Prejsť na obsah

Primár ortopédie z Nemocnice Medissimo N. Krajcsovics: „Ak bolí bedro viac ako 2 mesiace, treba vyhľadať ortopéda.“

S bedrovým kĺbom mávajú problémy už aj štyridsiatnici. Rizikom sú niektoré športy, nadváha a pohlavie. Viac naň totiž trpia ženy ako muži. Možnosti diagnostiky a liečby sú v súčasnosti už široké a výmena kĺbu sa robí najmodernejšími postupmi a náhradami. Pacient začína chodiť s barlami už deň po operácii.

02.07.2024
medissimo_bedrovy-klb_Implantacia-endoprotezy

Signálom, že s bedrovým kĺbom nemusí byť niečo v poriadku, je v prvom rade bolesť. Treba si všímať jej vznik, intenzitu a dĺžku a tiež mieru obmedzenia hybnosti. „Ak prišli bolesti spontánne, doslova z večera do rána, môže ísť o bezvýznamný zápalový proces, podráždenie, ktoré môže odznieť a pacientovi nič nie je,“ vysvetlil primár ortopedického oddelenia Nemocnice Medissimo Norbert Krajcsovics. Spozornieť treba vtedy, keď stav trvá dlhšie. „Ak sú to chronické bolesti trvajúce viac ako 6-8 týždňov a trend nie je zlepšujúci a hybnosť je obmedzená, je čas vyhľadať ortopéda,“ doplnil. Bolesť sa zvykne najprv prejaviť pri pohybe, a potom už aj v pokoji. Kĺb aj opúcha, ale nie je to z anatomického hľadiska také viditeľné ako pri iných kĺboch.

Bedrový kĺb môže byť poškodený od narodenia – ide o dyspláziu, môže ho postihovať spolu s ďalšími kĺbmi reumatologické ochorenie, alebo sa jeho stav skomplikoval po úraze.

RTG pristroj v Nemocnici Penta Hospitals Medissimo

Ortopéd spraví dôkladnú diagnostiku. Zistí stav kĺbu podľa snímok z röntgenu a z magnetickej rezonancie, vyšetrí pacienta na ambulancii a stanoví ďalší postup. „Táto kombinácia vyšetrení nám dá odpoveď na to, ako vyzerajú štruktúry v kĺbe. Problémom môže byť presahovanie kosti v oblasti jamky alebo krčka, ktorá mechanicky dráždi, môže byť poškodená chrupka alebo tkanivo v okolí kĺbnej jamky,“ objasnil primár. Najprv sa začne s konzervatívnou liečbou, nasadia sa protizápalové lieky a naplánujú rehabilitácie. Ak problémy pretrvávajú, pacientovi môže byť odporučená operácia.

Definitívnym riešením tohto degeneratívneho ochorenia – koxartózy je výmena kĺbu. Operácie sú šetrnejšie ako v minulosti, používajú sa modernejšie postupy aj náhrady. Výkon trvá približne hodinu.

Úspešnosť operácie závisí aj od rehabilitácie. Začína sa s ňou už deň po operácii. „Dnes je trend skorá mobilizácia, je to úplná priorita, na druhý deň po operácii pacienta staviame na nohy a učíme chodiť s barlami,“ doplnil primár.

Po výmene kĺbu a správnej rehabilitácii sa pacienti môžu vrátiť k aktívnemu životu, mali by však dodržiavať určité pravidlá. „Je to zvýšená kvalita života, obrovská zmena k lepšiemu. Pacienti môžu rekreačne športovať, musia si dávať pozor na nadváhu. Je to umelý kĺb, jeho životnosť je asi 20 rokov. Nadváha a preťažovanie kĺbu môže túto životnosť skrátiť,“ zhrnul ortopéd.

Optimálny vek na výmenu bedrového kĺbu je podľa ortopédov čo najneskôr, ak to, samozrejme, zdravotný stav pacienta umožňuje. Výnimkou však nie sú ani pacienti mladší ako 50 rokov. Sú medzi nimi napríklad profesionálni športovci. Podľa primára Norberta Krajcsovicsa z Nemocnice Medissimo sú z tohto pohľadu rizikové bojové umenia a hokej, špeciálne brankári. Robia pohyb, ktorý nie je bedrovému kĺbu prirodzený a ak nevenujú pozornosť kompenzácii v podobe vhodnej rehabilitácie a kondičných cvičení, nenávratne si ho zničia. 

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 06.12.2022 | Aktuality

  Vianočný stromček spolupatričnosti

  Adventné obdobie je asi tým najkrajším obdobím v roku, kedy majú ľudia k sebe o čosi viac bližšie, sú súdržnejší, vyjadrujú svoju solidaritu, príslušnosť k sebe navzájom, jedným slovom spolupatričnosť. Dobrovoľníci „Krajšieho dňa“ pri Nemocnici Svidník vyjadrili svoju spolupatričnosť jedinečným spôsobom, prípravou vlastnoručne vyrobených vianočných ozdôb, ktorými ozdobili vianočný stromček pri fyziatricko – rehabilitačnom pracovisku. Nakoľko vyrobili a doniesli…
 • 08.01.2021 | Aktuality

  Vedenie žiarskej nemocnice poďakovalo zástupcom veľkých výrobných spoločností a primátorovi

  Vedenie žiarskej nemocnice včera poďakovalo zástupcom veľkých výrobných spoločností a primátorovi mesta za prefinancovanie kúpy prístrojovej techniky pre pacientov s pľúcnou formou ochorenia COVID19  v celkovej výške 25 000,-. Nemocnica týmto spôsobom obstarala štyri AIRVO2 Nasal High Flow oxygenátry s integrovaným zvlhčovačom a ohrevom vdychovanej zmesi. Tieto prístroje zlepšujú okysličenie organizmu,  zvyšujú objem pľúc na konci výdychu a zabezpečujú celkový komfort…
 • 29.09.2022 | Aktuality

  Cvičenie na urgentnom príjme Nemocnice Svet zdravia Michalovce

  Na urgentnom príjme Nemocnice Svet zdravia Michalovce prebehlo cvičenie udalosti s hromadným postihnutím osôb, kedy bola simulovaná zrážka štyroch osobných motorových vozidiel. Ráno 7:45 hod. bol dispečingom hlásený celkový počet desiatich zranených osôb. Rolu figurantov/zranených osôb zohrali študenti Strednej zdravotníckej školy v Michalovciach. Pre umocnenie celkového efektu prebehlo v ranných hodinách aj traumatické líčenie, kde sa jednotlivé simulované…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.