V nemocnici Svet zdravia Spišská Nová Ves sa minulý rok uskutočnilo 1285 pôrodov. Oproti predchádzajúcemu roku 2016 ich počet stúpol, vtedy ich bolo 1206. Dvojičky si z pôrodnice vlani domov odnieslo až 20 mamičiek.
„Nárast pri počte pôrodov vznikol aj vďaka tomu, že sme sa vlani zapojili do projektu Pôrodný plán. Spolu s pôrodnou asistentkou si tak u nás budúca mamička môže svoj pôrod naplánovať do najmenších detailov – všetko od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o bábätko,“ vysvetľuje primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Štefan Novysedlák.
Podotýka tiež, že každý štvrtok pôrodnica otvára dvere budúcim mamičkám, ktoré majú vtedy možnosť prísť si pozrieť oddelenie, pôrodné sály a zdravotnícky tím im zodpovie otázky, ktoré ich zaujímajú.
Chlapcov sa v spišskonovoveskej nemocnici vlani narodilo o 24 viac ako dievčat. Medzi najčastejšími dievčenskými menami, ktoré rodičia dávali svojim novorodencom, sa objavovali Ema, Ela, Diana či Simona. U chlapcov zase dominovali mená ako Jozef, Damián, Adam a Samuel.
Bábätka sa nakoniec nevzdala
Vlani priviedla na svet v spišskonovoveskej nemocnici svoje prvé dieťatko aj mladá mamička, ktorá bola v ťažkej životnej situácií. Prišla s presvedčením, že sa svojho bábätka vzdá a dá ho na adopciu. „Snažili sme sa načúvať potrebám čerstvej mamičky, náš personál mal veľmi empatický prístup, opakovane s mladou mamičkou o tejto téme rozprával a ona sa nakoniec rozhodla, že si bábätko nechá. Veľmi sme sa z toho tešili,“ priblížil primár.
S odstupom času pôrodnica dostala od mamičky list, v ktorom celému personálu poďakovala za ľudský prístup a pomoc v ťažkej situácii. Dnes si užíva krásne chvíle so svojím bábätkom.
Modernizácia oddelenia i predpôrodná príprava
Počas minulého roka pôrodnica zmodernizovala svoje oddelenia a pôrodné sály, zvýšila počet nadštandardných izieb, vytvorila možnosť ubytovania pre otecka počas celej hospitalizácie matky a taktiež možnosť sprevádzať rodičku počas celého pôrodu.
Mamičky tiež môžu spolu s oteckami v nemocnici absolvovať predpôrodnú prípravu, kde sa dozvedia viac napríklad o životospráve v gravidite, priebehu pôrodu a prakticky si nacvičia základnú starostlivosť o novorodenca. Stretnutia sú doplnené cvičením. Nemocnica tiež využíva moderné metódy, ako bonding či rooming-in a po pôrode mamičkám v oblasti kojenia radí profesionálna laktačná poradkyňa.
V plánoch do budúcna i alternatívne polohy pri pôrode
Spišskonovoveská nemocnica plánuje zrekonštruovať svoj ďalší priestor a vytvoriť modernú pôrodnú izbu, kde bude prebiehať celý pôrod. Má tiež v úmysle zmodernizovať izby zvýšeného dozoru pre pacientky po gynekologických operáciách.
Nemocnica sa plánuje zapojiť i do pilotného projektu, vďaka ktorému by mohla ponúknuť rodičkám alternatívne polohy pri pôrode. Svoje dieťatko by tak napríklad mohli na svet priviesť vo vertikálnej polohe či počas prvej doby pôrodnej využívať rôzne polohy na úľavu.
Aj celkový počet pôrodov v nemocniciach, ktoré sú v sieti Svet zdravia, vlani stúpol. Zatiaľ čo v roku 2016 ich bolo spolu 9640, minulý rok sa ich počet zvýšil na 10 082. Nemocnica v Spišskej Novej Vsi mala pôrodov spomedzi všetkých pôrodníc siete najviac.