicates required fields
-
AktualityČakacie lehoty na výmenu kĺbov sú na Slovensku jeden až dva roky. Špecializované, menšie pracoviská sú aj z tohto pohľadu riešením.Zobraziť viac